Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dostala padáka jen za to, co napsala na Twitteru. Cara Dune se už v populárním Mandalorianovi neobjeví. Neděle Pavla Přeučila

14.02.2021
Dostala padáka jen za to, co napsala na Twitteru. Cara Dune se už v populárním Mandalorianovi neobjeví. Neděle Pavla Přeučila

Autor: Netflix

Popisek: Gina Carano ve své ikonické roli Cary Dune v Mandalorianovi

A Spojené státy dle všeho zahajují novou éru neblaze proslulého ´mccarthismu´, který z USA vyhnal Charlieho Chaplina a označil ho za komunistu… Herečka Gina Carano (38), která Caru představuje, dostala od společnosti Disney okamžitého padáka poté, co se někteří fanoušci seriálu nemohli smířit s jejími příspěvky na sociálních sítích. Prý zpochybňovala nošení roušek, napadala legitimitu prezidentských voleb, vášnivě obhajovala bývalého prezidenta USA Trumpa, a dokonce srovnala pronásledování chudáků republikánů s protižidovskými pogromy v nacistickém Německu. To byla pravděpodobně poslední kapka a studiu Disney došla trpělivost.

Ostatně Gina Carano nebyla první. U Disneyů si pravděpodobně hodně zakládají na veřejném mínění a podobným způsobem se rozloučili už dříve například s režisérem, scenáristou a producentem Jamesem Gunnem, jakýmsi duchovním otcem série tří filmů Strážci galaxie. Ginu, která je mimochodem i bývalou mistryní bojových umění a proslavila se i v zápasech MMA, jsme mohli vidět například i ve filmech Rychle a zběsile 6 (2013), Deadpool (2016) nebo Mrazivý lov (2019), ovšem největší popularitu jí přinesla právě role Cary v seriálu Mandalorian ze světa Hvězdných válek. I když se na sociálních sítích vyrojila mnohem početnější skupina jejích fanoušků, kteří ji hájili, nebylo to nic platné. Disney vyslyšel ony negativní ohlasy a s herečkou se nadobro rozloučil. Podobných postihů přibývá zejména v USA jako hub po dešti a o řadě z nich už jsme čtenáře informovali.

 

Gina začínala v zápasech MMA, foto Wikimedia / Matthew Walsh  

U nás se stále volá po svobodě, ale máme jí mnohem víc než Američané

Pokud bych si převedl manýry v americkém filmu a televizi do poměrů v české kotlině, mám dojem, že by ta naše kultura zchudla o desítky umělců, herců, režisérů, výtvarníků nebo televizních komentátorů. Ti tady bezostyšně titulují na sociálních sítích každého, kdo jim není po chuti, těmi nejdrsnějšími výrazy, nerozpakují se napadat politiky nebo své kolegy žargonem, hodným dlaždiče. Mnozí otevřeně vyzývají k odporu proti režimu, ale jejich zaměstnavatelům a domovským scénám je naprosto jedno, jak si svou nenávist ventilují na sociálních sítích.

To je dnes v Americe něco naprosto nepředstavitelného. Sociální sítě jsou sledovány ostřížím zrakem a jakýkoliv úlet má za následek padáka. Samozřejmě, někdy je to přes čáru, nejen proto, že dochází mnohdy k nespravedlivým rozhodnutím, ale i proto, že by pro jejich živitele měla hrát hlavní roli kvalita jejich práce a ne to, co plkají na svém soukromém profilu na sociální síti.

 

Gina Carano v American Gladiators, rok 2008, foto Instagram

Co si to ta holka dovolila?

Před pár dny, ve středu v noci, oznámil LucasFilm suše: „Gina Carano není v současné době zaměstnávána LucasFilmem a neexistují žádné plány, jak by se to mohlo v budoucnu změnit. Důvodem jsou její příspěvky na sociálních sítích, které hanobí lidi na základě jejich kulturní a náboženské identity. Je to odporné a nepřijatelné.“ uvedl zástupce LucasFilm ve svém prohlášení pro magazín People. Jako jeden z podivných důvodů Ginina vyhazovu je podle časopisu Variety i fotografie lidí s látkovými rouškami na obličejích, kterou zveřejnila Carano na sociální síti s komentářem: „Mezitím v Kalifornii.“ To jako fakt? I tohle je ve ´svobodné´ Americe důvod pro vyhazov?

 

Inkriminovaný tweet, který vyvolal nesmyslnou bouři

Ještě více si Gina zavařila, když doplnila do svého životopisu na Twitteru slovíčka „beep / bop / boop“, což někteří lidé považovali za necitlivý odkaz na výrazy, které uživatelé sociálních médií často uvádějí na svých profilových stránkách v souvislosti s transgender osobami. „Jsou šílení, proč bych do svého životopisu dávala tyhle výrazy, abych ukázala svou podporu trans lidem. Po měsících obtěžování ze všech stran jsem se k tomu ale odhodlala. Rozhodla jsem se, že do svého životopisu vložím 3 VELMI kontroverzní slova. A to nejsem vůbec proti trans lidem,“ doplnila svůj tweet. V jednom z dalších tweetů se to sice pokusila napravit a zdůraznila, že ono Beep / bop / boop nemá nic společného s výsměchem trans lidem a dodala: Chci, aby lidé věděli, že se dá nenávidět i s úsměvem. Takže BOOP vám za nedorozumění. #AllLoveNoHate.“

 

Malou roli dostala i v akční adventuře Deadpool, foto 20th Century Fox

Tresty následují i po sdílení

To už byl ale oheň na střeše a nepomohlo ani to, že své tweety později stáhla a omluvila se slovy: „Stojím proti šikaně, zejména těch nejzranitelnějších, a jsem pro svobodu si vybrat.“ Na Ginu se sesypal příval nenávistných reakcí z transgenderových komunit. Nejspíš právě tohle a pak její přirovnání republikánů k nacistickému holocaustu bylo pro společnost Disney při jejím vyhazovu rozhodující. Pokud se ale na její výrok na TikToku podíváme blíže, zjistíme, že nebyl z její hlavy, ale pouze jej sdílela. Nicméně objevil se na jejím profilu a to stačilo.

A jak onen inkriminovaný text zněl? Posuďte sami: „Židé byli v ulicích biti, ne nacistickými vojáky, ale svými sousedy ... dokonce i dětmi. Protože historie je upravována, většina lidí si dnes neuvědomuje, že aby se dosáhlo toho, že nacističtí vojáci mohli snadno vyvraždit tisíce Židů, vláda nejprve přiměla jejich vlastní sousedy, aby je nenáviděli jednoduše za to, že jsou Židé. Jak se to liší od toho, že někoho nenávidíte za jeho politické názory,“ uvádí se v příspěvku, který Gina sdílela z jiného účtu, existujícího na Instagramu.

 

S Dwaynem Johnsonem alias Rockem v Rychle a zběsile 6 - zde již byla její role větší, foto CinemArt

Po jejím přísném potrestání pak volal v reakci na její příspěvek jeden ze sledujících slovy: „Jako Žid musím protestovat. Je to ohavné a zbytečné.“ Další napsal: „Gina Carano musí nést následky. Útlak, kterému moji lidé čelí kvůli našemu náboženství a etnickému původu, není stejný jako politické neshody.“ 

Firemní zásady jsou svaté

Faktem ale je, že jiný politický nebo osobní názor by neměl být důvodem pro takovéto postihy. My to z naší historie známe velmi dobře z dob vlády jedné strany, kdy odchylka od toho správného postoje znamenala pro umělce konec kariéry. Bylo to tehdy jedním z nejhorších projevů totality. Samozřejmě, herci nebo jiní umělci jsou veřejně známými osobami a sledují je tisíce, některé hvězdy i miliony lidí na celém světě, a jejich hlas má určitou váhu. U Disneyů to hraje velmi podstatnou roli, protože studio se pyšní svou nekonfliktní a rodinnou politikou a každé vybočení, byť na soukromém profilu, je považováno i za nerespektování těchto firemních zásad.

 

Mandalorian dokázal, že Gina vyrostla ve velmi schopnou herečku, samozřejmě ve své škatulce žen válečnic. Foto Netflix

Kodex korektnosti především

Tahle korektní hysterie už se začíná projevovat i na samotné televizní a filmové tvorbě. Filmy či seriály jsou tak korektní a nekonfliktní, až to bolí. Pochybuji, že by dnes mohla v USA vzniknout taková díla, jako ještě před nějakými deseti či dvaceti lety. Díla, kde byly kriticky zobrazovány postavy bez rozdílu barvy pleti, komedie, kde se objevovaly různé narážky na pohlavní odlišnosti a podobně. Současná kinematografie je hluboce korektní, obává se píchnout do nějakého toho vosího hnízda. Hollywoodský kodex dnes nařizuje, kolik musí být v díle žen, kolik jich má sedět v režisérském křesle, nařizuje procenta barevných herců a hereček nebo lidí s odlišnou sexuální orientací. Zkrátka vznikají mnohdy neslané, nemastné slátaniny, nesnažící se vůbec o nějaké to zobrazení problémů, ale vyhovujících po všech stránkách onomu kodexu.

 

V civilu, foto Wikimedia / Gage Skidmore

Rozdělená společnost představuje hrozbu

Ona rozdělená společnost v Americe se zvlášť výrazně projevuje na sociálních sítích, plných udavačů a slídilů, bedlivě střežících tu jedinou, samozřejmě jejich pravdu. Na Twitteru se ve spojitosti s výroky Giny Carano objevil nadmíru populární hashtag „#FireGinaCarano,“ což jen dokumentuje nenávistnou kampaň proti herečce za její výroky.

Ostatně podobnými týpky se hemží i český internet, jen v trochu menším měřítku. Ale i ti zdejší cenzoři číhají na každé špatné slovo, narážku nebo zmínku, která se neslučuje s tou správnou ideologií. Protože sociální sítě sleduji dost pravidelně, zůstává mi někdy rozum stát nad tím, co cenzoři považují za nepřípustné a udělují za to bany, a na druhé straně jim naprosto nevadí vyložené sprosťárny a urážky od vybraných jedinců, kteří se tváří jako politicky korektní a přitom mají chování řeznického psa.

 

Takto vidí současný Holywood Gina na svém Instagramu

Osobně se obávám toho, aby doposud slovní přestřelky dvou znepřátelených táborů ve společnosti nepřerostly v nějaké násilné řešení. Lidé, jak víme z historie, se dají zmanipulovat velice snadno a když se dají masy do pohybu, nikdo je nezastaví.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace