Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Španělsku s rouškou i do moře. A bez ´covid pasu´ se nehneme. Chystáte letní dovolenou? Mácháč je jistější. Středa Pavla Přeučila

07.04.2021
Ve Španělsku s rouškou i do moře. A bez ´covid pasu´ se nehneme. Chystáte letní dovolenou? Mácháč je jistější. Středa Pavla Přeučila

Foto: Markéta Vančová

Popisek: Dovolená s covidem; ilustrační foto

S dojetím budeme asi i letos vzpomínat na léta, kdy jsme už touto dobou pilně plánovali své letní dovolené a vybírali, kam že to letos zamíříme. Stejně jako loni budeme muset všichni podřídit své plány všudypřítomnému viru, který s námi zůstane už na věky. Mnohé z těch nejoblíbenějších dovolenkových destinací už se na letní příliv turistů chystají, ale ve vzduchu stále visí otázka, zda se onen příliv vůbec uskuteční. Zejména středomořské státy, do kterých mířilo každoročně nejvíce našich turistů, už většinou odhalily své plány na léto a věřte, ani letos nebude cestování žádný med.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček už se nechal slyšet, že podmínky pro vycestování za letní dovolenou k moři nebudou vůbec jednoduché a nasvědčují tomu i zprávy z dotyčných zemí. I když takové země jako Chorvatsko, Řecko či Španělsko už oznámily, že pro letní turisty vytvoří ty nejlepší podmínky, stále bude nad každým, kdo do nich vycestuje viset hrozba, že tam může uvíznout v karanténě. Mohlo by o tom vyprávět více než 500 Čechů, které to potkalo loni a dovolené se jim prodražily tak, že je budou splácet ještě hezkých pár let. 

Normální léto to určitě ještě nebude

Základním předpokladem pro vycestování za rodinnou dovolenou bude pochopitelně očkování proti koronaviru, ale je otázkou, zda se stačí do léta proočkovat celé rodiny. Zatím to podle liknavých dodávek vakcín vypadá neslavně a na ty nejmladší ročníky by mohla přijít řada také až někdy na podzim. Pak je zde řada omezení, která jsou v celé Evropě, ale i v mimoevropských zemích dnes zavedena a podle zahraničních informací budou platit i po celou letní sezónu. Především jde o negativní testy na koronavirus, které jsou vyžadovány všude a některé země počítají i s povinným několikadenním pobytem v karanténě. Všechno by měl ulehčit tzv. covidový pas, s kterým už napevno počítají prakticky všechny státy Evropské unie a unijní orgány na jeho konečné podobě horečně pracují. Jak to tak vypadá, bez něj bude pohyb po Evropě dost problematický.

 

Bez covid pasu občanem druhé kategorie?

Ministr Petříček se sice dušuje, že opatření nebudou v souvislosti s covid pasem nijak přehnaná, aby nebyli diskriminováni lidé, kteří do léta očkování nestihnou. „Měli bychom zavést zelený pas, digitální pas, který by umožnil cestovat s očkovacím certifikátem, ale nediskriminoval by lidi, kteří se třeba nebudou moci očkovat. Já doufám, že se nám podaří velmi rychle najít shodu prostřednictvím nařízení Evropské komise, aby všechny členské státy daly lidem takovou variantu, a případně bychom měli zvážit, zda to nevyužívat v rámci České republiky,“ říká Petříček. Osobně si zatím nedovedu představit, jak se bude onen covid pas uplatňovat v praxi. K čemu vlastně bude sloužit, když některé země už dnes avizují, že povinné negativní testy budou vyžadovat od každého, kdo přijede, ať má onen zelený pas, nebo ne? Jiným bude stačit potvrzení o očkování a aby nedocházelo právě k diskriminacím, budou pohlížet na majitele pasu stejně, jako na toho, kdo jej nezískal. 

S rouškou i na pláž a do moře? Děkuji, nechci

Musíme se připravit i na to, že řada omezení, která nás dnes už pořádně otravují, jako jsou povinné roušky či respirátory, bezpečnostní dvoumetrové rozestupy a další hygienická opatření budou platit po celé léto. Takové Španělsko, které bylo každoročně v létě jedním z oblíbených cílů našich turistů, už oznámilo, že roušky budou povinné i na plážích, a dokonce i při plavání v moři. Tedy, abych řekl pravdu, takovou dovolenou bych si raději odpustil. Pařit se ve 40° teplotách na pláži s hadrem na obličeji, to děkuju pěkně.

V samotném Španělsku toto nové nařízení vzbudilo obrovskou vlnu nevole a turistické kanceláře, ubytovací zařízení, restauratéři a provozovatelé dalších služeb neskrývají obavy, že pokud tato opatření vydrží do léta, bude to znamenat pohromu pro celou sezónu. Je pochopitelné, že turisté by si takovou dovolenou zřejmě raději odpustili. A to ještě nevíme, jak se k nošení roušek v létě postaví ostatní dovolenkové destinace.

 

Na letní pohodičku zapomeňte

To není ale jediná nepříjemnost, s jakou se turisté mohou setkat. Ve většině zemí mohou zapomenout na různé skupinové aktivity či animační programy, na které byli dosud zvyklí. Každý bude svoji dovolenou trávit pěkně individuálně a dodržovat distanc. Zapomenout bude nejspíše třeba i na velké společné party, taneční večery či diskotéky. Na plážích řady zemí už byla podle nedávných záběrů učiněna příslušná opatření, zvětšují se mezery mezi lehátky a slunečníky. Ani letos si ti turisté, zvyklí na pohodlí a volný výběr rozmanitých jídel v programech all-inclusive, příliš neužijí. Většina hotelů a restaurací bude totiž fungovat ve stále stejném režimu jako loni, což znamená, že se nebudou v připravených jídlech hrabat hosté, ale bude jim nandáno personálem. Když si k tomu připočítáme neustálou dezinfekci, která bude nutná na každém kroku, omezení hromadných fakultativních výletů ve většině destinací, nebude letní dovolená rozhodně žádný med. 

Na očkování se nelze spolehnout

Pokud někdo doufá, že se vše vyřeší do léta oním očkováním, je nejspíše na omylu. Tempo očkování je totiž téměř ve všech státech EU téměř totožné a závisí na tom, zda se konečně výrobci vakcín uráčí dodávat slíbené miliony dávek místo současných desítek tisíc. Původní předpoklady, že do léta bude evropská populace už většinou proočkována, jsou už dnes považovány za nereálné a hovoří se o podzimu, nebo dokonce až o jaře příštího roku.

Je mi jasné, že tohle mé zamyšlení zní dost pesimisticky, ale realita taková skutečně je. České cestovní kanceláře sice ujišťují turisty, že letní dovolené budou bezpečné a v pohodě, nicméně všichni už dobře víme, že situace se může měnit každým dnem. Ono by asi pro většinu dovolenkářů nebylo moc příjemné, strávit draze zaplacenou dovolenou někde v karanténě. Některé hotely sice avizují, že v případě nákazy zajistí svým hostům pobyt v izolaci na vlastní náklady, ale jinde si takto postižení hosté budou muset prodloužený pobyt sakramentsky draze zaplatit, a to může někdy znamenat i statisícové výdaje navíc.

 

Bez rizik nebude ani exotika

Z mimoevropských zemí by mělo být bez problémů vycestování do některých exotických destinací a velký zájem je už dnes například o Turecko či Egypt, kde jsou opatření volnější. Nicméně nikdo vám nezaručí, že právě tam se nemůžete nakazit. Naopak zapomenout mohou turisté například na takovou Brazílii, Kolumbii či Peru nebo na většinu afrických zemí, včetně v poslední době tak oblíbeného Zanzibaru. To jsou vysoce rizikové země a zatím je do nich vydán Ministerstvem zahraničí zákaz vycestování, platný do 31. května. Dá se předpokládat, že vzhledem k rychle stoupající křivce nakažených v těchto zemích jen tak neskončí. 

Bez pojištění to ani nezkoušejte

Pojišťovny už dnes nabízejí tzv. covidové připojištění, které by si měl nejspíše každý, kdo se do zahraničí chystá, pořídit. Některé cestovní kanceláře avizují, že takto pojištění cestovatelé by dostali v případě onemocnění plné kompenzace a byl by jim hrazen i další pobyt. Podle tiskového mluvčího CK Fischer by mohl takto pojištěný klient klidně ještě 30 dní před začátkem pobytu zrušit svůj zájezd bez udání důvodu a neplatil by žádné stornopoplatky. Připojištění kryje samozřejmě i léčebné výlohy nebo dopravu zpět domů.

Co se týká cen letošních dovolených, ty by se neměly od minulých let příliš lišit, i když někteří provozovatelé ubytovacích zařízení a volnočasových aktivit hlásí zdražení, které bude nutné vzhledem k vykompenzování ztrát, které v důsledku pandemie utrpěli. Na druhé straně jiní avizují, že půjdou s cenami dolů, aby vůbec nějaké ty turisty přilákali.

 

Problémy budou i s dopravou

Jednoduché to nebude ani s dopravou na dovolenou. Turisté si musí pečivě prověřit, jaké budou podmínky tranzitu přes jiné země. Zatím se jejich předpisy pro průjezd či delší pobyt značně liší, a tak by se mohlo stát, že se do svého cíle ani nedostanou. I nadále budou platit určitá omezení v dopravě a přísné hygienické předpisy. Tak se ani ve vlaku, v autobuse či v letadle neobejdete bez roušky a u mnohých dopravců budete potřebovat i negativní test či potvrzení o očkování nebo onen zelený covidový pas.

Ani cestování autem nebude zcela bez problémů, protože proticovidová opatření se v mnoha zemích liší a pokud budete projíždět více hranicemi, budete si muset jejich předpisy pořádně prověřit. Není vyloučeno, že s komplikacemi se setkají turisté i při návratu do vlasti. To zase záleží na epidemické situaci v daném státě, z kterého se budou vracet. Pokud budou pobývat v nějaké té červené zóně, nevyhnou se při návratu testům nebo dokonce karanténě. 

Chorvatsko si věří

Jak se zdá, zatím je nepřívětivější k zahraničním turistům takové Chorvatsko, které už nebude při příjezdu vyžadovat karanténu a bude tam stačit dokonce jen negativní antigenní test, potvrzení o prodělání covidu nebo o očkování. Chorvaté ani nečekají na rozhodnutí Evropské unie ohledně takzvaných covidových pasů a už avizují, že budou uznávat všechny vakcíny, včetně těch neschválených EMA, tedy i ruské či čínské. Chorvatsko se nijak netají tím, že jejich ekonomika je do značné míry na turismu závislá a další rok bez zahraničních návštěvníků už by měl na ní katastrofální dopad.

 

Osobně si raději ještě počkám

I přes obdobný optimismus, který zaznívá například i z Řecka, si osobně i letos raději dovolenou u moře odpustím. Když se tak probírám všemi těmi zákazy, příkazy a haldou všemožných opatření, tak ztrácím na nějaké to cestování chuť. I když ani doma se nevyhneme jistým omezením, pořád to bude jistější, než se vydat za hříšné peníze někam, kde si nebudu moci užívat tak, jak jsem byl zvyklý před pandemií. Spousta lidí si ale dovolenou u moře samozřejmě neodpustí a těm nezbývá, než se oněm omezením přizpůsobit a smířit se s nimi. Zatím, co jsem mluvil s přáteli, většina z nich se zachová obdobně a do zahraničí se nechystají. Prý ušetřené peníze investují do pořádné, superluxusní dovolené, až budou zase takové podmínky, jaké jsme si užívali před pandemií.

 

Vložil: Pavel Přeučil