Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velký návrat chronického potížisty. Přes drogy a kriminál mezi nejlépe placené herce světa. Neděle Pavla Přeučila

04.04.2021
Velký návrat chronického potížisty. Přes drogy a kriminál mezi nejlépe placené herce světa. Neděle Pavla Přeučila

Autor: CinemArt

Popisek: Robert Downey Jr. jako doktor John Dolittle

VIDEO V poslední době se mezi fanoušky stále se rozrůstajícího světa MCU horečně diskutuje o návratu Iron Mana alias Tony Starka do rozjeté franšízy. Jeho obětavá smrt na konci filmu Avengers: Endgame vyvolala u fanoušků značné pobouření, i když pro celý příběh to byla jedna z klíčových scén. To ale neznamená, že bychom se s Iron Manem a jeho odkazem měli nadobro rozloučit. Pokud bude Marvel Studios chtít, může klíčovou svou postavu přivést zpět celou řadou způsobů. Právě dnes slaví jeho představitel Robert Downey Jr. 56 narozeniny a i to se stalo příležitostí ke zcela čerstvým spekulacím o jeho návratu ke slavné roli.

Skalní fanoušci Marvel Universe mají v dobré paměti, že postava Iron Mana vlastně celou slavnou franšízu otevřela a Tony Stark byl jednou z klíčových osobností všech příběhů, které byly dosud natočeny. Začalo to filmem Iron Man v roce 2008, a pak už to jelo film za filmem až do tragického finále v Avengers: Endgame (2019). Dnes už není žádným tajemstvím, že se postava Irona Mana vrátí v horké novince studia Marvel, ve filmu Black Widow, který se objeví souběžně v kinech i online na Disney+ 9. července 2021.

 

Iron Man už má náhradu

Dost rozporuplné reakce vyvolalo nedávné oznámení společnosti Disney, že svět MCU se rozšíří o zbrusu novou postavu, a to superhrdinku Riri Williams, která vystupuje v komiksech jako Ironheart. Připravovaná minisérie nám ji představí jako geniální studentku, která si podle vzoru Iron Mana dokázala vyvinout vlastní obrněný oblek a nahradit Tonyho Starka. Ten by se měl v seriálu objevit alespoň ve formě umělé inteligence, jako Jarvis. To, že jeho vědomí bylo uloženo do počítače, už víme ze samotného závěru Avengers, kde se objeví ve formě hologramu. Tony se má stát jakýmsi virtuálním mentorem Ironheart a vycvičit ji ve svoji nástupkyni. Pro roli Riri Williams už byla vybrána její představitelka, jíž bude mladá, černošská herečka Dominique Thorne.

Nikdy neříkej nikdy

Tato verze návratu Iron Mana do vesmíru MCU je tedy už víceméně potvrzena, ale to fanouškům nestačí. Ti by jej nejraději uvítali zase živého a v plné síle, aby mohl znovu zachraňovat svět. Proto se spekuluje i o tom, že by se nový Iron Man mohl vrátit v podobě jakéhosi kyborga s umělým tělem, do jehož mozku by bylo vloženo vědomí Tonyho Starka, uchovávané zatím ve formě umělé inteligence. Robert Downey Jr. je bombardován ze všech stran dotazy na jeho případný návrat, ale herec zatím úspěšně mlží. Médiím sice sdělil, že jeho konec v celém vesmíru MCU je definitivní, ale jedním dechem dodal „nikdy neříkej nikdy“.

 

Kdo je Riri Williams?

Iron Man je jen jeden

K možnému návratu Roberta Downeyho Jr. k roli Iron Mana se před pár dny vyjádřil i jeho velký přítel, herec Chris Evans, známý jako Captain America. „Je to definitivní konec Iron Mana a nedovedu si vůbec představit, že by jej někdo mohl nahradit,“ prozradil během své chatovací show na YouTube. „Nemyslím si, že by někdo na této planetě mohl zahrát tuhle postavu lépe než Downey. Iron Man není případ jako James Bond, Superman nebo Batman, kde se hlavní představitelé mění. Iron Man je jen jeden,“ dodal Chris Evans.

I on sám má celkem čerstvou zkušenost s náhradou své postavy jako Captaina Americy, kdy jej v současně uváděném seriálu The Falcon a The Winter Soldier nahradil herec Wyatt Russell. Ten se nesetkal u fanoušků zrovna s příznivými ohlasy, spíše naopak. Už po uvedení první epizody se spustila na sociálních sítích doslova lavina nepříjemných ohlasů, a dokonce vznikla i iniciativa pod názvem „Not My Cap,“ tedy „To není můj kapitán.“

Pro Marvel nebyl dost hezký

Robert Downey Jr. byl oficiálně obsazen jako Iron Man v roce 2006, a to navzdory obavám Marvel Studios z jeho pohnuté minulosti, poznamenané řadou průšvihů, spojených zejména s drogovou závislostí. Za jeho obsazení bojoval zejména Jon Favreau, který režíroval první dvě pokračování franšízy Iron Mana, a ukázalo se, že Downey Jr. nejenže dokonale zapadl do role Tonyho Starka, ale jeho role vedla k obrovskému oživení celé franšízy, protože se stal možná nejvýraznější postavou dalších projektů MCU. Zajímavou perličkou bylo vyjádření kohosi z Marvel Studios po premiéře prvního Irona Mana, že Robert Downey Jr. není dost hezký na to, aby mohl představovat extravagantního milionáře a vynálezce Tonyho Starka a mnohem hezčí byla dokonce i jeho kreslená verze v komiksech. Později, to Marvel Studios odlehčilo vyjádřením, že šlo o vtip.

 

Drogy ochutnal v šesti letech

Robert Downey, Jr. se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku do herecké rodiny. Jeho otec Robert Downey st. byl narkoman, který svému synovi dával marihuanu, už když mu bylo šest let, a právě to pak nejspíš nejvíc poznamenalo Roberta během jeho kariéry. Ve svých začátcích se dokázal s drogami ještě vyrovnávat a zazářil například v roli Charlieho Chaplina ve filmu Chaplin (1992), za kterou byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce. Pak už to s ním ale šlo pořádně z kopce a užívání drog se mu zcela vymklo z kontroly. Od roku 1996 do roku 2001 byl několikrát za jejich držení zatčen. Užíval kokain, heroin a marihuanu. Se ctí se s tím snažil bojovat a několikrát se dobrovolně přihlásil do odvykacích programů, nicméně všechny skočily neúspěšně.

Z kriminálu do kriminálu

V dubnu 1996 Downeye zastavila policie, když se v autě proháněl nebezpečně po Sunset Boulevard. Našli u něj heroin, kokain a neohlášenou zbraň 0,357 Magnum. Byl zatčen. O měsíc později byl podmínečně propuštěn, nicméně ihned poté se pod vlivem drog vloupal do sousedova domu a v pohodě tam usnul v posteli. Dostal tři roky podmíněně a byla mu uložena pravidelná testování na drogy. V roce 1997 zmeškal jeden z drogových testů, nařízených soudem, a putoval znovu do vězení na šest měsíců. O dva roky později zmeškal další test na přítomnost drog a byl znovu zatčen. Tentokrát už mu soud napařil tři roky vězení. Téměř rok strávil v odvykacím zařízení a propuštěn byl po složení kauce 5000 dolarů.

Týden po propuštění z vězení získal angažmá v seriálu Ally McBeal a role mu vynesla Zlatý glóbus pro nejlepšího herce ve vedlejší roli v miniseriálu nebo televizním filmu. Démon závislosti nad ním ale zase zvítězil a v Den díkůvzdání v roce 2000 byl zatčen pod vlivem alkoholu a drog. Tentokrát se to obešlo bez následků, ale hned v roce 2001 našli policisté v LA polonahého herce, bloudícího na ulici. Znovu byl zatčen pro podezření z užívání návykové látky, ale o několik hodin později byl propuštěn. Po tomto zatčení došla tvůrcům seriálu Ally McBeal trpělivost a o roli Downey přišel. Znovu byl poslán na odvykací kůru a zdálo se, že jeho kariéra je definitivně u konce.

 

V seriáu Ally McBeal:

Zachránil jej Mel Gibson

I když se zdálo, že pak už svou drogovou závislost konečně porazil, producenti o něj neměli zájem, protože pojišťovny vzhledem k jeho minulosti požadovaly za jeho účast na natáčení astronomické sumy, a ty se filmařům nechtělo platit. Z kaše ho vytáhl Mel Gibson, který byl Downeyovým přítelem od společného natáčení filmu Air America (1990). Angažoval jej do svého nového filmu Zpívající detektiv (2003) a osobně zaplatil Downeyho pojistné smlouvy. Když Downey film úspěšně dokončil bez problémů, otevřela se mu cesta k dalším rolím. Ta životní pak přišla v roce 2007, kdy byl obsazen jako Tony Stark ve filmu Iron Man. První film o Iron Manovi vyšel na jaře roku 2008 a pak už to jelo ráz na ráz. Tony Stark zazářil ve dvou pokračováních Iron Mana v letech 2010 a 2013, stejně jako ve filmech Neuvěřitelný Hulk z roku 2008 a následně v sériích Avengers, Spiderman, Thor či Captain America.

Nejlépe placený herec na světě

V letech 2012 až 2015 byl Downey časopisem Forbes uveden jako nejlépe placený herec na světě. Za prvního Iron Mana dostal sice 'jen' 500 000 dolarů, ale pak jeho cena závratně stoupala. Podle dostupných pramenů dostal za druhého Iron Mana už 10 milionů a za třetího 75 milionů dolarů! Za Avengers: Age of Ultron pak inkasoval 40 milionů dolarů stejně jako za roli ve filmu Captain America: Občanská válka. Následovaly filmy Spider-Man: Homecoming – 15 milionů dolarů, Avengers: Infinity War – 40 milionů dolarů a konečně poslední film Avengers: Endgame mu vynesl 75 milionů dolarů.

Velkou část majetku má Robert Downey Jr. uloženou v nemovitostech. Vlastní řadu domů v oblasti Los Angeles. Od roku 2012 vlastní dům v Santa Monice za 4 miliony dolarů. V roce 2009 utratil 13,44 milionu dolarů za koupi nemovitosti o rozloze sedmi akrů v Malibu s jezdeckou farmou. V Malibu vlastní i další dům, který koupil v roce 2017 za 4 miliony dolarů. Nakoupil i několik nemovitostí v Kalifornii, dům na newyorském Manhattanu a celkově má jeho portfolio nemovitostí hodnotu nějakých 50 milionů dolarů.

 

Sherlock Holmes 3:

 

Rodinný život mu svědčí

Jeden čas chodil Downey s herečkou Sarah Jessicou Parker, ale známost neměla dlouhého trvání a skončila právě kvůli jeho drogové závislosti. V roce 1992 se seznámil s herečkou a zpěvačkou Deborah Falconer a po krátké, 42denní známosti se vzali. Jejich syn Indio Falconer Downey se narodil v září 1993. Jejich manželství bylo poznamenáno Robertovými drogovými aférami a vše vyvrcholilo rozvodem v roce 2004.

Už o rok dříve se ale Downey seznámil s producentkou Susan Levin, výkonnou viceprezidentkou produkce filmové společnosti Joela Silvera Silver Pictures. Potkali se na natáčení filmu Gothica, a přestože Susan nejprve dvakrát odmítla jeho milostné návrhy, jejich románek přešel tiše v trvalejší vztah. V srpnu 2005 měl pak pár svatbu v New Yorku. S prvním dítětem trochu otáleli a syn Exton Elias se jim narodil až v únoru 2012 a o dva roky později, v listopadu 2014, přišlo jejich druhé dítě, dcera Avri Roel. Nyní se zdá, že rodinný život mu vysloveně svědčí.

O další role nouzi mít nebude

I když se Robert Downey Jr. se svou rolí Iron Mana nejspíš nadobro rozloučil, není pochyb, že o další role nebude mít nouzi. Už potřetí se objeví v roli Sherlocka Holmese v novém pokračování, které letos naváže na úspěch filmu Sherlock Holmes: Hra stínů (2011). Těšit se na něj můžeme i ve zmíněném filmu Black Widow a letos by se měl objevit i v nové komedii režiséra Jamie Foxxe, All-Star Weekend. Avizována je i jeho role v připravovaném fantasy filmu Pinocchio, který by se ale měl objevit až v roce 2025.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace