Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Rusku už zase válčí proti sobě. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.01.2021
V Rusku už zase válčí proti sobě. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Za vlast, za národ, ale ne jednostranně, stejně může křičet i Navalnyj

Tak Alexej Navalnyj je v kriminálu. Nejviditelnější ruský opoziční politik si po novičokových prázdninách v Berlíně a po vyzvednutí instrukcí zaletěl do Moskvy a byl hned na letišti zadržen. Západní státy i neziskovky reagovaly rychlostí pantera. Amnesty International vydal velmi obsáhlou protestní nótu už v okamžiku, kdy Navalnému nasazovali v Moskvě klepeta. Vrcholní politici Západu nešetřili pohlavky, které udíleli Putinovi i celému Rusku. Na ně reagoval i ruský ministr Sergej Lavrov. Nutno dodat, že komicky.

Sergej Lavrov po mnohých a mnohých výzvách, aby byl Navalnyj okamžitě propuštěn, totiž podotkl, že přesně na to západní politici čekali. Aby mohli radostně a nadšeně poukázat na Rusko jako na říši zla, když se jim pod rukama sesypává liberální model rozvoje, a odejmout tak pozornost od nejhlubší krize, v které se Západ nachází. Z ruské strany nechybí ani zesměšňování chaosu, který panuje v USA okolo postu prezidenta. Takže tradiční otočení tématu proti oponentovi. My jsme monstra? Vy jste monstra!

Navalnyj za mříže

Nutno zmínit, že Navalnyj porušil podmínku, kdy se měl pravidelně hlásit u příslušného úřadu, místo toho se rekreoval v Berlíně po útoku nejjedovatější látkou z rodu novičoků (zase nezabral, sakra, a nezabil zamýšlenou oběť). Ruské orgány tedy postupovaly v rámci zákona správně. Porušení podmínky, kriminál. To platí u nás, to platí i v Rusku. Přičemž Rusko odmítá nařčení z toho, že byl Navalnyj otráven novičokem. Na druhou stranu otravu novičokem potvrdili Němci, Francouzi a Švédové. Ke stejnému závěru došla i Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Pravdou ovšem zůstává, že návrat Navalného do Ruska je načasovaný s mistrovskou přesností. 20. ledna proběhne inaugurace Bidena na trůn USA, 17. ledna byl zatčen Navalnyj. Pro novou administrativu USA se tak zatčení ruského opozičního politika může stát nosným tématem ve spravedlivém PR boji proti nepříteli. Je přece důležité zahájit tolik pohnuté volby plné pochybností něčím rázným.

Přijdou sankce

Nastupující Bidenova administrativa už řinčí zbraněmi. První se v USA ozval Jake Sullivan, poradce nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena: „Pan Navalnyj by měl být okamžitě propuštěn a osoby odpovědné za odporný pokus o jeho život by měly být postaveny před soud. Útoky Kremlu na pana Navalného nejsou jen porušením lidských práv, ale také výzvou pro ruský lid, který si přeje, aby jeho hlas byl vyslyšen.“ Ke stejnému závěru dospěl i předseda Evropské rady Charles Michel, který se jako první z eurounijního vedení ujal slova. Sám Joe Biden zbraněmi nezařinčel a věnuje se vnitropolitické situaci. Analytici už nyní očekávají přitvrzení sankcí vůči Rusku. Ale bude to jen obvyklá vlnka v mediálním a politickém moři různých jiných skandálů a strachů.

Na Sullivana přes Facebook reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marina Zacharová slovy: „Co chci říct panu Sullivanovi (stejně jako mnoha dalším zahraničním osobnostem, které zveřejňují předem připravené komentáře): respektujte mezinárodní právo, nezasahujte do národní legislativy suverénních států a řešte problémy ve vaší zemi.“ Jenže Navalnyj je ve výsledku a v důsledku mezinárodní téma, které vytváří výsledný dojem na Rusko, a udává takt k přemýšlení o tom, jestli je Rusko stále, nebo už zase, totalitní stát s tendencemi zavírat své opoziční politiky. Nejspíš právě to je také ve výpočtech samotného Navalného.

Navalnyj je ovšem v base

„Už jsem viděl hodně případů výsměchu spravedlnosti, ale ten děda ve svém bunkru se očividně tolik všeho bojí, že jednoduše roztrhal trestní zákoník a vyhodil ho do koše. Toto je nejvyšší možná úroveň bezpráví,“ řekl Navalnyj při zatčení do připravených mikrofonů. Dědou v bunkru myslel Putina, samozřejmě. A ano, pokud si ruské orgány vezmou za rukojmí svého politického oponenta a zavřou ho do kriminálu, kde mu už nyní hrozí 3,5 roku, je to směšné a nedomyšlené. Opozice se prostě nezavírá. S tou se, politickou diskusí, vytírá podlaha. A případně se dojde až k výsledku, kdy se opozice stane vládnoucí. Tak to má, u všech čertů, být. Takže ať jsou v tom jakékoliv politické kšefty, zavření Navalného je z ranku těch totalitnějších praktik. Stejně jako, mimo jiné, zatčení a dlouholeté zadržování Juliana Assangeho ve Velké Británii s důrazem na to, že USA by jej rády pod svou jurisdikci, aby jej také mohly vymáchat ve vlastním pojetí spravedlnosti.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace