Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rasismus je svinstvo, ať už má podobu bílou, nebo černou. A ten černý současný ´rasismus naruby´ může mít katastrofální důsledky. Středa Pavla Přeučila

14.04.2021
Rasismus je svinstvo, ať už má podobu bílou, nebo černou. A ten černý současný ´rasismus naruby´ může mít katastrofální důsledky. Středa Pavla Přeučila

Foto: Politics and Prose/ repro video

Popisek: Propagátor ´černého rasismu´ Damon Young představuje svou knihu s názvem ´What Doesn't Kill You Makes You Blacker´ (What Doesn't Kill You Makes You Stronger je známé pořekadlo, přeložitelné asi jako Co tě nezabije, to tě posílí / učiní ´černějším´ - v jeho případě)

V posledních dnech jsme se mohli v médiích setkávat se záplavou zpráv o údajném rasismu českých fotbalistů. Začalo to tím, že prý český obránce pošeptal finskému záložníkovi Glasgow Rangers Kamarovi cosi nepěkného a rozjela se mašinérie ochránců lidských práv, jejímž tématem byl rasismus Čechů. Navíc si náš fotbalový tým dovolil cosi neslýchaného a v mezistátních zápasech dvakrát nepoklekl. Ono poklekání má být jakýmsi symbolickým uctěním smrti George Floyda, který zemřel po zásahu policistů v americkém Minneapolis a podporou hnutí BLM. Od Floydovy smrti uplyne za měsíc rok a za tu dobu se svět pořádně změnil. A co si budeme povídat, změnil se k horšímu, protože rasismus se otočil o 180°a dnes je ve světě zásadním problémem být jiné barvy než černé.

Média propírají do detailů, co to jeden fotbalista provedl strašlivého, ale decentně mlčí o tom, že rasová nesnášenlivost nabrala úplně jiný směr a zaměřila se opačným směrem. Mlčí se decentně o tom, že v Jižní Africe se šíří jakýsi reverzní apartheid, což znamená, že jsou masově vyvražďovány celé rodiny bílých farmářů, jen proto, že jsou bílí a jejich barva pleti přece do černé Afriky nepatří. Mlčí o tom, že v USA jsou pořádány pogromy na Asiaty, protože jen oni přece mohou za šíření pandemie Covidu-19. Jsou přepadávání a vražděni na ulicích, jsou vypalovány jejich obchody a jejich děti se bojí chodit do škol, protože se stávají terčem šikany. Přestože v Americe se striktně dodržuje pravidlo, že barva pleti pachatelů trestných činů se zveřejňuje jen u bělochů, dostupné statistiky, fotografie a filmové záběry ukazují, že za napadáním Asiatů stojí především pachatelé černé pleti. 

Jsem černý, a kdo je víc?

Na druhé straně se oslavují jakési povinné kvóty, stanovené například pro podíl černých herců či režisérů v hollywoodských filmech, televizních pořadech nebo při oceňování vítězů nejrůznějších soutěžních přehlídek, jako je udílení Oscarů, Zlatých glóbů či cen Grammy a podobně. Interní rasové předpisy přijaly i mnohé firmy, které dávají přednost uchazečům o zaměstnání jiné barvy pleti než bílé, jen proto, aby vyrovnaly jejich podíl mezi svými zaměstnanci. Být černý znamená v současné Americe i nemalou výhodu například při přijímání na prestižní univerzity, které se nijak netají tím, že tak poctivě plní rasové kvóty. Zkrátka v duchu hesla ´jsem černý a kdo je víc´ získává rasismus zcela novou podobu. 

Výzvy k likvidaci bílých

Ve zkratce se to dá popsat slovy mladého prince dánského, Hamleta: „Vymknuta z kloubů doba šílí...“ Co říci na to, že uznávaným novinářem, píšícím pro věhlasné New York Times, je jistý Damon Young, který otevřeně vyzývá k likvidaci každého, kdo má bílou pleť: „Běloši ohrožují naše zdraví. Zkracují nám délku života, znečišťují ovzduší, omezují rovnováhu, ničí lesy, mají na svědomí tání ledovců, rozněcují a financují války, infikují naše vědomí a zabíjejí lidi ... Bílá nadřazenost je virus, který stejně jako jiné viry nezemře, dokud nezbudou žádná těla, která by mohl infikovat. Což znamená, že jediný způsob, jak to zastavit, je najít, izolovat, extrahovat a zabít!“ Dokážete si představit, co by vypuklo poté, co by stejná slova pronesl bílý novinář o černoších? Pokud by nebyl během pár hodin lynčován rozzuřeným davem, stal by se nadosmrti tou nejčernější ovcí ve světě žurnalistiky.

 

Black Lives Matter? All Lives Matter! 

Proč bychom měli opovrhovat vlastní rasou?

Má být ono klanění a poklekávání v duchu hnutí Black live matter jakýmsi omluvným gestem za činy našich vzdálených předků? Proč? Kdybych to vzal ad absurdum, tak by Italové měli poklekávat před Čechy, protože kdysi v dávné minulosti naše slovanské národy Římané zotročovali a odváděli si z našich zemí desetitisíce otroků. Neměli by Francouzi, Španělé, Portugalci či Angličané poklekávat před americkými Indiány, protože jejich národy způsobily možná největší genocidu v dějinách lidstva? Ano, na naši minulost musíme pohlížet kriticky. V dějinách se toho špatného odehrálo skutečně hodně, ale neměli bychom podléhat jakémusi sebepohrdání, protože takové projevy úcty, založené na opovrhování vlastní rasou, jsou vždy ze své podstaty falešné. 

Každý běloch je rasista?

Rasismus naruby, který dnes zaplavuje svět, je jen dalším důkazem úpadku celé společnosti. Proč například dnes píší americká média Černoch s velkým Č, ale pokud jde o bělocha, zůstává označení rasy s malým písmenem b? Například takový deník New York Times zdůvodnil toto rozhodnutí slovy: „Bílí nereprezentují sdílenou kulturu a historii způsobem, jak je to v případě černých.“ Nejenže je tohle zdůvodnění už ze samé své podstaty nesmyslné, ale navíc jasně definuje bílou rasu jako podřadnou. Prohlašovat veřejně, že rasy jsou si naprosto rovné, se stalo dalším důvodem pro označování bělochů za rasisty. Dochází až k takovým absurditám, že například heslo All lives matter je označováno za rasistické a má reprezentovat jen nadřazenost bílých. 

Do dnešního světa nepatří ani rasismus naruby

Rasismus, tedy kastování lidí podle barvy pleti, je samozřejmě svinstvo a do moderní společnosti nepatří. Osobně mi na barvě pleti absolutně nezáleží, beru lidi takové, jací jsou a hodnotím je jen podle jejich chování. A stejně tak nepatří do dnešního světa ani rasismus naruby. Má být černá kůže opravdu jakýmsi poukazem na lepší zaměstnání, přijetí na vysokou školu nebo hlavní roli ve filmu? Vždycky by to měly být především charakterové hodnoty dotyčného, jeho znalosti či umělecké předpoklady. Barva pleti přece nemůže hrát roli v tom, zda je někdo lepší člověk než ten druhý.

 

BLM přeje šťastný nový rok. Áha, vy jste bílí? Tak vám ne

Dnes se už na školách vtlouká dětem do hlavy, že nesou jako bílé jakýsi dědičný hřích za své předky, kteří před staletími vozili z Afriky černochy jako otroky, a musí to dnes pořádně odčinit. 

Jsme opravdu národem rasistů?

Ale zpět k onomu památnému utkání pražské Slavie proti skotskému Glasgow Rangers. Onen údajně rasistický výrok, který Kúdela pošeptal do ucha Kamarovi, je brán zejména v britském tisku za prokázanou prasárnu, přestože je tady jen tvrzení proti tvrzení. Jsme prý národem rasistů a volá se dokonce po vyloučení Slávie z Evropské ligy. To, že skotský klub zkrátka nedokázal unést svou porážku a celé utkání se neslo v duchu brutálních zákroků na naše hráče, že útok kopačkou do hlavy našeho brankáře Koláře byl doslova likvidační, nebo že byli naši hráči fyzicky napadeni při cestě do kabin, asi nehraje žádnou roli. Důležité je jen to, že Češi jsou rasisté. 

Svoboda dostává pořádně na frak

Onen rasismus naruby dostává v poslední době zcela radikální podobu. Na demonstracích v USA jsou dnes běžně vystavovány transparenty s hesly ´Zabijte všechny bílé muže´ nebo ´Bělost do Ameriky nepatří´, na mnohých obchodech či restauracích s barevnými majiteli se objevují vývěsky ´Bílým vstup zakázán´ a nikomu to nepřijde divné. Tohle máme uctívat poklekáváním? Máme se snad opravdu považovat za méněcenné?

Začíná to připomínat neblaze proslulý apartheid, který je dnes považován za nelidské chování a jeho projevy spadají mezi závažné trestné činy. Jako takový jej definovala Mezinárodní úmluva OSN o potlačení a trestání zločinu apartheidu už v roce 1973, jeho projevy jsou trestně stíhány ve většině zemí, a i u nás je apartheid trestným činem podle § 402 trestního zákoníku. Ale v dnešní Americe s tím asi nemají problém. Ve své kajícnosti přehlížejí Američané, že se jim za zády rodí nebezpečné, radikální hnutí, ohrožující samotnou podstatu tak vychvalované americké svobody. 

Nemáme se za co omlouvat

Osobně nevidím ani ten sebemenší důvod, proč bychom měli na onu kajícnost přistupovat i my a neustále si připomínat jakési dávné viny. Nemáme zapotřebí se omlouvat za koloniální politiku řady západních zemí a už vůbec ne za rasovou segregaci, která vládla donedávna v USA. Za její konec se považuje obecně rok 1954, ale v praxi trvala až do roku 1967, kdy teprve Nejvyšší soud prohlásil za protiústavní zákaz mezirasových sňatků. Nemáme zapotřebí se omlouvat ani za smrt George Floyda…

Celosvětové hnutí BLM dnes přikládá vinu za jeho smrt snad všem lidem jiné barvy pleti, než je ta správná, tedy černá. A to je špatně. Odmítejme rasismus ve všech jeho podobách, ať už je černý, hnědý, bílý či žlutý. Hodnoťme lidi podle jejich chování, výsledků jejich práce či podle jejich dovedností. Pokud budeme poklonkovat před každým, kdo má jinou barvu pleti a zavírat oči před zcela zjevným rasismem naruby, může se nám to sakramentsky ošklivě vymstít.

 

Vložil: Pavel Přeučil