Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to zadarmo, ale my to nebudeme ‘kupovat‘, protože se toho bojíme. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.05.2021
Je to zadarmo, ale my to nebudeme ‘kupovat‘, protože se toho bojíme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Linux

Popisek: Linux vs Windows

Už sedmým rokem jedu přes Linuxy. Nejsem ajťák, softwarovým útrobám počítače rozumím asi podobně jako útrobám lidským. Jsem tak maximálně schopen jít se vyplakat doktorovi do náruče, když mě někde píchne. Přesto jedu přes operační systém, který se v myslích většiny usídlil jako ten pro ajťáky, který padá, je složitý a vyžaduje jistou schopnost rozumět procesům uvnitř přístroje. Ale ono to tak už rozhodně není.

Linuxy jsou intuitivní, logické a rozhodně by je měly používat přinejmenším všechny státní úřady. Nejen pro svou cenu, jelikož jsou zadarmo a státnímu rozpočtu by se tím ulevilo v každoročnímu placení výpalného pro Microsoft. Proč vyhazovat za Windows, když Linux zvládne to samé, a státní kasu by nepřišel ani na korunu? Ze státního hlediska naprosto logické. Ale Linuxy zároveň nabízí i daleko, daleko větší bezpečnost. A to pro svůj otevřený zdrojový kód, který by si státní úřady mohly měnit dle vlastních preferencí. Tedy i s ohledem na ochranu a bezpečnost. Výhodou Linuxů (zatím) je, že drtivá většina škodlivého softwaru je vyvíjena pro Windows, protože ten si užívá téměř monopolní postavení na trhu, a tedy na něj cílí kriminální podsvětí.

Mnichov zažil svůj Mnichov

V roce 2006 si Mnichované zvolili nové vedení na radnici. Ta se jala šetřit městskou pokladnu a rozhodla, že veškeré počítače spadající pod město a městské úřady přejdou postupně pod Linuxy. Rozpočtu se výrazně ulevilo. Ovšem roku 2017 nastoupilo nové vedení a to se rozhodlo hodit do nápadu s Linuxy vidle a přejít zase na Windows. A protože v Mnichově neznají defenestraci, celý přechod je doposud stál 86 milionů eur (2,3 miliardy korun) a není všem dnům konec. Windows se musí krmit z rozpočtu placením dalších licencí. Prostě vítr z městské kasy ve prospěch americké velekorporace. Úplně zbytečný, nutno podotknout, protože Linux zastane práci stejně jako Windows. Zadarmo a bez problémů.

Výbuch s Windows 10

Vzpomeňte si na haló na internetu, když vyšly nové Windows 10. Všude se to hýřilo dotazy – proč nový systém odesílá tolik dat bez uživatelova vědomí? Co je to za data? Kam směřují, kdo je hlídá? A vzniklo opodstatněné podezření, že Windows prostě šmíruje. A to ve velkém. Vznikly dokonce programy, které měly Windowsům zakázat sledování. A to je hodně málo na operační systém, kterému máme důvěřovat. Řešit neustále ochranu nejen před viry, ale i před samotným operačním systémem, který je sám o sobě tak trochu virem. To jsou obavy, které OS Window podkopávají. Windows je zkrátka příliš mamutí, než aby se nestal nástrojem moci a peněz. K lednu 2019 bylo zastoupení Windows na trhu 87 %, Apple získal 9 %, Linux 2 %, na zbytku se podílejí ostatní.

Praha 3 přešla na Linuxy

Na Praze 3 přešli u darovaných počítačů pro děti na Linuxy. „Kdyby stát více využíval software, který je zdarma, ušetřil by miliardy, možná desítky miliard. U škol to platí dvojnásob, protože děti skutečně k práci nepotřebují profesionální programy s drahými licencemi. V  tomto je koronavirus příležitostí pro vzdělávání všech, protože ani mnozí učitelé nikdy neviděli jiný operační systém než Windows,“ řekl tamní místostarosta pro školství Štěpán Štrébl, který instalace programů v otevřené licenci do darovaných počítačů inicioval. Aneb jak definovat monopol, ale přesto na celostátní úrovni neusilovat o jeho zrušení.

Windows nabízí výkonější profesionální programy, které toho víc umí a mají jistější ruku. Ovšem, upřímně, která úřednice na úřadu práce nebo na sociálce vytváří modely svých klientů ve 3D grafice, aby si mohla stěžovat, že Linux jí nestačí? Pro ty jejich excelové tabulky na úřadech by stačila trochu výkonější kalkulačka z tržnice. Linux by jim při úřadování nabídl pohodlné prostředí pro jejich činnost a zároveň by státní kase ušetřil miliardy. S ekonomickou krizí na krku je to úvaha nanejvýš vhodná. Protože jestli se nezačne šetřit na zbytných výdajích, začne se nutně šetřit na zbytných lidech. A platit Microsoftu za jeho Windows je prostě přepych, na který bychom si teď měli přestat hrát. To samé platí pro běžné uživatele počítačů. Nejste-li profík, který se živí prací na počítači, Windows nepotřebujete. 

Přechod na Linuxy

Pod tímto odkazem najdete ke stažení různé verze Linuxu volně ke stažení (doporučuji Linux Mint, který je ovládáním velmi podobný Windows a je plně v češtině). K instalaci budete potřebovat flash disk, na který si vybranou verzi Linuxu stáhnete. Po stažení na flash disk restartujete počítač a na jeho úvodní stránce se příkazem F1, F4, F10 nebo F11, případně za pomoci klávesy ESC, dostanete do BIOSU (každý výrobce má jinou klávesu pro přechod do BIOSU). Tam zvolíte načtení přes externí jednotku, tedy flash disk. Následující instalací už vás Linux provede sám. V celém procesu bude potřeba připojení k internetu. Nutné upozornit, že instalací Linuxu se vymaže celý předchozí operační systém i se všemi programy a uloženými dokumenty. Takže máte-li na disku sbírku hudby, fotek nebo filmů, je dobré před instalací vše přetáhnout na externí disk. Linux stojí na svobodném softwaru, je nekomerční. 

 

Vložil: Štěpán Cháb