Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na jeden den si ji prostě nekoupíte. Startovala s problémy, teď jede jako namazaná. Elektronická dálniční známka sice není žádná pohroma, ale…

02.02.2021
Na jeden den si ji prostě nekoupíte. Startovala s problémy, teď jede jako namazaná. Elektronická dálniční známka sice není žádná pohroma, ale…

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Na dálnicích vypukla éra digitalizovaná

Na začátku prosince spustila vláda nový e-shop na dálniční známky. Ten hned zkolaboval a programátoři jej museli až do 16. hodiny odpolední resuscitovat. Od té doby ale šlape jako namazaný. K poslednímu lednu se přes něj nakoupilo 1 179 337 kusů, z čehož je 1 086 419 ročních, 20 356 desetidenních, 72 562 třicetidenních. Zanikla tak éra dálničních známek, které si řidiči přilepovali na okna svých vozů. A začala éra digitalizovaná.

„Sice se uzavřela historie starých dálničních známek, ale s novými, elektronickými se otevírá budoucnost přinášející výhody. Jednoduchý nákup pro jednotlivce i pro firmy, klouzavá platnost, a především snadné pořízení bez nalepování a seškrabávání,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček. Ale i když jede prodejní systém dobře, řidiči se občas potkají i s problémy.

Potřebujete dálnicí jen projet? Smůla

Zajímali jsme se, proč jsou jen tři časové varianty dálničních známek, tedy roční, třicetidenní a desetidenní. Proč si řidič nemůže objednat jen jednodenní, když potřebuje například na začátku prázdnin přejet na chalupu a vracet se bude až na konci prázdnin. Pro takovou cestu si musí koupit desetidenní známku za 310,- tam, a zpátky za stejnou cenu znovu. Přitom jednodenní by jej při uplatnění matematických schopností prvního stupně základní školy mělo stát 31,-. Není tomu tak.

 

Na ministerstvu tvrdí, že jednodenní známka nikde v Evropě není. To je možná pravda, zato ale spousta zemí má mýtné brány, takže zaplatíte opravdu je to, co projedete

Na Ministerstvu dopravy asi bohužel neabsolvovali první stupeň základní školy, a tak došli k jiné částce. „Jednodenní známka není v žádné z evropských zemích, které využívají elektronické dálniční známky. Mimo jiné to vyplývá z doporučení Evropské komise, které uvádí, že by takovéto státy měly nabízet roční a k tomu dva krátkodobé časové poplatky. Například Švýcarsko má pouze roční variantu. Pokud by se jednodenní známka chtěla zavést, stála by pravděpodobně něco kolem 160 Kč, což se v porovnání s desetidenní za 310 Kč motoristům nevyplatí,“ objasnil Krajským listům.cz Martin Opatrný z Centra dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR. Zase jsme trochu neporozuměli pojmu digitalizace, při které jde přimýšlet i v jiných dimenzích, než u papírových dálničních známek. Digitalizace totiž dává možnosti pracovat s více variantami, aniž by to zatěžovalo systém. Ale co. Tak to tady chodí.

Kontrola údajů je nutná

Zakoupit si elektronickou dálniční známku můžete třemi způsoby. Buďto nejvyužívanějším způsobem, tedy přes nový e-shop hezky v klidu přes vlastní počítač nebo chytrý telefon. Dalšími možnostmi jsou Česká pošta a čerpací stanice EuroOil. A i tady je možné setkat se s několika překážkami. Těmi hlavními jsou špatně zadané údaje do objednávky na e-shopu.

„Při nákupu v e-shopu lidé občas zadají špatně svoji SPZ nebo e-mail. Pokud si nastaví začátek platnosti e-známky ihned, není bohužel možné chyby opravit. Doporučujeme tedy koupit známku alespoň s několikadenním předstihem platnosti. V tom případě mají motoristé čas vše v klidu zkontrolovat a případně opravit,“ radí Martin Opatrný, který má elektronické dálniční známky na starosti.

 

„Včera jsme ukončili odstrojení mýtných bran od technologie původního mýtného systému. Celkem naši technici odstrojili 225 bran. Část technologií využijeme od ledna i pro kontrolu elektronických dálničních známek,“ napsal na svém Facebooku Cendis (Centrum dopravních informačních systémů) 31. 7. 2020 

Při nákupu e-známky na poště či čerpací stanici je potřeba okamžitě a velmi pečlivě zkontrolovat zadané údaje. A to obzvláště u e-známek, které nabývají svou platnost okamžitě. Pokud je v objednávce chyba, lze ji 15 minut po zadání do systému opravit. Pak už je zadaná chyba nevratná. Jedná se třeba o špatně vyplněnou SPZ nebo kontakt. Kontrola je nutná i u objednávky přes e-shop. A opět hlavně u e-známek, které mají mít platnost od daného okamžiku objednávky. Chybovost se pohybuje v řádu 3 % objednávek. Proto je dobré objednávat si e-známku s několikadenním předstihem, během kterého lze chybu napravit.

Proč ta přísnost?

Každý e-shop musí podle zákonů garantovat vrácení peněz nebo zboží. Jen na ten vládní se to nevztahuje. Tam zadáte údaje, zaplatíte a 15 minut poté už je celý proces nevratný. Proč? Důvod je jednoduchý, jedná se o opatření proti podvodům. „Pravidla se možná zdají tvrdá. Jsou ale od toho, aby lidé systém nezneužívali. Někdo by si ráno koupil známku, přes den využíval dálnice a večer by požádal o stornování platby. Samozřejmě chápu, že lidé mohou dělat chyby z nepozornosti. Nicméně je takřka nemožné rozlišit mezi skutečnou chybou a snahou to zneužít,“ vysvětlil Opatrný.

 

Pozor, už neplatí!

Klouzavá platnost

Nepopiratelnou výhodou nových známek je jejich klouzavá platnost. „Oproti starým ročním už nefunguje kalendářní rok, ale libovolných 365 dnů. Řidiči si tak sami určí, od kdy chtějí, aby jim známka platila. Není tedy nutné pořizovat si ji k 1.2., pokud chci na dálnici až někdy později,“ upozornil Martin Opatrný. Systém e-známky není udělaný špatně, funguje, ale mohl by toho nabízet víc.

Vložil: Kamil Fára