Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vadí barva kůže, vadí vzdělání. Nové ‘rasové zákony‘ v Německu. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.03.2021
Vadí barva kůže, vadí vzdělání. Nové ‘rasové zákony‘ v Německu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Ilustrační foto Pixabay

Popisek: Dvě volejbalistky tmavé kůže, jedna s nevhodnou barvou kůže, snad jsou poměry správně

„Devět z deseti národních hráčů má maturitu a téměř všichni jsou bílí. Německému volejbalu chybí rozmanitost - na mnoha úrovních. Tento sport se naléhavě potřebuje více otevřít,“ píše pro německý deník Der Spiegel sportovní komentátor a publicista Jakob Schönhagen. Volejbal by měl být diverzifikovanější, multikulturnější a uvědomělejší. Po vzoru fotbalistů hezky před kamerami klekat na kolena a vzdávat poctu politickému aktivismu.

Jakob Schönhagen tak vyklouzl ze své role sportovního novináře a dal se na boj za společenskou spravedlnost. Přestal jej zajímat výkon v atletice, ale jestli jej provedl ten správně barevný a správně nevzdělaný člověk. Přestala ho zajímat kopaná, ale barva pleti a výkaz o počtu pokleknutí před tou správnou agendou. Je to v pořádku? „Devět z deseti národních hráčů má maturitu a téměř všichni jsou bílí.“ To je strašné, pane Schönhagene. Volejbal by se měl více otevřít. I politické básni před zápasem. I během něho. I po něm.

Uvědomělý sport

A vůbec, kvalifikace na zápasy už by měla probíhat pouze inkluzivně. Do tabulky se dostanou jen týmy, které podporují veřejně politický nezisk, chodí do vývařoven pro chudé a jejich jednotliví hráči dostatečně uvědoměle křičí na svých sociálních sítích. Koho by zajímal nějaký sport, že. Nejde přece o to, hrát skvěle volejbal, ale hlavně o to, správně u toho myslet. Nejsem moc bílá? Nejsem moc neekologická? Nejsem moc vlastenecká? Nejsem moc vzdělaná? Tohle jsou otázky, které by si německé volejbalistky měly klást v první řadě.

Kvóty na tým

Schönhagenův povzdech vede k jedinému. K uznání kvót. Nejméně 30 % volejbalistek s migračním pozadím. Ovšem ne ledajakým, ale správě barevným. Poté hrábnout hezky hluboko mezi absolventy zvláštních škol. Také 30 %. Zbylých 40 % si mohou rozdat skutečné volejbalistky s vlohami pro volejbal. A když přijde na konkurz skutečně talentovaná volejbalistka, ovšem s handicapem bílé pleti a vyššího vzdělání, nebude pro ni místo. Nebude zapadat do inkluzivního konceptu týmu.

Otázkou nakonec je, jestli se v Německu najde dost volejbalistek s tou správnou barvou kůže. Troufám si předpokládat, že tamní trenéři po nocích nevzývají Hitlera a zašlou slávu Třetí říše, takže když jim pod ruku přijde talentovaná dívka, poznají to a budou ji chtít do týmu, i kdyby měla sebevíc vhodnou či nevhodnou barvu kůže. A právě o tom to snad má i být. Nebo se mýlím?

A tak si tady žijeme. Na pokraji šílenství do absurdit dovedené rovnosti. Už to není jen v pokrokových USA, už to je i za hranicemi. Znevýhodňování na základě nevhodné bílé kůže i nevhodného pohlaví nebo sexuální orientace. Prim musí hrát menšiny, protože jsou prostě menšinami.

Budoucnost českého sportu

A jelikož naše republika nebyla zatím silně zasažena migračními toky, začínám mít obavu o náš sport. Obstojí v konkurenci těch inkluzivních zahraničních? Ne že by sportovci s tmavou kůží byli tolik lepší, ale nebudou naši sportovci vypadat v té krémově čokoládové záplavě jako vytetovaný výkřik Sieg Heil na tváři sportu samotného? Nebude to samo o sobě glejtem pro vyloučení ze soutěží? Poznámka, nad kterou bychom se měli zamyslet. Než se začnou zamýšlet jiní.

 

Vložil: Štěpán Cháb