Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Afghánistán do rukou Číny. My už si nevíme rady. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.04.2021
Afghánistán do rukou Číny. My už si nevíme rady. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vojáci štrádují Afghánistánem

Do letošního září podle slov prezidenta USA Joea Bidena se stáhne americká armáda z Afghánistánu. Povede to k uklidnění situace v regionu? Možná, možná také ne. Protože ve hře je Talibán, který i přes dvacet let trvající přítomnost americké armády (a jejích spojenců, či vazalů, to jak to kdo čte) je stále na koni. A Talibán se chystá na šturm. Možná má Miloš Zeman pravdu v tom, když je k odchodu armád z Afghánistánu skeptický a volá po jejich ‘neodcházení‘.

Problém skutečně může vzrůst. Talibán není umírněný, nezkrotl. „Ve stínu Tálibánu operuje třiadvacet teroristických skupin a Tálibán je všechny podporuje. Někdy možná stojí jedna proti druhé, ale jsou to všechno teroristické skupiny a Tálibán jim poskytuje vybavení,“ řekl Novinkám afghánský velvyslanec v Praze Shahzad Gul Ayrobee. Současná afghánská vláda se s Talibanem snaží mluvit, zve jej k demokratickému spoluvládnutí nad zemí, ale Talibán se vzpouzí. „Tálibán nevěří v demokracii, v lidská práva, v ženská práva. Nechce respektovat volby a myslí si, že se dostane zpět k moci násilím a válkou. Tálibán se nezměnil. Pořád si myslí, že prosadí islámský emirát, což je pro náš lid neakceptovatelné,“ řekl velvyslanec Novinkám.

Důsledky války v Afghánistánu

Celosvětová skupina 63 národních lékařských organizací IPPNW odhaduje, že jen za prvních deset let trvání války v Afghánistánu zahynulo 220 000 lidí. Podle Amnesty International se USA během vlády Baracka Obamy dopustily válečných zločinů a to obzvláště použitím takzvaných bezpilotních letounů, které z 90 % zabíjely civilisty. USA použily při náletech bílý fosfor, který způsobuje strašlivé popáleniny a je Ženevskou konvencí zakázaný. Na konto přinejmenším nepříliš vhodné formy válčení vybuchla i kauza Wikileaks, která odhalila desítky a stovky zločinů americké armády.

Jako záminku pro vpád do Afghánistánu použily Spojené státy americké útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001 a svůj boj proti terorismu. A to i přes skutečnost, že drtivá většina teroristů byla ze Saúdské Arábie a z Afghánistánu ani jeden. Ovšem svou základnu měl v Afghánistánu právě Talibán, který byl v kruzích radikálního islámu hybatelem. Bez zajímavosti není, že dva roky po vpádu do Afghánistánu vtrhly Spojené státy i do Iráku, a to pod vylhanou záminkou, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení. Česká republika obě války podpořila.

Stáhneme se, Čína může nastoupit

Po odchodu armády Spojených států z Afghánistánu začne nová kapitola hnutí Talibán. A to ač cílem celé invaze bylo, aby Talibán nebyl určující hráčem v regionu, ale aby odešel do věčných lovišť. Ale ve výsledku jsme došli vlastně až k situaci, kdy Talibán jen posílil. Nikoliv, zatím, mocensky, ale rozhodně politicky. Upevnil své místo odporem proti okupantům. A je stále pevnou součástí jak Afghánistánu, tak i myšlení značné části populace. Rozhodně ne celé, ale s nevěřícími Tomáši si Talibán své účty vyřídí později. Což je chyba, která jde na náš účet. Oni nevěřící Tomášové se v rámci možností emancipovali, to oni začali ukazovat Afghánistát jako zemi, která jde svou cestou bez radikálního islámu. To ovšem může s novým nástupem Talibánu skončit. A také nejspíš skončí. I když, je tu Čína.

Zcela jinou cestou se vydala v konfliktu v Afghánistánu Čína. Ta se rozhodla investovat a snažit se zlepšit ekonomiku země. A to ne z lásky k Afgháncům, ale s ohledem na vlastní výdělek a vliv. Přenechají Spojené státy místo Číně? Nechají ji zakořenit? A teď je otázka, která cesta je rozumnější? Dvacet let bezvýsledně bojovat partyzánskou válku (která vyhrát nejde), nebo si tamní stát prostě koupit prosperitou? Jen mě tak napadá, že si USA, a s nimi i celý Západ, nechává Afghánistán hloupě utéct mezi prsty. Jako mnoho a mnoho dalších oblastí, kde začíná Čína dominovat.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace