Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlatý chrám, kde je vše zdarma. A kde měla Indíra Ghándíová schůzku s osudem. S cestovatelem Milošem Beranem pošesté do Indie

13.02.2021
Zlatý chrám, kde je vše zdarma. A kde měla Indíra Ghándíová schůzku s osudem. S cestovatelem Milošem Beranem pošesté do Indie

Foto: Miloš Beran

Popisek: Sikh u Zlatého chrámu

FOTOREPORTÁŽ V tomto díle seriálu se ještě vrátíme ke Zlatému chrámu v Amritsáru. Sihhové žijí v místních komunitách, nazývaných sangat, založených na vzájemné pomoci a spolupráci. Sikhský chrám, nebo-li gurudvaru najdete v téměř každé větší vesnici v indické části Pandžábu. Součástí všech chrámů jsou také noclehárny a společné jídelny.

Dveře jsou otevřeny pro každého. Se všemi lidmi bez rozdílu víry, národnosti, rasy, pohlaví či kasty je stejně nakládáno bez ohledu na společenské postavení či zásluhy. Spí na zemi a dostávají stejnou stravu. Vše je pro návštěvníky zdarma. V určitých situacích je pro sikhy dokonce nutné přijmout roli vojáka víry (sánt sipáhi) a bránit sebe a všechny ty, kdo se nemohou bránit sami.

 

Zlatý chrám při západu slunce

Nejposvátnější svatyně sikhismu, Zlatý chrám Hari Mandir Sáhib, se nachází právě v Amritsáru. Hari je výraz pro Boha a Mandir znamená chrám. Poutní místo má pro miliony sikhů stejný význam jako Mekka pro muslimy nebo Jeruzalém pro Židy. Před vstupem do Zlatého chrámu se musíte zout, uvázat si na hlavu šátek, rituálně si umýt nohy a opláchnout ruce. Teprve pak můžete vkročit na posvátné nádvoří kolem zlaté stavby.

 

Okolí Zlatého chrámu

Za týden Zlatý chrám navštíví i několik tisíc lidí. Kolem posvátné vodní nádrže se procházejí sikhové v turbanech, z amplionů se ozývá melodické předčítání posvátné knihy Guru Granth doprovázené harmoniem. Zlato chrámu se odráží na vodní hladině. Je tu čisto a klid. O čistotu a pořádek se starají dobrovolníci.

 

Fronta poutníků čekajících na návštěvu Zlatého chrámu

Sikhové nemají dokonce ani profesionální kněze, modlitby tedy může vést každý z nich. Každá gurudvara však má svého Granthi, který organizuje denní bohoslužby a čtení z knihy. Granthi však není knězem, musí však ovládat Gurmukhi, což je písmo, ve kterém je napsán Guru Granth Sáhib a sestavil jej v 16. století druhý sikhský guru, Guru Angad Dev.

 

Pro Sikhy jsou typické obří turbany. Jejich vázání může trvat hodiny a mohou vážit i desítky kilogramů

Vodní nádrž (Sarovar) nechal vybudovat guru Rám Dás v roce 1577 a pojmenoval ji Amritsar – jezero nektaru. Jeho následovník Ardžan nechal uprostřed nádrže postavit chrám. Do chrámu vedou čtyři vchody ze všech světových stran. Tyto brány se nazývají dveře pokoje, dveře obživy, dveře vzdělávání a dveře milosti. Symbolizují otevřenost víry a chrámu pro všechny lidi bez rozdílu původu, kasty a vyznání.

 

Idylka u chrámu

Uprostřed chrámu probíhá kontinuálně předčítání Guru Granth Sahib, posvátné knihy sikhů. Guru Granth Sahib je nejposvátnější kniha sikhismu. Jde o sbírku učení 35 autorů, včetně devíti prvních guruů. Kniha je psána v písmu gurmukhí, avšak v rozličných severoindických dialektech, sanskrtu a dokonce i v perštině. 

 

Sikh s kirpánem - mečem, či dýkou jako symbolem povinnosti chránit bezbranné

Guru Nának, zakladatel sikhismu a první z deseti guruů sikhismu přišel se specifickou verzí monoteismu, vyzývá k uctívání jediného Boha, který ´vyplňuje celý vesmír´, zapovídá přitom uctívání model a jakýchkoli vnějších věcí poukazujících k Bohu. Důraz je kladen na vnitřní prožívání věřícího, na vytvoření silného vnitřního láskyplného vztahu k Bohu. Guru Granth Sahib má i svou sociálně utopickou část, která popisuje společnost, ve které vládne božská spravedlnost a neexistuje žádný útlak. V knize je také často odmítán kastovní systém typický pro hinduismus. Je psána ve verších podléhajících specifickému rytmu. Každé ráno začíná zpěvem hymnu Asa Di Var, jehož autorem je Guru Nának. Následně jsou zpívány další hymny z Guru Granth doprovázené hudebními nástroji.

 

Sikhové jsou velmi vstřícní a pohostinní

Do západních médii pronikly zprávy z Amritsaru nejvíce v roce 1984 během operace ´Blue Star´. Indira Gandhi, tehdejší ministerská předsedkyně, nařídila násilím převzít kontrolu nad Zlatým chrámem, kde se opevnili členové jedné z militantních odnoží sikhské Chálsy a požadovaly samostatnost Paňdžábu. Na příkaz federální premiérky Indíry Gándhíové zahájila v noci na 5. června 1984 indická armáda útok na centrum teroristů, který nesl kódové označení Operace Modrá hvězda. Útok začal nočním dělostřeleckým ostřelováním. Poté byly nasazeny tanky a parašutistický výsadek. Budova, v níž měli extremisté centrum, byla téměř v rozvalinách. Extremisté se úporně bránili, a nakonec tento útok stál životy více než 200 indických vojáků a více než 2000 rukojmích - sikhských poutníků. Tato akce stála nakonec Indíru Gándhíovou život, zastřelili ji totiž dne 31. října 1984 členové její sikhské tělesné stráže. Tento atentát na Indíru Gándhíovou měl jako přímý následek pogromy a genocidu sikhů, kdy bylo v průběhu několika dnů vyvražděno mnoho tisíců sikhů, a to především v Dillí.

 

Vložil: Miloš Beran