Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Koruny se nedočkal a protokolu dával na frak. Byl ale nadevše milován přes osmdesát let. Neděle Pavla Přeučila

11.04.2021
Koruny se nedočkal a protokolu dával na frak. Byl ale nadevše milován přes osmdesát let. Neděle Pavla Přeučila

Foto: Twitter Royal Family (snímky v článku Instagram Royal Family)

Popisek: Jeho královská Výsost princ Philip, vévoda z Edinburghu

V pátek 9. dubna se Britové probudili do smutného rána. Ze všech médií zaznívala zpráva, že v brzkých ranních hodinách zemřel manžel královny Alžběty II., princ Philip. Královský palác to oznámil stručným prohlášením. „Její veličenstvo královna Alžběta II. oznamuje s hlubokým zármutkem smrt milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská Výsost nás pokojně opustila dnes ráno na zámku Windsor,“ píše se v prohlášení, které zveřejnil v pátek královský palác. Kromě toho, že se ve své veřejné činnosti nijak nedal zahanbit svou královskou manželkou, proslavil se zejména i svým typickým, suchým anglickým humorem.

Zatímco většina Britů má historii členů královské rodiny v malíčku, pochybuji, že by u nás mnoho lidí vědělo víc o poněkud komplikovaném původu prince Philipa. Byl to původně řecký rodák a narodil se 10. června 1921 na ostrově Korfu jako princ řecký a dánský. Byl jediným synem a nejmladším dítětem řeckého knížete Andrewa a dánské princezny Alice z Battenbergu, původem z Německa. Zatímco jeho pozdější manželka, královna Alžběta II., zažila velmi šťastný rodinný život,  bylo Philipovo dětství mnohem bouřlivější.

 

Philip, princ řecký a dánský, jako kadet Britského královského námořnictva v roce 1939

Philip, princ řecký a dánský, jako kadet Britského královského námořnictva v roce 1939

Rodinu těžce zasáhlo vyhnanství

V roce 1922 byl jeho strýc, řecký král Konstantin I., nucen po řecko-turecké válce abdikovat a Philipův otec byl odsouzen soudem k trvalému vyhnanství z Řecka. Rodina se přestěhovala do Francie, ale vyhnanství těžce zasáhlo jeho ženu Alici. Nervově se zhroutila a nakonec skončila v psychiatrickém ústavu ve Švýcarsku. Philip zůstal sám, protože čtyři starší sestry se usadily v Německu, kde se provdaly za německé šlechtice. V jednom rozhovoru to princ okomentoval slovy: „Prostě se to stalo. Rodina se rozpadla. Moje matka byla nemocná, moje sestry byly vdané, můj otec byl na jihu Francie. Musel jsem se postarat sám o sebe. Role jeho opatrovníků převzali matčini blízcí příbuzní z rodu Mountbattens. Školy pak už absolvoval v Anglii a v roce 1947 se vzdal práva na řecký a dánský trůn a přijal britské občanství.

 

líbánky

Novomanželé na svatební cestě v roce 1947

Alžbětu poznal jako třináctiletou

V osmnácti letech pak nastoupil do námořnictva, kde sloužil i během druhé světové války. Tehdy se také poprvé setkal s mladičkou, tehdy teprve třináctiletou britskou princeznou Alžbětou a prý to byla, alespoň z její strany, láska na první pohled. K jejich sňatku pak došlo 20. listopadu 1947. Budoucí královně tehdy bylo 21 let a Philipovi 26. Mnohým členům královské rodiny sňatek nešel příliš pod nos a spokojen nebyl ani královský protokol. Vadil zejména jeho řecký původ, a pak také Philipova prostořekost, kterou si vysloužil i pěknou řádku nepřátel. Královským manželem se pak stal v roce 1953 po Alžbětině korunovaci. Pohřeb bude mít princ Philip příští sobotu ve Windsoru v kapli sv. Jiří, a to pouze za účasti nejbližších členů rodiny. Královský palác oznámil, že se bude striktně držet i v této situaci přísných hygienických opatření v době pandemie, kdy může být na pohřbu pouze 30 osob.

 

korunovace

Slavnostní korunovace se konala 2. června 1953, v té době už měli manželé dvě děti, Charlese a Annu. Televizní přenos z Westminsterského opatství sledovalo dvacet 20 miliónů obyvatel Velké Británie, dalších zhruba 12 milionů obřadu alespoň naslouchalo prostřednictvím rozhlasu.

Život zasvětil charitě

Během svého života princ Philip jako patron a člen podporoval více než 800 charitativních organizací včetně nejznámějších British Heart Foundation, World Wildlife Federation a Book Aid. Jeho úkolem bylo zejména podporovat svou manželku, což se mu v této pozici dařilo a za jejími aktivitami nijak nezaostával. Největšího úspěchu dosáhl ale s programem pro mladé lidi, kteří se rozhodli pro aktivity v oblasti dobrovolnictví, známým pod názvem Cena vévody z Edinburghu. Jeho filantropie se neomezovala pouze na Velkou Británii a stál za širokou škálou projektů napříč Britským společenstvím po celém světě.

Nesmírně mu záleželo na ochraně divoké zvěře a společně s  nizozemským princem Bernhardem založil v roce 1961 Světový fond na ochranu přírody, známý pod zkratkou WWF. Navázal i na léta, strávená v námořnictvu, a podporoval například Asociaci důstojníků královského námořnictva, Jezdeckou asociaci Royal Marines, Armádní kadety a Boxerský klub armádních důstojníků. Svých královských povinností se vzdal v roce 2017, kdy také odstoupil z aktivní role ve všech organizacích.

 

Balmoral 1976

V knihovně zámku Balmoral v roce 1976

Poněkud nebezpečný šprýmař

Abychom alespoň trochu odlehčili vzpomínkám na prince Philipa, je třeba připomenout, že byl vyhlášeným recesistou, který nešel daleko pro ostřejší vyjádření a jeho břitký humor byl tím typickým humorem, příznačným pro mnohé Brity. Jeho výroky byly často na hraně dvorní etikety a mnohým lidem, kteří s ním přišli do styku, se zdály hodně přes čáru. Na oficiálních večírcích a státních akcích vystupoval vždy bezvadně oblečený a zdálo se, že se chová maximálně v duchu etikety. Jeho zlomyslný smysl pro humor a pohotové vtípky mu ale vynesly pověst dost nebezpečného šprýmaře, s kterým není radno si příliš zahrávat.

 

manželé v roce 1997

Alžběta II. a princ Philip v roce 1997, kdy slavili zlatou svatbu

20 výroků prince Philipa, které mu způsobily největší problémy

1. Například po vystoupení Toma Jonese v Royal Variety v roce 1969 se zeptal: „S čím to kloktáte, s oblázky?“ Den poté dodal: „Je těžké pochopit, jak je možné stát se tak proslulým zpíváním těch nejhorších písní.“

2. Terčem jeho vtípků byl i další zpěvák, Elton John. „Ach, ty vlastníš to příšerné auto, že? Často ho vídáme, když jedeme na hrad Windsor,“ řekl zpěvákovi neomaleně a při sledování jeho vystoupení pronesl nahlas: „Kéž by vypnuli mikrofon.“

3. U Britů si to pak trochu rozházel, když okomentoval těžkou hospodářskou recesi v 80. letech slovy: „Všichni tvrdili, že by chtěli mít více volného času. A teď si stěžují, že jsou nezaměstnaní.“

4. V rámci projektu na ochranu divokých hrdliček v Anguille v roce 1965 řekl: „Kočky zabíjejí mnohem více ptáků než lidi. Proč nemáte slogan: Zabijte kočku a zachraňte ptáka? “

5. Jeho humor byl někdy až tak trochu drsný, což se projevilo, například když odpovídal novinářům na otázku, zda by někdy nastoupil na trůn. „Ptáte se mě, jestli královna zemře?“ opáčil Philip.

6. „Tohle vypadá, jakoby si by to moje dcera přinesla ze školních hodin malování,“ zamumlal, když mu v roce 1965 ukazovali etiopské umění.

7. V období studené války se vyjádřil bez servítků: „Chtěl bych moc jet do Ruska, i když ti parchanti zavraždili polovinu mé rodiny,“ čímž zadělal na mírnou diplomatickou zápletku.

8. „Pokud tu zůstanete déle, budete všichni šikmoocí,“ řekl britským studentům, kteří žili v Číně na výměnném pobytu v roce 1986. Když se jej pak ptali na jeho názor na Peking, odpověděl stručně: „Příšerné.“ Číňany pak dost neomaleně urazil na zasedání Světového fondu pro ochranu přírody v roce 1986, kdy ve svém projevu pronesl slova: „Pokud to má čtyři nohy a není to židle, má-li to dvě křídla a létá, ale není to letadlo, a pokud to plave a není to ponorka, kantonský Číňan to sní.“

9. Legraci si dělal i z otylých Maďarů a při návštěvě Budapešti v roce 1993 prohodil k jednomu britskému turistovi: „Ty tu ještě nežiješ tak dlouho, ještě nemáš břicho.“

10. Když byl v roce 1994 na Kajmanských ostrovech, zeptal se jednoho z ostrovanů: „Nepochází většina z vás z pirátů?“

11. Trochu tvrdší vtípek pronesl i při návštěvě Skotska v roce 1995: „Jak dokážete udržet domorodce od chlastu tak dlouho, aby obstáli ve zkoušce?“ zeptal se skotského instruktora autoškoly.

12. „Neslyšící? Pokud jste tak blízko, není divu, že jste hluší,“ řekl skupině neslyšících školních dětí, které stály v roce 2000 poblíž karibské kapely bubeníků v Cardiffu. To bylo hodně drsné.

13. „Vypadáte, jako byste šel právě do postele!“ řekl v roce 2003 prezidentovi Nigérie, který byl oblečen v tradičních šatech.

14. „Říká se, že budoucnost je v rukou mladých, ale to je staré klišé. To už není pravda. Kvalita života, který si máme užít, nebo existence, jakou budou prožívat naše děti a budoucí generace, je nyní zcela v našich rukou.“

15. „Pokud by se například hráč kriketu najednou rozhodl jít do školy a umlátit k smrti kriketovou pálkou spoustu lidí, což by dokázal velmi snadno, hodláte zakázat kriketové pálky?“ pronesl v roce 1996, kdy se v Anglii rozmohly výzvy k zákazu střelných zbraní.

16. „Vaše země je jedním z nejznámějších center obchodování s ohroženými druhy na světě,“ uvedl v Thajsku ve svém projevu v roce 1991 po převzetí ceny za ochranu přírody.

17. „Dokázali jste to. Nebyli jste snědeni,“ pogratuloval v roce 1988 Britům, kteří se vrátili z Papuy-Nové Giuney s odkazem na lidožroutskou minulost ostrovů.

18. Jistého dělníka se zeptal na možnosti jeho kariérního postupu. Ten mu odpověděl: „Hm, to by musel můj šéf umřít.“ Philip opáčil slovy: „Přesně jako u mě.“

19. Pěkně ironický dokázal být i ke členům své rodiny, a tak se traduje jeho výrok na adresu dcery Anny, známé milovnice koní: „Pokud to neprdí nebo nejí seno, nezajímá ji to.“

20. Během návštěvy námořní mládežnické organizace Sea Cadets se zeptal jedné dívky, jak si vydělává na živobytí. Ta mu odpověděla, že pracuje v nočním klubu. „A to je striptýzový klub?“ zeptal se Philip. Když viděl, že dívka celá zrudla, dorazil ji ještě slovy: „Stejně je na to pravděpodobně příliš chladno.“

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace