Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez čistého kádrového posudku ani na chleba. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.05.2021
Bez čistého kádrového posudku ani na chleba. Komentář Štěpána Chába

Foto: Wikipedia / volné dílo

Popisek: Josif Stalin, Vladimir Iljič Lenin a Michail Kalinin v roce 1919

Německý brankář Thomas Greiss, který si užil minulý týden svou slávu vyhlášením titulu nejlepšího hráče týdne v NHL, si nezahraje za národní německou reprezentaci, informuje deník Sport. Nemá čistý kádrový posudek. Fandil totiž Trumpovi a při minulých prezidentských volbách v USA olajkoval komentář, který přirovnal Hillary Clintonovou k Hitlerovi. Na to konto si v Německu už neškrtne.

A tak, pod heslem ‘kdo se přizpůsobí, přežije‘, pokračuje legrační kapitola naší existence. K tomu, aby měl člověk dobrou práci, dobrý život a spokojenou rodinu, bude potřeba mít správný světonázor a budovat vlast i světový mír dle norem. Ostatní budou odsouzeni k tomu, aby tahali kačera vedlejšími uličkami. Německá národní hokejová reprezentace tak zvolila formu spolupráce. Radši odmítnu nejlepšího brankáře dle výsledků jeho chytání v brance a zvolím nejlepšího brankáře podle jeho světonázoru. Je pěkné, že se zase vracíme mentálně k Festivalu politické písně. Brankář tu není od toho, aby chytal puk, ale aby klečmo pronášel zapálená hesla. Což by nám konečně mělo dojít.

Chtějí hrát hokej, ne se tahat po soudech

A mají pravdu, oni nejsou politická organizace. Chtějí hrát hokej. A tak se musí zbavit jakéhokoliv náznaku politického smýšlení svých hráčů – aneb – myslet si můžete co chcete, ale hlavně to nikde neříkejte (ani nelajkujte). I jeden lajk na Facebooku může nadějného útočníka na pravoboku v národní reprezentaci odstřelit někam na okres. Nebo navěky na střídačku.

Síly té správné ideologie jsme si mohli všimnout na vlastní kůži u naší fotbalové Slavie. Kdy byl našemu hráči udělen trest zákazu deseti zápasů kvůli rasistické poznámce, kterou nikdo neprokázal. U nás se to setkalo v drtivé většině reakcí s odsudky. Nic jste neprokázali, k ničemu nedošlo, tvrzení proti tvrzení. A ve Velké Británii, kde k incidentu došlo proti skotskému týmu? Tam je dobré sledovat komentáře. Protože odtamtud k nám nyní vane vítr nové doby. Komentátoři i běžní uživatelé v diskusích křičeli, že náš hráč dostal příliš malý trest, že měl dostat nejméně doživotní zákaz hraní. Myšlení už je na Západě jinde. Už je připravené k vynucenému mlčení všech. Ke kolektivnímu tichu. Nebo aspoň k odbojnému přešlapování. 

Nástup toho správného myšlení

Přičemž podobné choutky nastupují na Západě v posledních deseti letech. A nabývají na síle. Tlak na společnost se stupňuje. A u stupňujícího tlaku musí zákonitě přijít protitlak. A už jsou na světě vlaštovky. Francouzští generálové ve výslužbě vyhrožují tamní vládě pučem, pokud něco neudělá se svou proimigrační politikou. Francie za to chce generály potrestat. Jenže generálové jsou prvním náznakem vážného odporu, který nedříme jen v nich, ale i ve společnosti. A klokotá, zanáší se dehtem a hrozí daleko větším výbuchem, který nás na čas může uvrhnout do zajímavých časů. Velká francouzská revoluce nezačala jen tak, z rozmaru. Jejím spouštěčem byl hlad a okázalé pohrdání šlechty hladovějící lůzou. Spouštěčem bylo kašlání na život obyčejného člověka. A právě tam se nacházíme.

 

Běloch je špatný, privilegovaný, měl by se omlouvat a klečet. Jeho politika je špatná. Jeho hudba je špatná. Jeho existence je špatná. Strhávají se sochy, zakrývají se nevhodné obrazy, přepisuje se literatura, digitálně se upravují filmy, ty veskrze špatné se rovnou zakazují. Děti už nechodí do škol, ale do převýchovných center, kde se třeba desetiletí chlapci mají omlouvat desetiletým dívkám za všechny muže. Z dětí se vytváří udavači. Zločiny bělocha se zveličují, zločiny jiných se bagatelizují. Střípky, které se střádají, pomalu, po malých kouscích, ale jakmile jich bude příliš, někde to bouchne. Má to totiž neskutečný potenciál pro pořádný výbuch. Proti tomu budou Vrbětice pšouknutí. Potenciál výbuchu znásobí přicházející ekonomické vystřízlivění po ročních lockdownech. Rouška je vlastně symbol doby. Zakrytá ústa. Ticho, které ohlušuje.

 

Vložil: Štěpán Cháb