´Krádež´ Black Widow štve kinaře a Scarlett Johansson se nechala slyšet, že už definitivně kašle na politiku. Neděle Pavla Přeučila
28.03.2021
Foto: Walt Disney Studios Motion Pictures
Popisek: Jeden z mála snímků nové sólové marvelovky Black Widow. Scarlett Johansson ztvárňuje tuto postavu marvelovského universa již 12 let, novinkou jsou trochu delší vlasy
Provozovatele kin děsí nejen už rok se vlekoucí pandemie koronaviru, která mnohé z nich už přivedla ke krachu, ale i to, že čím dál tím více filmových společností pouští své filmy, včetně očekávaných kasovních trháků, na síť. Filmy jsou tak k divákům k dispozici souběžně s jejich distribucí do kin a v řadě případů jsou vypuštěny rovnou do streamu. Takový osud potkal už velkofilmy Mulan, Wonder Woman 1984 nebo naposledy Liga spravedlnosti Zacka Snydera. Nyní společnost Walt Disney oznámila, že v červenci vypustí souběžně do kin a ve své streamovací službě Disney+ i očekávaný superhrdinský hit se Scarlett Johansson Black Widow.
Služba Disney+ u nás zatím nefunguje, takže zatím počítá s premiérou filmu distribuční společnost Falcon, ale všechno bude záležet na vývoji epidemické situace a také na tom, zda se diváci vůbec vrátí do kin v tak hojném počtu, jak to bylo před pandemií. Marvelovské superhrdinské trháky patřily dosud k celosvětově nejvýdělečnějším filmům, teď se zdá, že kina přijdou i o tyto očekávané příjmy.
Očekávaný kinohit Cruella půjde rovnou do streamu, foto Walt Disney Studios Motion Pictures
Na síť míří i ty největší hity
Provozovatelé kin pláčou a filmová studia, která už mají s uváděním premiérových filmů na síti nějaké ty zkušenosti, jsou sice na jedné straně docela spokojena, protože jim zůstávají v kapsách miliony, které by jinak putovaly k provozovatelům kin, ale zároveň přiznávají, že náklady na ony velkorozpočtové filmy jim pouhá distribuce ve streamu nezaplatí. I přesto plánuje Disney+ vypustit po síti 28. května i hraný film Cruella ze světa animovaných 101 dalmatinů s Emmou Stone v hlavní roli a 18. června pak nový animák Pixaru, nazvaný Luca.
Stejně tak filmové ztvárnění, již druhé, kultovní sci-fi Duna, foto Warner Bros
Podobně nemilé překvapení přinesla provozovatelům kin před časem i Společnost Warner Bros, která se letos chystá vypustit na síť ve své streamovací platformě HBO MAX takové trháky jako Matrix 4, sci-fi Duna, adaptaci videohry Mortal Kombat, souboj monster Godzilla vs. Kong, nového, napůl hraného Toma a Jerryho nebo další ze superhrdinských spektáklů The Suicide Squad.
Herci a politika? To nejde dohromady, tvrdí Scarlett Johansson
V hlavní roli se jako Black Widow objeví znovu Scarlett Johansson (36), která hraje ruskou rodačku a někdejší špionku Natašu Romanovovou. Scarlett na sebe v posledních dnech znovu upoutala pozornost, podle některých ohlasů kontroverzními výroky, jimiž se zcela distancovala od své minulosti, kdy se často vyjadřovala k politice a dokonce s netajila svými ambicemi na nějakou tu vysokou politickou funkci.
Před pár dny se totiž svěřila v posledním vydání britského magazínu pro moderní ženy The Gentlewoman, že změnila názor a herci by se neměli vyjadřovat k politickému dění. „Nemyslím si, že herci mají povinnost hrát ve společnosti nějakou veřejnou roli,“ uvedla a dodala: „Politické názory by už vůbec neměly ovlivňovat její kariéru herečky.“
V nové Black Widow poznáme celou její rodinu, na snímku Natasha Romanoff se svou sestrou, foto Walt Disney Studios Motion Pictures
Tím narážela nejspíše na své někdejší aktivity, kdy kritizovala administrativu bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, zejména za jeho postoje k ekologii. Léta vystupovala jako zanícená demokratka, v roce 2016 podporovala v prezidentské kampani Hillary Clinton a zúčastnila se i řady protitrumpovských protestních akcí a pochodů.
Prací herce je diváka zaujmout a bavit
Hvězda Black Widow dále zdůraznila, že jejím hlavním úkolem je spojovat se s diváky prostřednictvím svých rolí a apelovala v tomto smyslu i na další hollywoodské celebrity, které cítí potřebu se k politice vyjadřovat: „Vaším úkolem je být zrcadlem pro publikum, empaticky vše prožívat prostřednictvím svého umění. To je vaše práce. Ať už jsou mé politické názory jakékoli, cítím se nejlépe, když lidé mohou sedět v kině nebo doma a propojit se s příběhem, zažít i tu interakci mezi herci a diváky.“ Pokračovala dále slovy: „Diváci jsou herci ovlivněni, přemýšlejí o všem a něco cítí. Mají své emoční reakce, dobré, špatné, odsuzující či obdivné. To je moje práce, to ostatní už do mojí práce nepatří. K politice se naposledy Scarlett vyjádřila u příležitosti prezidentských voleb, ve chvíli, kdy je vyhrál Joe Biden: „Už jsem si myslela, že lidé ztrácejí rozum a já jsem jen plakala. Byla to docela šílená reakce. Bože můj, je po všem. Připadalo mi to jako konec války, víte?“
Black Widow ve filmu Avengers: Age of Ultron z roku 2015. Kdo je vlastně Black Widow? Natasha Romanoff se narodila v ruském Stalingradu. Začala si říkat Black Widow jako sovětský agent KGB. Byla vycvičena jako vyzvědač, v bojových umění a jako sniper. Později utekla do USA a přidala se k týmu Avengers. Foto Walt Disney Studios Motion Pictures
K útokům na sociálních sítích
Ve svém rozhovoru pro The Gentlewoman se vymezila i vůči mnohdy necitlivým reakcím lidí na sociálních sítích: „Samozřejmě, ať řeknete cokoli, ať už je to politicky korektní nebo ne, jakékoli prohlášení, které uděláte, nebo způsob, jakým žijete svůj život, lidé s tím samozřejmě budou mít problém. Stále se navzájem soudíme. Neustále se soudíme... A reagovat na všechno, co mi přijde skrz tuhle zasranou věc (přičemž zvedla svůj růžový iPhone, jako by to byla zbraň), váš smysl pro realitu je v tu ránu úplně mimo. Není normální být takhle terčem, vystavena všem útokům. Je toho příliš!“
Dovolila si příliš. Hrála roli, předurčenou pro asijskou herečku
Herečka, která se v říjnu 2020 provdala za hvězdu show Saturday Night Live, Colina Josta, se stala terčem útoků rovněž za obhajobu údajného sexuálního predátora, herce a režiséra Woodyho Allena, kterého obvinila jeho dcera Dylan Farrow ze sexuálního zneužití. Pod palbu nenávistných komentářů se dostala i za svou roli v adaptaci japonského anime Ghost in the Shell (2017), kdy jí bylo vyčítáno, že přijala roli, která měla být prioritně určena asijské, přesněji japonské herečce. Byla obviňována z tak zvaného ´vybělování´, což je v poslední době asi nejčastější označení pro herce, kteří si dovolí hrát jinou rasu, než je ta jejich.
Ghost in the Shell - tuto roli prý neměla hrát Scarlett, ale herečka asijského původu, foto Paramount Pictures
Genderové problémy ji připravily i o roli
Terčem kritiky se v těchto případech stávají nejen herci, ale i producenti a režiséři filmů, kteří se odváží dát roli herci bílé barvy pleti, přestože děj filmu se odehrává v jinobarevném prostředí. Scarlett Johansson si pak ani příliš nepolepšila, když svoji roli v dotyčném filmu obhajovala slovy, že její „role v Ghost in the Shell byla o feminismu, nikoliv o rase,“ a že určitě nepředpokládala, že když hraje postavu jiné rasy, vyvolá tak negativní reakce.
Ostatně bouři nevole vyvolalo už v roce 2018 její obsazení do filmu Rub and Tug, kde měla hrát v hlavní roli gangsterského transsexuála Dante Tex Gilla, který v 70. letech provozoval nedovolené ´masážní´ salony. Tehdy se raději z projektu stáhla a nedávno to okomentovala slovy: „Naše kulturní chápání transsexuálů se stále vyvíjí a od té doby, co jsem poprvé promluvila o svém obsazení do role, jsem se od komunity hodně naučila a uvědomila si, jak by to bylo necitlivé.“
Vložil: Pavel Přeučil