Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Biden se bude muset stát trochu Trumpem, jinak se mu to sesype. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.02.2021
Biden se bude muset stát trochu Trumpem, jinak se mu to sesype. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Joe Biden se bude muset snažit po zpochybňované výhře neprohrát

S nástupem Bidenovy administrativy v USA se konečně mohla uvolnit čtyřletá frustrace z vlády Donalda Trumpa. Zásadní oddechnutí, které se ze svobodomyslných amerických kaváren vyvalilo, ovšem hrozí spláchnout první dodatek americké ústavy, na který jsou Američané po právu tak hrdí. Ten praví, že svoboda slova je nedotknutelná. Za názor se netrestá, za názor se nezavírá.

Pravda, měli jsme tu mccarthismus po druhé světové válce, který v USA likvidoval názorovou šíři skutečně masivně. Ale tam je to vlastně v pořádku, říkává se, protože se bojovalo proti komunistické myšlence. Podobné tendence ale začíná vykazovat americká společnost po odchodu Trumpa a po nástupu Bidena.

 

Mccarthismus v číslech

Mezi lety 1946 až 1956, během mccarthismu, byly provedeny dvě popravy (Julius a Ethel Rosenbergovi), nejméně 11 500 úředníků bylo propuštěno či odvoláno, přibližně 300 osob se vyskytlo na černých listinách Hollywoodu (mezi nimi i Charlie Chaplin, který to nesl velmi těžce), několik desítek osob zvolilo exil, 67 cizinců bylo deportováno, 145 osob bylo zatčeno za komunistickou činnost, desítky osob byly odsouzeny za urážku Kongresu nebo křivé svědectví, FBI prověřila 2,3 milionů federálních úředníků a o 40 tisících z nich vedla záznam, FBI také prověřila spisy 13,5 milionů pracujících. Mccarthismus byl velmi temným obdobím USA.

 

Schyluje se k něčemu podobnému?

Americká studentka Helena Duke udala úřadům svou matku, poznala ji na fotografii z legální demonstrace před Kapitolem. Její matka dostala v zaměstnání výpověď. Za účast na demonstraci. 250 amerických knižních nakladatelů žádá v petici ‘Žádné knihy pro zrádce‘, aby do tisku nesměly knihy Trumpových podporovatelů a pracovníků. Petice se chytila, mnohé knihy už byly odmítnuté. Studenti Harvardu zase volají po tom, aby byly odňaty tituly těm, kteří podporovali nebo spolupracovali s Trumpovou administrativou. Facebook a Twitter se chovají jako smyslů zbavení a mažou profily Trumpových podporovatelů jako o závod. Přednostně byl vymazán samotný Trump. Fascinující. Sociální síť Parler byla odstřelena při kartelové spolupráci Applu, Googlu a Amazonu. Ze zaměstnání byla vyhozena žena, která měla na Parleru svůj profil. Byla vyhozena jen za to, že tam měla svůj profil. Lidé, kteří pracovali pro Trumpa, nebo se otevřeně hlásili k jeho politice, jsou na černé listině co se týká zaměstnání. Je to takové divoké, řekl bych. Příliš hysterie, která s sebou nenese nic pozitivního. Jen dává mase do rukou klacky.

Prezident Joe Biden podepsal příkaz tajným službám, aby zkoumali pravicový extrémismus, píše Jan Macháček v tištěných Lidových novinách, jako kdyby ten levicový byl výkřik evoluce. Zároveň u toho podepsal návrat transgender osob do armády USA, ale také to, aby transgender osoby mohly soutěžit v profesionálním sportu. Muž, který o sobě prohlásí, že je ženou, se tak může z Bidenova rozhodnutí stát hvězdou ženských závodů. Zelenou dostal historický fanatismus. S tím podepsal i otevření hranic pro migranty a otevřel dveře sedmi zemím Blízkého východu, které Trump označil za riziko pro USA. Výrazně probidenovská televize CNN vyzývá telekomunikační společnosti, aby odpojily mírně protibidenovskou Fox News.

Nutno zmínit i to, že se neradikalizuje pouze probidenovské křídlo, ale dávno i to protrumpovské. Jen ten nepoměr je velmi výrazný. Probidenovské křídlo má na své straně prezidentskou kancelář, Senát i Kongres, média i sociální sítě. Protrumpovské síly jen ulici.

Biden na ostří nože

Takových příznaků kolapsu nyní vykazují USA nesmírné množství. Radost bychom z toho neměli mít, protože USA drží, stále ještě, prst na tepu doby. Kam se vrhnou USA, tam se začne pomalu přetáčet i zbytek světa. Přinejmenším ten evropský, asijskému je to pro smích, ten počítá dny do doby, než přebere otěže v řízení světa a jeho pohybů. Jenže taková nestabilita nám do karet nenahrává. V období studené války se Západ potýkal s paranoiou stejně jako Východ. Teď je ovšem Východ stabilní a Západ se drolí pod nenávistí a neskrývanou frustrací ze sebe sama.

Teď záleží na tom, jak se k celé věci postaví současný prezident USA Joe Biden. Pokud podlehne tlaku rozjíveného davu, zapíše se jeho vláda do historie s mnoha vykřičníky a USA, jako výspa demokracie a svobody, si projdou zatěžkávací zkouškou, kterou nemusí ustát. On ten samotný mccarthismus dával smysl. Probíhala studená válka, Rosenbergovi byli skutečnými agenty Sovětského svazu, skutečně předali Sovětskému svazu plány na výstavbu atomové bomby, jenže se zvrhnul do paranoie, která začala drtit celou společnost. Ale co ohrožuje USA nyní? Další studená válka sice na ekonomické úrovni probíhá, ale mimo pozornost běžných lidí.

Třeba Biden svými výše uvedenými podpisy pouze nakrmil revoluční levicové křídlo své domovské Demokratické strany a teď se začne věnovat rozumné politice. Ale příliš tomu nevěřím. Jeho okolí bude chtít vládnout. Trump byl korigován mocnou protistranou, Biden proti sobě nemá nikoho, kromě běžných lidí, kteří s jeho politikou nesouhlasí. A s těmi se může vytírat dle libosti. V médiích zastání nenaleznou. Ta jsou názorově proti nim, stejně jako Bidenova politika. U nás sebou názorové bubliny jen tiše pohrdají, v USA už se otevřeně nenávidí a mstí se. Jenže pro udržení stability v zemi se bude muset stát Biden také trochu Trumpem. Nestane-li se, spaste svoje duše.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace