Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Navenek důstojnost, v pozadí ostré hádky aneb Pravidla buckinghamského folklóru. Tajnosti slavných

30.04.2021
Navenek důstojnost, v pozadí ostré hádky aneb Pravidla buckinghamského folklóru. Tajnosti slavných

Foto: Royal Family (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Britská královna Alžběta II. na oficiální fotografii k 95. narozeninám

FOTO / VIDEO V den svých 21. narozenin složila Alžběta ve vysílání pro tehdejší Britské společenství národů slib zemi a královské rodině: „Vyznávám před vámi všemi, že celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, bude věnován službě vám a naší velké královské rodině, ke které všichni patříme.“ A důsledně ho plní dodnes. (Pokračování ze středy 28. dubna)

Zpočátku pro roli panovnice ani nebyla vychovávána. Oficiálním následníkem jejího dědečka Jiřího V. byl jeho strýc Eduard a očekávalo se, že se ožení a bude mít potomky. Ten sice v roce 1936 na trůn opravdu usedl, ještě tentýž rok ale abdikoval kvůli neústupné snaze oženit se s dvakrát rozvedenou ženou Američankou Wallis Simpson. Díky tomu se stal králem jeho bratr Jiří VI. A jeho dcera Alžběta se dostala do postavení následnice trůnu.

 

Princezna Alžběta při svém slibu zemi a královské rodině

Princezna Alžběta při svém slibu zemi a královské rodině

První poddaný

Když zemřel král Jiří VI., převzala Alžběta v den jeho smrti, 6. února 1952, oficiálně vládu. Přesto se manželé zprvu odmítli přestěhovat do Buckinghamského paláce a donutil je k tomu až premiér Winston Churchill. Po Alžbětině korunovaci 2. června 1953 byl Philip prvním poddaným, který jí obřadně slíbil věrnost, a navždy mu byla přisouzena role královnina manžela. Philip měl sice jasno, co a jakým způsobem chce dělat, jenže narážel na odmítavý přístup služebnictva a administrativy. Záměrně ho nepouštěli k určitým úkolům a odmítali ho brát na vědomí. Vztah Britů k Philipovi se začal měnit až v roce 1957, kdy mu Alžběta udělila titul britského prince. Dala tak jasně najevo, že se s ním počítá, a podpořila to i změnou regentského zákona. Zatímco do té doby byl podle zvyku poručníkem nezletilého následníka trůnu nejblíž postavený plnoletý člen královské rodiny, což byla Alžbětina sestra, princezna Margaret, prosadila na její místo Philipa. Jasně tím vyjádřila, kdo je pro ni v královské rodině důležitější.

 

Reportáž z korunovace:

Spolehlivý rádce

Po přestěhování si nechal zapojit přímou telefonní linku, aby nemusel své ženě volat přes spojovatelku. Celý život ji důvěrně oslovoval „ty můj párečku“ a každý týden jí nosil květiny. Na jejím stole má zase stálé čestné místo jeho fotografie v uniformě. Královnin bývalý důvěrník lord Charteris o princi kdysi prohlásil: „Je jediným člověkem na světě, který se chová ke královně jako k lidské bytosti.“ Do panování sice Philip nezasahoval, královna s ním ale všechna důležitá rozhodnutí předem konzultovala. Princ se také často podílel na řešení rodinných problémů, a že jich nebylo zrovna málo. Britská panovnice má totiž dodnes právo zakázat členu rodiny například ‘nevhodný‘ sňatek a rozhoduje o stylu výchovy všech dětí v královském paláci.

 

S prvorozeným synem Charlesem Arthurem Georgem, vévodou z Edinburghu

S prvorozeným synem Charlesem Arthurem Georgem, vévodou z Edinburghu

Buckinghamský folklór

Rok po svatbě, 14. listopadu 1948, se narodil následník trůnu, princ Charles Philip Arthur George, 15. srpna 1950 Alžběta porodila jedinou dceru, princeznu Anne Elizabeth Alice Louise. Život své ‘záloze‘, druhorozenému synu Andrewu Albertovi Christianu Edwardovi, dala panovnice až 19. února 1960 a 10. března 1964 se narodil se benjamínek rodiny, Edward Anthony Richard Louis. Kořením života královských manželů byly po celý život velmi ostré hádky a nezřídka Alžběta Philipovi řekla, ať „drží klapačku“. A když se chtěla pohádat, začala na něj mluvit v hádankách. Tím ho prý naprosto spolehlivě vyprovokovala. Na druhou stranu si princ jen tak nenechal něco líbit. Například když ho jednou manželka zkritizovala za rychlou jízdu, řekl jí: „Ještě jednou, a půjdeš domů pěšky!“ Možná právě proto Alžběta řídila svůj oblíbený jaguár vždy sama, protože tak ji z něj sotva mohl někdo vysadit na půl cesty. Vážně však tyto spory nebral ani jeden, spíš se během let soužití proměnily v jakýsi buckinghamský folklór.

 

Princ Philip se staršími dětmi Charlesem a Anne v roce 1952

Princ Philip se staršími dětmi Charlesem a Anne v roce 1952

Láska víc než předsevzetí

Corgi jsou pracovní psi, a tak v královském paláci občas zlobí. Je zdokumentováno, že během let pokousali dva granátníky, jednoho irského gardistu, jednoho policistu a královského natahovače hodin. V roce 1991 dokonce chňapli po samotné královně, když se pokoušela zarazit jejich rvačku. Na rozdíl od poddaných, kteří by za podobný incident tvrdě pykali, jim to ale prošlo. Poté co na podzim 2018 zemřel ve třinácti letech jeden z jejích dvou psů, milovaný Vulcan, proslýchalo se, že si královna už dalšího nepořídí ze strachu, že by se o něj sama nedokázala postarat. Jenže láska bývá silnější než všechna moudrá předsevzetí, a tak Alžběta už zase má další čtyřnohé parťáky, kteří ji provázejí na každém kroku. Dvě štěňátka, tentokrát rasy dorgi, což je kříženec corgi a jezevčíka, jí daroval princ Andrew. A samozřejmě dostala i královská jména. Fergus se jmenuje po jejím strýci z matčiny strany, válečném hrdinovi Fergusi Bowes-Lyonovi, který zahynul v roce 1915 v pouhých šestadvaceti letech v bitvě o Loos. Druhý Muick je pojmenován po jednom z jejích nejoblíbenějších míst, jezeru Loch Muick, které se nachází poblíž skotského Balmoralu.

 

Královští corgi:

Vůdce a opora

Životní lásku, moudrého rádce, spolehlivého partnera a skálopevnou oporu královna navždy ztratila 9. dubna 2021. Po jeho boku se rozhodně nenudila, protože princ Philip byl vyhlášený vtipálek s vytříbeným smyslem pro humor. Několikrát byl sice spojován s jinými ženami, v době, kdy navštěvoval pánské kluby a údajně si užíval, ale ještě neexistoval bulvár ani papparazzi, takže spekulace o nevěře nebyly nikdy potvrzeny. Dominantní muž, který rád o všem rozhodoval sám, podřídil celý svůj život poslání své ženy a Alžběta si toho byla vědoma. O svých citech sice nikdy nemluvila, několikrát ale v rozhovorech a proslovech připomněla, jak moc je pro ni důležitý. Například při příležitosti padesátého výročí svého nástupu na trůn prohlásila: „Musím využít této příležitosti, abych zmínila sílu, kterou čerpám z vlastní rodiny. Vévoda z Edinburghu se za posledních padesát let stal neocenitelným přínosem v mém životě. Po celou dobu mi neustále dodával sílu, byl mým vůdcem a oporou.“

 

Alžběta II. a princ Philip při oslavě zlaté svatby v roce 1997

Alžběta II. a princ Philip při oslavě zlaté svatby v roce 1997

Navždy věrná zemi a rodině

I po Philipově smrti Alžběta dál plní své povinnosti, například už čtyři dny poté se oficiálně rozloučila s hrabětem Williamem Peelem, který působil čtrnáct let v paláci jako Lord komoří. V sobotu 18. dubna se při zhruba hodinovém obřadu rozloučila se svým životním partnerem v kapli sv. Jiří na zámku Windsor. Při obřadu v duchu princovy lásky k moři a námořnictvu zazněl hymnus z 19. století Eternal Father, strong to save, inspirovaný žalmem 107, a ve stejném duchu pronesl kázání i windsorský děkan, reverend David Conner. Tím oficiálně skončil ve Spojeném království státní smutek, pro členy královské rodiny ale platil ještě další týden. Proto také Alžběta oslavila 95. narozeniny jen v úzkém rodinném kruhu. A oficiálně je oslaví až 12. června, kdy Velká Británie slaví panovníkovy narozeniny bez ohledu na reálné datum jeho příchodu na svět. Tradici založil v roce 1748 král Jiří II., protože se narodil 9. listopadu a kvůli nevlídnému počasí mu nepřišlo vhodné pořádat v tento den slavnostní průvod. Navzdory věku dál plní královna Alžběta II. své povinnosti, jak kdysi slíbila. Její nejbližší se ale obávají, jak bez své jediné lásky dokáže dál žít.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace