Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stalo se to, protože jsem žena. MeToo po evropsku. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.04.2021
Stalo se to, protože jsem žena. MeToo po evropsku. Komentář Štěpána Chába

Foto: EU

Popisek: Předsedkyně Evropské komise Uršula von der Leyenová, které se v Turecku stal incident, zvaný sofagate

Na počátku dubna, pět dní po humorném prvním aprílu (a 361 dní před dalším aprílem), přispěchala před oči lidu evropského zpráva o setkání dvou špiček Evropské unie s vládcem Turecka Erdoganem. Jednání bylo velmi sebevědomé. Turecku jsme ukázali, zač je toho loket. A to hned v úvodu setkání, kdy se všichni tři nechali vyfotografovat a následně si pánové sedli do připravených dvou křesel a nebohou vedoucí Evropské komise nechali s rozpaky stát. Ta si následně sedla nesebevědomě na nedaleké sofa a dala tím vzniknout nové aféře, které se ujalo přízvisko sofagate.

Erdogan tak ukázal, co si myslí o ženě jako političce. „V Palestině se ženským slovům nepřikládá valný význam a jejich případná prohlášení jsou brána asi jako duševní obdoba menstruace,“ napsal spisovatel Eric Emmanuel Schmitt. Palestina není ideologicky Turecku příliš vzdálená, řekl bych. Četla-li by Leyenová Schmittovo dílo, vyřešila by si své trauma z návštěvy Turecka v cuku letu už tím, že by zkonstatovala, že Erdogan je prostě buran a odešla by, jako každá sebevědomá žena, středem. Namísto toho jsme svědky něčeho ohromného, takzvané vysoké politiky v praxi.

MeToo, soudružko Leyenová, MeToo

„Jsem si jista, že přesně víte, jak jsem se cítila,“ řekla v projevu, kde rozebírala incident u tureckého sultána, předsedkyně Evropské komise a z jejích slov byl cítit včerejší pláč do polštáře, který adresovala především ženám v Evropském parlamentu. Ale nejen jim, každé ženě, která chodí po katastrálním území všech členských zemí Evropské unie. Je potřeba bojovat, ukázat zoubky. „Cítila jsem se zraněna a osaměle, jako žena a Evropanka,“ řekla Evropanka Leyenová a div že nevztyčila ruku v pěsti.

Ale jsou tu i jiné záhyby Uršuly von der Leyenové. Stačí zabloudit do nabídky úvěrů třeba Moneta Bank. Ta nabízí skrze Evropský investiční fond zvýhodněné úvěry. Titulek to má moc pěkný: ‘Podpořte rozvoj svého podnikání zvýhodněným úvěrem v programu EaSI.‘ Evropský investiční fond je akciové společnosti, akcionáři jsou Evropská investiční banka (59,15 %), Evropská komise (30,00 %) a soukromé instituce (10,85 %). Proč blekotám o úvěrech a investičním fondu? Z jednoduchého důvodu. Cítím je stejně jako soudružka Leyenová. Zrazen, ponížen, pošlapán a po večerech mám chuť se vyplakat do duchen.

Rozhodující pro můj pláč do duchen jsou totiž dva body, které u zvýhodněného úvěru jsou. Ty zní následovně:

  • Úvěr pro ženy podnikatelky, které podnikají jako OSVČ nebo právnické osoby

  • Vlastnický podíl žen přesahuje 50 %


Mám napsat MeToo, soudružko Leyenová? Proč jen pro ženy podnikatelky? Jaká je v tom spravedlnost? Takhle si řešíte své komplexy vůči mužům, kteří vás nepustili sednout? Že si mohu vybrat jiný z programů, které nabízí Evropský investiční fond? Ale ne, soudružko, já chci tenhle. Jiný se mi nelíbí. Ale nejsem žena. Co mám dělat? Není to diskriminace na základě pohlaví? A nebojuje Evropská komise proti jakékoliv diskriminaci? A je diskriminací i upřednostňování určité skupiny lidí?

A to je problém (nejen) Uršuly vod der Leyenové. Snahou není umožnit trhu, aby se v něm rodili podnikatelé jako na běžícím pásu bez ohledu na pohlaví. My se k té prosperitě chceme prodotovat, prokvótovat, prodiktovat a proaktivistovat. A narazíme, nutně narazíme. Nejdřív na dokonalé (ne)pochopení třeba u Erdogana, který se rozhodl ponížit ženu u vesel, ale skončíme v tunelu privilegovaných, kde normální člověk bude kličkovat a kličkovat, jen aby jednu byrokratickou nechytil zprava a o futra pak druhou zleva. Takže, soudružko Leyenová, MeToo, MeToo.

 

Dovolím si malou doušku na závěr: Nejsme jako Evropská unie velmocí. Máme na vrcholu atkivistické ideology, kteří nejsou státníky, neumí být státníky. Jsou slabí, neschopní, neseběvědomí. A to je hrozné zjištění. Leyenová se nezachovala jako hlava Evropské komise, ale jako hysterická ženská. Zásadní je, že v politice, pokud tam nejsou silní státníci, vznikají takové paskvily, jako zmíněný úvěr přes Evropský investiční fond. Slabošští politici mají pocit, že mají vládnout a pod vládou si představují nikdy nekončící buzeraci a nátlak na nechápavé poddané. Státník ví a předestře před obyvatele, před svobodné obyvatele, svůj potenciál udělat je ještě svobodnějšími a zodpovědnějšími. Leyenová a s ní i celá Evropská komise plní jen agendu. Byrokraté nejsou státníci. Nejsou. To, co se odehrálo v Turecku, byla trapnost. Trapnost Erdoganova buranství, trapnost slabosti Leyenové, a neskutečná trapnost šéfa Evropské rady Charlese Michela. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace