Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané 'druhé kategorie' to budou mít hodně špatný. Odpíská vládní neschopnost letní dovolenou? Komentář Pavla Přeučila

22.02.2021
Občané 'druhé kategorie' to budou mít hodně špatný. Odpíská vládní neschopnost letní dovolenou? Komentář Pavla Přeučila

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Začíná přituhovat, vysněná zahraniční dovolená se může brzy proměnit v nedostižný sen

V dnešním komentáři se věnuji problému, kterým se co nevidět bude nespíš zaobírat většina z nás v souvislosti s výběrem letní dovolené. Cestovní kanceláře, touroperátoři, letecké společnosti, a dokonce i hotely v prázdninových destinacích hledají cesty, jak vybřednout ze situace, kdy panují v mnoha zemích často drastická opatření, omezující cestování. První vlaštovka už je tady a já jsem přesvědčen, že ji velmi rychle budou následovat další. Jeden z největších německých touroperátorů, düsseldorfská cestovní kancelář Alltours, už oznámila, že každý, kdo s ní chce jet na dovolenou na Mallorku, Kanárské ostrovy nebo do Řecka, musí být v budoucnu očkován proti koroně.

Od podzimu bude cestovní kancelář Alltours ubytovávat ve svých prázdninových hotelech řetězce Allsun pouze hosty s platným dokladem o očkování proti koronaviru. Její boss už dokonce oznámil i datum, odkdy bude toto pravidlo platit, i když připustil, že přesný termín závisí na průběhu očkování. Má to být od 31. října, protože se předpokládá, že do té doby by měla být drtivá většina německé populace proočkována. Alltours provozuje 35 hotelů pod názvem Allsun na Mallorce, Kanárských ostrovech a v Řecku.

Na paluby letadel či lodí jen očkovaní?

„Chceme všem hostům nabídnout nejvyšší možnou bezpečnost, aby si mohli dovolenou užít v pohodě,“ uvedl majitel Alltours Willi Verhuven v prohlášení. Se zvyšující se mírou pročkovanosti a snižujícím se výskytem nákazy koronavirem v prázdninových oblastech, by prý dovoleným pro vyvolené už nemělo stát nic v cestě. Verhuven dokonce předpokládá, že bezpečná dovolená v mnoha zemích prý bude možná možná už do Velikonoc. (Více ZDE)

Úvahy, týkající se povinného očkování, už se objevují i v letecké dopravě. Alan Joyce, šéf australské letecké společnosti Qantas, oznámil, že na mezinárodní lety bude povolen vstup pouze očkovaným zákazníkům, a podobná opatření naznačují i další letecké společnosti. První vlaštovka se objevila i v oblasti lodních zájezdů, kdy společnost Saga Cruises už oznámila, že přijme na paluby svých lodí pouze očkované pasažéry.

Zatím vyhrávají exotické destinace

V drtivé většině zemí na světě platí nejrůznější omezení, týkající se koronavirové pandemie. V některých se už ale objevuje trend vpouštět na svá území bez omezení pouze návštěvníky, kteří se mohou prokázat potvrzením, že byli očkováni. Ti neočkovaní musí většinou absolvovat povinnou karanténu. Samozřejmě existují země, které zatím žádná omezení pro příchozí turisty nevyhlásily, a jsou to dnes asi nejoblíbenější destinace pro zimní dovolené. Patří sem například Maledivy, Seychely, Kuba či Dubaj.

Dvě kategorie občanů. Ti neočkovaní to budou mít špatný

Není žádným tajemstvím, že mnohé země už uvažují o různých formách očkovacích pasů, jejichž držitelé by se mohli dočkat nemalých prebend, a to nejen při cestování. O podobě očkovacího pasu už uvažují zcela vážně i orgány Evropské unie a je víceméně jasné, že se nějaké té formě označování těch očkovaných 'VIP' nevyhneme, a měli bychom se připravit na to, že jako občané budeme nést označení první a druhé kategorie.

Objevily se například zprávy, že takový Izrael, který se dnes pyšní největší proočkovaností svých obyvatel na světě, se už chystá dělit obyvatele na červené a zelené. Ti, kdo dostali jen první dávku vakcíny, by měli mít jakousi červenou kartičku a ti, kdo obdrželi již druhou dávku, budou pyšně nosit kartičku zelenou. Zelení by mohli bez omezení na koncerty, do restaurací, fitcenter a dalších veřejných prostor, kdežto červení by měli zatím utrum. To by se ovšem nemělo týkat jen návštěvníků těchto prostor, ale i jejich provozovatelů, kteří by bez oné zelené kartičky nemohli zatím otevřít. Samozřejmě jde o jistou formu diskriminace a navrhované opatření je už dnes předmětem bouřlivých diskuzí.

Dovedete si představit, co by vyvolalo takové opatření u nás, v zemi, kde panuje nejspíš nejsilnější odpor proti očkování na světě? V zemi, kde se protestuje i proti obyčejným rouškám či respirátorům, proti koronavirovým testům, zkrátka proti všemu, co je považováno za nejúčinější obranu proti nákaze?

Koronavirus vítězí nad lidskou blbostí

Celé to má ale jeden háček, nebo spíš pořádný hák. Koronavirus se totiž nevzdává a spíše se zdá, že nabývá na síle. I když je miniaturních rozměrů, má zřejmě víc rozumu než člověk se svým vyvinutým mozkem a snaží se zachránit za každou cenu. Vymýšlí jednu mutaci za druhou a vysmívá se nám, blbečkům, kteří si myslíme, že nás zachrání ono spásonosné očkování. Vytváří stále nové a nové mutace a brání se ze všech sil své likvidaci. Máme tady mutaci britskou, jihoafrickou, brazilskou, a dokonce jsme si prý podle vědců vypěstovali i naši vlastní, tzv. československou mutaci. Čím dál tím častěji se objevují zprávy o nižší účinnosti vakcín na nové mutace, dokonce prý dochází i k onemocnění těch, co již byli očkováni.

Pokud si někdo opravdu myslí, že se očkováním zbavíme onoho zákeřného viru navždy, je na velkém omylu. Jen si vezměme takový obyčejný virus chřipky. Ten se vrací rok co rok vždy ve zcela nové podobě a je nutná opakovaná vakcinace proti onomu konkrétnímu typu. Stejně tak koronavirus tu s námi bude už navždy a žádná, byť sebelepší vakcína si s ním také navždy neporadí.

Občany nelze za neschopnost vlád trestat!

Ale zpět k oněm výhodám či restrikcím, které nás čekají v souvislosti s rostoucí proočkovaností obyvatel. Na stole je jasná otázka. Mají či nemají mít ti očkovaní nějaké výhody? O tom se musí diskutovat a už se také diskutuje. První známkou onoho dělení občanů do dvou kategorií byly PCR nebo antigenní testy. Ti s negativním výsledkem leccos mohli a ti pozitivní logicky nemohli.

Mají se ale podobná opatření uplatňovat i na očkované a neočkované, když víme, že zejména u nás je proces očkování doslova tragický? Vakcíny nám přicházejí místo slibovaných milionů dávek po kapkách a zcela logicky jsou pro drtivou většinu obyvatele Česka zatím nedostupné. Tihle lidé rozhodně nenesou vinu na tom, že se nemohou prokázat nějakým tím potvrzením o očkování. Vinu nese naprosto někdo jiný, a nelze je tedy trestat za něčí neschopnost.

Svobodu volby je nutno respektovat

Podle průzkumů je téměř 70 procent lidí přesvědčeno, že dovolená v zahraničí by neměla být podmíněna nějakým tím očkovacím pasem. Nejenže je zde onen zmíněný nedostatek vakcín, ale musíme respektovat i svobodu volby. I když se sám nechám samozřejmě očkovat, jak to už léta dělám u chřipky, respektuji rozhodnutí těch, kteří to odmítají. Po očkování prý touží jen nějakých 60 procent lidí a ti ostatní buď nejsou rozhodnuti, nebo jej striktně odmítají. Zabouchneme těmto lidem navždy dveře do světa? Obávám se, že to jen tak lehce nepůjde. Bude nutné hledat cesty, jak i jim umožnit vycestovat na letní dovolenou někam k  moři, i když budou vždy považováni za možné riziko. Navíc je zde i další faktor, a to je otázka proočkovanosti v destinaci, kam budeme o prázdninách mířit.

V některých zemích vás nebudou vítat s nadšením

Objevují se zprávy, že některé hotelové řetězce už kalkulují s tím, že rozdělí své ubytovací kapacity také do dvou kategorií. V té první, kde by nepanovala žádná omezení, by byli ubytováváni očkovaní hosté, a v té druhé, v které by platily velmi přísné karanténní či hygienické předpisy, by byli ubytováni ti neočkovaní. Je tady i další problém. Velké nadšení z letního přílivu turistů totiž nejeví v mnoha prázdninových zemích ani jejich obyvatelé.

I v takovém Španělsku, přestože je z velké části závislé na turistickém ruchu, je podle posledního průzkumu pouze 46 procent obyvatel pro příjezd neočkovaných turistů. A to je docela zásadní vzkaz. Jak se bude těch zbývajících 54 procent Španělů, kteří mají z neočkovaných obavy, na ony černé turistické ovce dívat? Budou si před nimi odplivovat, odmítnou je obsluhovat, nepustí je třeba do hotelových restaurací, nebo budou proti nim otevřeně protestovat? Už dnes se netají někteří politici svými obavami, že tyto nálady mohou přerůst v otevřené občanské nepokoje. Vlastní cestou se vydal například středomořský ostrov Kypr, kde již prý nebude požadováno od března žádné testování ani karanténa pro turisty, kteří se prokáží platným osvědčením o očkování.

Vakcinační pas EU chce, ale bude mít vůbec nějakou cenu?

Jak z toho tedy ven? Očkování probíhá v celé Evropě od konce prosince 2020, a pokud by to mělo v budoucnu vést k určitým výhodám pro očkované osoby, musí být stanovena jasná pravidla, přijatelná pro všechny zúčastněné strany. Poté co řecký předseda vlády Kyriakos Mitsotakis napsal Evropské komisi a požádal o urychlené vypracování podmínek pro zavedení jednotného očkovacího pasu pro všechny občany EU, byly možnosti jeho zavedení předmětem vášnivé diskuse na zvláštním 'koronavirovém' summitu Evropské rady 21. ledna letošního roku.

O výsledcích summitu se na veřejnost moc informací nedostalo, ale jedno je jisté. Jeho účastníci se sice shodli, že je třeba práce na jednotném, vakcinačním pasu urychlit, ale zároveň se ukázalo, že už nepanuje shoda, jaké výhody či nevýhody by držitelé tohoto pasu měli mít. Rozhodnutí o návratu svobody pro cestování těch očkovaných bylo odloženo, protože zatím neexistují jednotné podmínky, jak výhody či restrikce v jednotlivých zemích uplatňovat.

Výběr dovolené bude tvrdým oříškem

Co tedy nám, zatím neočkovaným černým ovcím, zbývá v souvislosti s cestováním. Otevřeně řečeno, máme dvě možnosti. Buď sedět doma na zadku, nebo se pídit po destinacích, způsobech dopravy a ubytovacích možnostech, které k nám budou vstřícné. V tom zatím panuje spousta nejasností a o nějaké ty konkrétní informace je docela nouze.

Na různých webech, například na stránkách ministerstva zahraničí, se sice dočteme pár informací o požadavcích různých zemí z hlediska hygienických opatření, ale už se nedozvíme, jak bude vypadat situace v konkrétních místech, hotelech, dopravě či v přístupu cestovních kanceláří. Ty, jako soukromé subjekty, mají samozřejmě právo přizpůsobit si vlastní předpisy a požadavky na své klienty a nikdo jim v tom nemůže bránit. Připravme se tedy na to, že výběr naší letní dovolené bude o dost náročnější, a navíc se podmínky mohou měnit doslova každým dnem.

Jedna dobrá rada na závěr

Při sbírání podkladů pro tento komentář jsem narazil na doslova úžasný německý web (ZDE), který soustřeďuje všechny dostupné a aktuální informace o cestování v době koronavirové, a to z celého světa. Obsahuje nejen relevantní, tedy ověřené informace o všech předpisech a opatřeních v jednotlivých zemích, ale podrobné informace o konkrétních destinacích, výhodách pro očkované a nevýhodách pro ty ostatní, najdete na něm i požadavky jednotlivých cestovních kanceláří, hotelů či dopravních společností. Všechno přehledně zpracované a neustále aktualizované. Bohužel, u nás zatím něco podobného neexistuje. Možná se toho chytí nějaký šikula a podobnou informační službu na internetu spustí. Tak uvidíme.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil