Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nějak nám to nevyšlo, Západ solidaritu neukázal. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.05.2021
Nějak nám to nevyšlo, Západ solidaritu neukázal. Komentář Štěpána Chába

Foto: Policie ČR

Popisek: Tak, jak stojí onen člověk osamoceně a bezradně u kráteru po výbuchu ve Vrběticích, tak stojí osaměle a bezradně naše diplomacie

Když se v provincii něco stane, není důvod pro solidaritu. Jde jen o provincii. Česká vláda požádala o solidaritu západní země. Vyhostili jsme 18 ruských diplomatů s označením agenti. Obvinili jsme Rusko z nepřátelského zásahu na našem území. Křičeli jsme, že útok na jednoho je v rámci Evropské unie útokem na všechny. A ze Západu se ozvalo několik málo rozpačitých odkašlání. Velvyslanec Pivoňka v Rusku pak dorazil na vojenskou přehlídku v Moskvě a ukázal tím, že už vlastně o nic nejde a všechno je v pohodě.

Útok ve Vrběticích, kde vybuchly dva muniční sklady, jsme pomocí Respektu a BIS označili jako ‘státní teroristický útok‘ Ruské federace na našem území. Na to konto následoval bezprecedentní krok. Vyhostili jsme 18 ruských zpravodajů z ambasády v Praze. Rusové na to konto vyhostili 20 našich z ambasády v Rusku.

Solidarita na nule

Andrej Babiš i Jan Hamáček se dmuli jako holubi při plamenných provoláních, že požádají o solidaritu západní státy Evropské unie, aby také přikročily k vyhošťování diplomatů z ruských ambasád. Nepřipojil se nikdo. Hurá akce, kdy se po kauze Skripal vyhošťovali ruští diplomaté napříč kontinentem, se nekonala. Nejsme Velká Británie. Německo si den po naší výzvě předběžně objednalo u Ruska stovky tisíc vakcín Sputnik. Proběhla tradiční, a nemnohá mediální vyjádření stran toho, že Rusko by se mělo držet trochu zpátky (ale plyn i ropu potřebujeme, tak jen tiše, nezávazně, jen tak mezi řečí, aby si nikdo nevšiml).

České absurdity

Do toho udeřila kauza Seznam Zprávy versus Jan Hamáček, kde Seznam obvinil Hamáčka z naprosté absurdity. Prý chtěl s Rusy vyměnit kauzu Vrbětice za vakcínu Sputnik. Je tu podezření, že Seznam Zprávy ve své nenávisti k současné vládě jen sedl na lep zastíracímu manévru, kdy záhadná osoba, instituce nebo stát dodala Seznamu cinknutou kauzu, aby se jaloví Češi věnovali něčemu jinému, než je hrocení diplomatické války mezi Ruskem a Českou republikou. A ano, my poslušně řešíme Hamáčka a jeho mstivé vyhazování hejtmana Netolického. Rusko nás mezitím zařadilo mezi deset nepřátelských států.

Světové absurdity

Dovolím se vrátit k výši projevené solidarity států na západ od nás. Jde více ukázat naprostý nezájem našich ‘spojenců‘? Solidarita jen potud, pokud se to pohybuje v mezích jejich zájmů? A teď vlastně nesměle žadoníme u našich západních kamarádů, aby Rusku v solidaritě k nám poslali alespoň nějakou nótu, nebo alespoň naštvaný smajlík na sociální síti, když už nebudou vyhošťovat diplomaty. Škemráme, doprošujeme se, ponižujeme se. Přesto nikdo nenaslouchá a nikdo nemá sebemenší potřebu projevit se vůči Rusku výrazněji, než v impotentních mediálních prohlášeních, které vezme pět minut po jejich uveřejnění voda a nikdo si na ně nevzpomene.

Když to srovnáme s reakcí na kauzu Skripal, tak dopadla prověrka našeho spojenectví skutečně ukázkově. Pokud bychom přistoupili na oficiální verzi kauzy Skripal, jednalo se jen o vyřizování si účtů mezi agenty. Když vezmeme oficiální vysvětlení výbuchů ve Vrběticích, jedná se o daleko větší akci, která by měla ve světě vyvolat velkou vlnu nevole i s praktickými dopady zmražení diplomatických vztahů a mezinárodní paralýzou Ruska. Celé Vrbětice ten potenciál měly. Kdyby se staly na Západě, Rusko si teď líže rány. Ale protože se staly u nás, lížeme si rány my. Což je, no, historicky ověřený fakt, kterému naši vrcholní politici a diplomaté jen hráli druhé housle. Žadonili, doprošovali se, byli z České republiky. Takže jsme stále mezi mlýnskými kameny. Žádné oficiální spojenectví ať s tou, nebo tou stranou, nás této polohy nezbaví. Na druhou stranu vlažná reakce Západu může znamenat i to, že celá ta šaráda s výbuchy a obviňováním Ruska je prostě nesmysl.

Možná jsme měli Rusku udělit Řád nejhorších agentů a vysmát se mu tím, ne si zase a znova ověřovat, že se nejde spoléhat na žádné spojenectví, protože jsme prostě nevýznamnou částí velkého území, kde jsou zájmy úplně, ale úplně jinde. Dodám ještě, že oficiální vysvětlení výbuchů ve Vrběticích jsou z mého pohledu silně podezřelá a v lecčems nedůvěryhodná. Textem jsem chtěl poukázat pouze na neexistující spojenectví s našimi spojenci. Opět se v tom rácháme sami a sami sobě i všem okolo jsme pro smích. Přišli jsme o export za desítky miliard (který s nadšením převezmou jiní), diplomatické vztahy s Ruskem jsou na nule. Potlesk, na otevřené scéně, dobře jsme to celé vyřešili. Vstříc ještě větší bezvýznamnosti. Ukrajina hadr.

 

Vložil: Štěpán Cháb