Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda levice podle sociologa: Třicetiprocentní nezaměstnanost, stát přestane fungovat. S tím už prý nic nenaděláme

07.09.2013
Vláda levice podle sociologa: Třicetiprocentní nezaměstnanost, stát přestane fungovat. S tím už prý nic nenaděláme

Foto: ČSSD

Popisek: logo ČSSD

Pravicový sociolog Petr Hampl míní, že pravicoví voliči by v těchto volbách měli hlasovat dle svých sympatií, ne takticky dle úvahy, kdo se dostane do sněmovny. Volby podle něho jasně vyhraje levice a pak už je jedno, kolik bude ve sněmovně pravicových poslanců. Voliči by hlavně měli vyslat vzkaz ODS, že doby, kdy „jí to tam nakonec hodí“, jsou pryč.

Českou pravici podle něj zničil, či přinejmenším výrazně poškodil, strach voličů, že jejich hlasy propadnou.

ODS hřešila na strach z ČSSD a KSČM. To už jí teď neprojde

„ODS léta pracovala s touto strategií: ´My si můžeme dělat, co chceme, můžeme dělat sociálně demokratickou politiku, protože všichni, kdo nechtějí socialismus ČSSD a KSČM, nás budou volit jako menší zlo a tím získáme nějaké středové voliče.` Tím pádem se ta strana posouvala a posouvala doleva, až jsme tu nakonec měli Nečasovu vládu, která zvyšovala daně, zaváděla různé možné i nemožné regulace i další levicové věci. ODS nikdy nebyla ve stavu, že by se musela bát, že pravicoví voliči zůstanou doma či budou volit malé pravicové strany. Tím pádem, že se voliči chovali racionálně, že nechtěli, aby jejich hlasy propadli, tak se chovala racionálně i ODS, která na to spoléhala a hřešila. Vedlo to k tomu, že se z ODS téměř stala druhá sociální demokracie,“ vysvětlil Hampl.

Proto si Hampl myslí, že by se voliči pravice měli zbavit strachu volit malé pravicové strany, za které považuje Hlavu vzhůru! či Stranu svobodných občanů: „Zůstat doma, když nemám koho volit, je legitimní rozhodnutí, stejně tak volit nějakou malou stranu, která nemá dle průzkumů šanci dostat se do Parlamentu.“ Podle Hampla je TOP 09 moderní levicová strana obamovského typu.

Je jedno, jestli bude v rudé sněmovně o pár více či méně pravičáků

Hampl míní, že rozhodnutí Václava Klause nekandidovat ve sněmovních volbách bylo moudré. „Byť s některými lidmi z toho projektu nového pravicového subjektu velmi sympatizuji, se podle mě Klaus rozhodl správně. Pro nás, běžné občany, kteří budeme po volbách muset několik let snášet chování levicové vlády a žít v ne moc příznivých podmínkách, je úplně jedno, zda bude ve sněmovně 20 či 50 pravicových poslanců. Stejně bude i jedno, jestli tam bude 15 či třicet poslanců ODS. Stejně nezabrání přijetí nějakého zákona a nezablokují ani ústavní většinu levice. Čili je to fakt jedno. Navíc se do strany Hlavu vzhůru! začali stahovat lidé, kteří mají s pravicí málo společného. Tím míním například Borise Šťastného a jeho socialistický regulační boj proti kouření.“

Nyní se podle něho tedy hraje o to, co se bude dít za čtyři roky: „Jestli to bude tak, jak předpokládám, tak tu budeme mít díky levicové vládě nějakou více než třicetiprocentní nezaměstnanost. Bude se krást tak, že si to dnes nedovedeme ani představit. Řada věcí přestane fungovat. Zdravotnictví půjde dramaticky dolů. Na banální zákroky se bude čekat měsíce a měsíce. Prostě budou se dít věci, které vidíme v některých jižních zemích EU známých svým socialistickým systémem. Příští volby se bude řešit, kdo bude schopen to po těch čtyřech letech nějak dát do pořádku.“

Levice přivede stát ke dnu a znemožní se

Hampl pochybuje, že je ODS stranou, která by mohla přinést radikální transformaci. „O co se teď hraje nyní, je příprava na to, kdo bude ta nová pravice, která se pokusí za čtyři roky napravit to, co tu napáchá levice. Otázka je, zda to bude Hlavu vzhůru! nebo okamurovci či Svobodní, koalice těchto skupin, či přijde ještě někdo jiný. Je rozumné tomu dát čas, nechat to vykrystalizovat. Nechat socialistickou vládu, aby se historicky ztrapnila a znevěrohodnila. Ano, bude se nám žít špatně. Mnohem více lidí, než si dokážeme představit, bude bez práce. Budeme více buzerovaní ve svých osobních životech. Policie nebude pod kontrolou.“

Podle Hampla bude moci vláda socialistů první rok ještě říkat, že za potíže může bývalá Nečasova vláda, ale druhý a třetí rok se již nebude moci vymlouvat: „Když se podíváme na levicové recepty, tak je to něco, co nemůže vůbec fungovat a zemi to přinese ještě do větší krize.“

Bude nutná nová transformační pravice

Podle Hampla není v zájmu pravice bránit nynější systém, který podle něho není pravicovým kapitalismem, nýbrž byrokratickou oligarchií se zbytky kapitalismu. Podle něho nebude potřeba „udržovací“ pravice, jakou byla ODS v posledních osmi letech, ale radikální transformační subjekt.

„Za ty čtyři roky nebudeme potřebovat udržovací pravici, která jen zabrání nejhorším regulacím. Budeme potřebovat transformační pravici, která zásadně změní ekonomický i sociální systém v této zemi. Budeme potřebovat pravici, jaká tady byla po roce 1989,“ říká Hampl.

Pravice bude muset porazit pravdoláskařská média jako Miloš Zeman

Hampl připouští, že kdyby byly pravicové strany více zastoupeny ve sněmovny, zněl by více opoziční hlas, ale podle něho se nová autentická pravice bude muset více spolehnout na alternativní média. Velká média jsou stejně levicově liberální.

„Opravdová pravice, pokud bude chtít za čtyři roky ve volbách uspět, se bude muset naučit pracovat proti velkým médiím podobně, jako se to povedlo Miloši Zemanovi. Ta média budou vždy pravdoláskařská, tedy moderně levicová. Miloši Zemanovi se podařilo je porazit, tak by je měla porazit i pravice. Není třeba se již spoléhat na hlavní média,“ míní Hampl.

Lukáš Petřík, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace