Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Král popu se nejspíš obrací v hrobě. Takovou zkázu určitě nečekal. Neděle Pavla Přeučila

24.01.2021
Král popu se nejspíš obrací v hrobě. Takovou zkázu určitě nečekal. Neděle Pavla Přeučila

Foto: Instagram (snímky v textu michaeljacksonforever.cz)

Popisek: Sycamore Valley Ranch poblíž kalifornské Santa Barbary chtěl Michael Jackson proměnit v dětský ráj na zemi. Jeho sen ale nepřežil ani dvě desetiletí.

Bývalý honosný ranč, který zpěvák Michael Jackson kdysi přebudoval na ráj pro děti se zábavním parkem, vodopády, bazénem, unikátním kinem a dalšími atrakcemi, pustl od roku 2005. Po řadě neúspěšných pokusů jej prodat, provázených neustálým snižováním ceny, se to konečně podařilo koncem loňského roku. Před Vánoci jej koupil jako 'investiční příležitost' miliardář Ron Burkle, Jacksonův bývalý rodinný přítel, za 22 milionů dolarů, což je čtvrtina původně požadované ceny,

Zajímavé je, že Burkle prý osobně Neverland před koupí ani nenavštívil. Viděl jej jen ze vzduchu, a to během cesty za prohlídkou jiné nemovitosti. Ihned ale kontaktoval realitní kancelář a zajímal se o koupi. Jeho mluvčí uvedl, že ranč koupil vyloženě jako pozemkovou investici. Je tedy otázkou, co zde zůstane z atraktivit, vybudovaných Jacksonem. Ron Burkle (68) je spoluzakladatelem a hlavním partnerem soukromé investiční firmy Yucaipa Companies, LLC. Podle jeho profilu v americkém časopisu Forbes se jeho jmění odhadovalo na konci roku 2020 na 1,4 miliardy dolarů.

 

Neverland

Inspirace podle pohádkové knihy

Ranč se nachází severně od kalifornského města Santa Barbara a rozkládá se na pozemcích o rozloze 1100 hektarů. Zpěvák jej poprvé navštívil na pozvání Paula McCartneyho, který tam pobýval během natáčení videoklipu Say Say Say v roce 1983. Koupil jej pak o čtyři roky později za 19,5 milionu dolarů. Pojmenoval jej podle fiktivního ostrova Země Nezemě, kde děti nikdy nestárnou, který popsal spisovatel James M. Barrie ve svém slavném příběhu Petr Pan. Realitní společnost, která Neverland prodávala, nasadila nejdřív cenu 100 milionů dolarů, ale postupně  musela částku snižovat. Ještě nedávno požadovala 31 milionů dolarů, ale nakonec se spokojila s oněmi 22 miliony. Důvod byl jednoduchý. Ranč i všechny jeho vymoženosti rychle chátraly a bylo nutno spěchat, než všechno podlehne úplné zkáze.

 

Neverland

Ráj pro děti potkal tvrdý pád

Zpěvák koupil Neverland v roce 1987 a stal se jeho domovem v letech jeho vrcholné slávy. Proměnil ranč v zábavní komplex, vybudoval zde ZOO a nechal instalovat spoustu pouťových atrakcí, na kterých se bavili děti i jejich rodiče. Součástí parku byly tři železnice, na kterých se pohybovaly parní vláčky a na jedné moderní, elektrický vlak. Ten nechal vyrobit Jackson na zakázku pro své děti. Nechybělo ani ruské kolo, kolotoč, pirátská loď, horská dráha či autodrom. Zkrátka dětský ráj na zemi.

Jackson zde dokonce uspořádal v roce 1991 velkolepou svatbu své přítelkyni, herečce Elizabeth Taylor. Brzy nato se ale objevila podezření na jeho sexuální hrátky s dětmi, které u něj často přespávaly bez dozoru rodičů. V roce 2003 byl Jackson obviněn ze zneužívání 12letého chlapce a do Neverlandu tehdy dokonce vtrhla policie. Podezření ale nebyla nikdy prokázána a v roce 2005 byl Jackson osvobozen. Do Neverlandu se už ale nikdy nevrátil a přestěhoval se do Bahrajnu. V té době se prý potýkal s velkými dluhy, a tak své panství v Neverlandu nechal nadobro zavřít. Desítkám svých zaměstnanců mimochodem zapomněl tak nějak zaplatit dlužné mzdy v hodnotě stovek tisíc dolarů. O čtyři roky později, v červnu 2009, Jackson zemřel ve svém losangelském domě na srdeční zástavu, poté co se údajně předávkoval drogami.

 

Neverland

Fanoušci chtěli z ranče zpěvákův památník

Po Jacksonově smrti se objevily fámy, že ho jeho rodina chce pohřbít na ranči Neverland a nakonec z něj udělat poutní místo pro jeho fanoušky, podobně jako se Graceland stal cílem fanoušků Elvise Presleyho. To se však nepotvrdilo a vyšlo najevo, že to bylo spíš zbožné přání Jacksonových fanoušků. Navíc místní orgány uvedly, že předpokladem pro pohřeb by bylo složité povolovací řízení, jehož účelem by bylo zřízení hřbitova. Pak už ale začal ranč chátrat, protože na jeho údržbu neměli dědici dostatek financí. V roce 2013 nabídla Jacksonovým dětem pomoc dokonce Lady Gaga, která byla ochotná do udržování ranče investovat nemalou částku. V květnu 2015 byl navrácen Neverlandu jeho původní název Sycamore Valley Ranch a přes odpor fanoušků Michaela Jacksona byly na něm provedeny rozsáhlé úpravy. Na veřejnost pak pronikly informace, že to vše bylo na přání dědiců, kteří si vysloveně nepřáli, aby se z ranče stal jakýsi památník, připomínající slavného zpěváka. To prý bylo ostatně i podmínkou prodeje, aby to nenapadlo ani případného kupce.

 

Neverland

Záchrana v poslední chvíli

Přestože se prodejní cena ranče neustále snižovala, stále se nehlásil žádný zájemce o jeho koupi a zanedbaná nemovitost i pozemky dál podléhaly zkáze. Na údržbu už nebyly peníze, a tak byly mnohé atrakce rozebrány a prodány. Zmizely kolotoče, rozebrány byly železniční tratě pro malé návštěvníky a ohromný areál s fontánami, sochami, zámkem v tudorovském stylu, zahradami a čtyřmi jezery začal zarůstat. V kdysi pečlivě upravených francouzských zahradách se objevily náletové keře, záhony zarostly plevelem a v hlavním domě i v dalších budovách se objevila i vlhkost. Zkrátka těch patnáct let se na stavu nemovitosti pořádně podepsalo a byl nejvyšší čas, aby našla nového kupce, než úplně ztratí cenu.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace