Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ukradený scénář, velký podvod a hvězda bez floka v kapse. Neděle Pavla Přeučila

21.03.2021
Ukradený scénář, velký podvod a hvězda bez floka v kapse. Neděle Pavla Přeučila

Foto: imdb.com

Popisek: Sharon Stone v legendárním erotickém thrilleru Základní instinkt, který ji proměnil v hvězdu

FOTO / VIDEO Americká herečka Sharon Stone oslavila nedávno 63. narozeniny a k tomuto výročí vyrukovala se vzpomínkovou biografií (The Beauty Of Living Twice), v které vzpomíná nejen na své filmové začátky, celou hereckou kariéru, ale velký prostor věnuje i oné známé scéně z filmu Základní instinkt, v které naplno odhalí divákům svůj klín, a to bez spodního prádla.

Základní instinkt, kde si zahrála bisexuální spisovatelku po boku Michaela Douglase, byl její osmnáctý film a v té době už byla Sharon známou herečkou, jedním ze sexsymbolů Hollywoodu. Obdiv diváků jí sice získala její role v dnes už kultovním scifi filmu Total Recall, kde si zahrála po boku Arnolda Schwarzeneggera, ale na svou velkou roli stále čekala. Ta přišla právě s filmem Základní instinkt, který ji vynesl na vrchol slávy. Cesta k této roli ale nebyla podle Sharon vůbec jednoduchá.

 

Stone Douglas Základní instinkt

Spolupráci se Sharon prý Michael Douglas odmítal, až když dvanáct hereček postavu spisovatelky Catheriny Tramell odmítlo, uvolil se, že to s ní zkusí; foto imdb.com

Případ ukradeného scénáře

Na to, jak se k roli dostala, vzpomíná: „Chuck, můj tehdejší manažer, mi řekl, že mě nikdo neobsadí, protože všichni říkali, že nejsem sexy. Nebyla jsem, jak v té době rádi říkali v Hollywoodu, žádná rozhoďnožka. Byla jsem stále trochu plachá a introvertní. Dostat se k té roli vůbec nebylo jednoduché. Chuck se dostal do kanceláře ředitele castingu pomocí své kreditní karty a ukradl scénář, abychom si jej mohli přečíst, protože nám ho odmítali poskytnout. Hned jsem věděla, že tu roli chci.

Chuck poté každý den po dobu sedmi nebo osmi měsíců volal režisérovi Paulu Verhoevenovi, aby se mnou udělal kamerové zkoušky. S Paulem jsem už točila Total Recall, ale zadrhlo se to na Michaelu Douglasovi, který se mnou nechtěl zkoušet. Jasně, ve srovnání s ním jsem byla nikdo, a jít do toho se mnou bylo riskantní. Takže Paul začal pak zkoušet se mnou individuálně. Nakonec, poté, co nabídli roli dvanácti dalším herečkám, které ji odmítly, Michael souhlasil, že to se mnou zkusí,“ vzpomíná Sharon ve své autobiografii (na svém instagramu ji představila ZDE).

 

Stone biografie

Sharon s maminkou při rozbalování zásilky autorských výtisků své autobiografie; foto Instagram

Jak ona slavná scéna vznikala

Sharon se pak dostává ke klíčové pasáži, ke vzniku oné slavné scény, která ji proslavila a kterou si v daném okamžiku diváci prý nejčastěji na svých televizích zastavují. Je to chvíle, kdy si slavná herečka překříží nohy a na pár sekund je vidět její odhalený klín. „Když přišla tahle scéna, režisér mi řekl, že je vidět bílá barva kalhotek, která vyvolává rušivé efekty, a vyzval mne, abych si je sundala. Bála jsem se, že bude něco vidět, ale on mne ujistil, že nic vidět nebude,“ vzpomíná herečka. Kalhotky si nakonec sundala a režisér Paul Verhoeven si je prý dal do kapsy košile.

Když se pak šla podívat na natočené záběry na monitoru, zdálo se jí, že je vše v pořádku. Tehdejší technika však neměla dnešní vysoké rozlišení, a tak logicky byla inkriminovaná část jejího těla ve stínu. Jiné to však bylo při předváděčce filmu na velkém plátně, kde už bylo vidět opravdu vše. „Byla jsem doslova zděšená,“ říká Sharon. „Byla jsem to já a intimní část mého těla. Ihned po skončení promítání jsem vtrhla do promítací místnosti, kde Paul seděl, a vlepila jsem mu pořádnou facku. Pak jsem šla k autu a zavolala svému právníkovi Martymu Singerovi. Marty mi řekl, že nemohou film v takové podobě do distribuce pustit. Že bych si klidně mohla vyžádat soudní zákaz. Musíte si uvědomit, že to byl rok 1992, ne teď, když vidíme na Netflixu každou chvíli odhalené penisy. Pak jsem si to ale promyslela a začala přemýšlet objektivně. Nakonec jsem došla k názoru, že ta scéna do filmu a k mé postavě zkrátka patří. Nicméně to, že mne podvedli, jsem dlouho nemohla rozdýchat.“

Trochu jinak to ale viděl režisér filmu Paul Verhoeven. Ten tvrdí, že Sharon dobře věděla, do čeho jde, a se vším souhlasila. Prý si vymýšlí. Ostatně Sharon už si jednou uřízla ostudu, když tvrdila, že prošla testem inteligence Mensy a její IQ je 146, čímž se řadí mezi geniální jedince. Nakonec se ale ukázalo, že si vše vymyslela.

 

Základní instinkt:

Slavná scéna, která kdysi vzbudila rozruch po celém světě

Takhle chutná sláva

Sharon Stone pak vzpomíná i na samotnou premiéru filmu. „Protože se moje rodina vyrovnávala s náhlou smrtí strýce a nemohla přijít na premiéru, šla jsem s přítelkyní Faye Dunaway. Ta už věděla, jak se chovat. Kolem filmu byl šílený humbuk, a i když byla premiéra ve velkém kině, davy byly prostě nezvládnutelné. Pak jsme seděli v sále, film skončil a nastalo absolutní ticho. Faye mě chytila za paži a zašeptala: Nehýbej se, a já ji poslechla. Nehýbal se ani Michael na sedadle přede mnou. Podíval se doleva a doprava, na producenty a na Paula. Nakonec, po tom, co už to vypadalo vypadalo, že bude ticho věčné, začal dav křičet a jásat.“ „Co mám dělat teď?“ zeptala jsem se  Faye, a ta odpověděla: „Teď jsi velká hvězda a všichni ti mohou políbit prdel.“

Ve svých vzpomínkách pak Sharon pokračuje: „Film pak vzali na festival do Cannes, kde se odehrávaly podobné scény. Ty okamžiky byly úžasné. Jako večerní šaty jsem měla na sobě plážový kostým. Lidé vnikli do mého pokoje a ukradli věci už slavné Sharon Stone. Byla jsem hvězdou, ale bez peněz na nákup nového oblečení. Michael Douglas mne tehdy utěšoval: Vítej v Hollywoodu, zlato. Tehdy jsem poznala, co to znamená být opravdu slavnou.“

Gratulace od velkého Michaela

S Michaelem Douglasem udržuje dodnes Sharon přátelský vztah. Jak sama říká, váží si jej nejen pro jeho práci, velké postavy, které ztvárnil ve filmu, ale i pro jeho osobní postoje. 76letý herec jí k jejím 63. narozeninám, které oslavila 10. března, popřál mnoho štěstí a přiložil k přání i fotografie z filmu Základní instinkt. „Všechno nejlepší mé parťačce #BasicInstinct costar @sharonstone! Doufám, že se máš skvěle a oslavíš to v bezpečí, Sharon,“ napsal držitel Oscara na Twiteru.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace