Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl jste říct, že ten had má covid. V Jenštejně se pohybuje jedovatý chřestýš, již uštknul holčičku. Policii ČR to nezajímalo, dokud nedorazila televize

02.01.2021
Měl jste říct, že ten had má covid. V Jenštejně se pohybuje jedovatý chřestýš, již uštknul holčičku. Policii ČR to nezajímalo, dokud nedorazila televize

Foto: Novinky.cz / repro a Facebook / Hasiči Jenštejn

Popisek: Neděkuji Policii ČR, řekl Novinkám.cz starosta obce Jenštejn Norbert Hlaváček, který hledal v pátek i dnes jedovatého hada a Krajským listům.cz potvrdil, že se stále ještě nenašel

AKTUALIZOVÁNO Ve středočeském Jenštejně mají rušné první dny nového roku. Šestiletou dívku na zahradě uštkl přes zimní botičku jedovatý had, v motolské nemocnici, jak se původně psalo, zjistili, že to byl chřestýš. Dvoumetrový nebezpečný had je stále na útěku, anebo - což je dle herpetologa pravděpodobnější, již ho někdo sebral a odvezl. To by nebylo nic až tak výjimečného, divoká zvířata chovatelům občas prchají. Co ale Krajské listy.cz zaujalo nejvíce, je další kolaps státu, v tom případě Policie ČR.

Jak vyplývá z příspěvků na Facebooku i z vyjádření starosty Norberta Hlaváčka na videu, které pořídily Novinky (!), policisté nepomáhali, nechránili, zato sdělili místostarostovi, že, jak se vyjádřil na FB „nemůžou přijet na základě mého podezření či zprostředkované informace, že jde o uštknutí jedovatým hadem.“ To už byla holčička v nemocnici. Teprve televizní štáby je vybudily k akci. V Jenštejně panovalo zcela pochopitelné zděšení a obavy, kam se zabiják mohl ukrýt. Naštěstí, jak už jsme si v této zemi zvykli, od samého počátku se iniciativy chopili místní dobrovolní hasiči a radnice, čili lidé sami.

 

Informaci, že se jedná o chřestýše, zjistili prý v motolské nemocnici z rozboru krve uštknuté dívky. Tato informace byla ale později vyvrácena. Ta je prý již mimo nebezpečí, nejvíce ji pomohlo, že jí had kousl přes botičku. Foto Pixabay

Běžné grilování u rodinného domku. Dospělí se mlsně zabývají pečením masa a děti běhají po zahradě a hrají si. Když tu přibelhá jedna z dívek, ukazuje mámě nohu a říká – něco mě kouslo. Teď, v lednu? Ale opravdu, když sundali holčičce botu, měla tam dvě dírky po zubech. Noha natékala a byla zarudlá. Hned volat 155. Lékař zkonstatoval kousnutí jedovatým hadem a dívka, i se svou matkou, jely do nemocnice. Z nemocnice později přišlo vyjádření, že to vypadá na kousnutí chřestýše. „Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát. To je něco neuvěřitelného. Měli jsme štěstí, že jsme nepotkali krokodýla,“ řekla po telefonu Blesku matka holčičky. Ta je podle posledních informací v pořádku a mimo ohrožení života.

 

Již v pátek vypuklo horečné pátrání, na němž se podíleli místní, dobrovolní hasiči, lidé z radnice, sousedé

Pozor, šplhá a hledá teplo

Sousedé se tak mohou dočkat překvapení. V garáži nebo ve spíži narazí na jedovatého hada. Podle herpetologa, který se na místo dostavil a po zhodnocení kousnutí oznámil, že hadem bude chřestýš nebo cizokrajný duh zmije, že se ale jednalo rozhodně o jedovatého hada o délce 1,4 až 1,6 metrů a váhy dokem tří kilogramů. Podle dalších informací může být had dlouhý až 2,5 metru a vážit až k šesti kilogramům.

„Podle fotografií, které jsem obdržel z nemocnice je jedná o poměrně velkou ránu a vzhledem k tomu že ty zoubky toho zvířátka pronikly před kotníkovou botu, tak to musel být velmi agilní náraz tak musel ten had mít rozteč těch dvou zubů až tři centimetry, tak se může jednat opravdu o chřestýše nebo velký druh zmije. Ta holčička měla štěstí v tom, že přes tu botu se část jedu nedostalo do krevního oběhu. Nicméně je toho hada nutné najít, ať už je mrtvý nebo živý. V tuhle chvíli. jestli už je šest hodin v těchto teplotách, tak je strnulý anebo zbaven jakékoliv aktivity,“ řekl pro Novinky herpetolog Karel Kerouš. Podle toho, že mluvil o ´zvířátku a jeho zoubcích´, můžeme mu jeho kladný vztah hadům skutečně věřit. 

Určitě tu už není, říká herpetolog

Ten později pro iDnes.cz sdělil, že se had zcela jistě již v jenštejnské Zlatnické ulici, kde k incidentu došlo, nenachází: „V teplotách, které v pátek panovaly je zkrátka nemožné, aby se plaz pohyboval sám. Veškerou energii čerpá z vnějšího prostředí, proto se třeba hadi tak rádi nahřívají na slunci. Vnější teplota zajišťuje veškeré fyziologické procesy jeho těla,“ sdělil herpetolog Karel Kerouš s tím, že hada by na pozemku zaručeně nepřehlédli. Kerouš prošel nejen prostranství, kde dívku zvíře zranilo, ale postaral se i o to, aby se lidé podívali do všech možných věcí, které na pozemcích mezi domy byly. „Had by se k nim sice musel plazit 10 až 15 metrů přes prostranství, i tak jsme je ale rozebrali do elementu. Od incidentu do našeho příjezdu uplynulo asi pět hodin, to je dost času, aby hada z místa někdo sebral,“ zakončil pro iDnes.cz Kerouš.

 

Během noci a rána jsme tak za nezvyklého zájmu veřejnosti a médií ve spolupráci s HZS Stará Boleslav několikrát prohledali 14 zahrad, několik garáží a dalších drobných staveb a zkontrolovali několik zaparkovaných automobilů. Hada se však i přes veškerou snahu nepodařilo najít a velitel zásahu po poradě s policí a přivolaným herpetologem zásah v sobotu dopoledne ukončil, píší na FB Hasiči Jenštejn

A pak začala pátrací akce. Najít, bez meškání. V 17:00 došlo k uštknutí, ve 20:00 začalo propátrávání okolí. Podle herpetologa by takový had v té době a venkovní teplotě měl být ztuhlý a bez aktivity… pokud někomu nevlezl do domu a nehřeje se u radiátoru. Hada se nalézt nepodařilo. A to ač pátrací skupiny pročesaly každý decimetr okolních zahrad. Pátrací akce se rozjela i v sobotu v osm hodin ráno. Ale bez úspěchu. 

Policii se do pomoci nechtělo

Do pátrání se pustili místní dobrovolní hasiči, asistoval jim výše zmíněný herpetolog a později se připojili také hasiči ze Staré Boleslavi. Očekávali bychom u takové akce i policii? Ano. Ale marně. „My jsme se pokusili projít zahrady, tam kde nás lidé pustili, protože nemáme oficiální výjezd, jako dobrovolní hasiči na to nejsme specializovaní, operační středisko nám v podstatě doporučilo nezasahovat. My jsme dobrovolně se snažili udělat, co můžeme. Hada se nepodařilo najít, takže občany vyzývám, aby byli pozorní. A na jaře na svatého Jiří si budeme muset všichni v Jenštejně dávat pozor. Neděkuji Policii České republiky, která téměř nejednala, neobešla ani sousedy, neměli vůbec proaktivní přístup k věci. Všechno si tady řešíme sami,“ řekl Novinkám starosta Norbert Hlaváček. Policie, která je placena z našich daní, aby nám pomáhala a chránila nás, nejednala vůbec.

 

Zvířátko má až tří centimetrové zoubky... Herpetolog Karel Kerouš má prostě hady rád

„Absolvoval jsem teď dva telefonáty s Policií ČR. Tvrdí, že nemůžou přijet na základě mého podezření či zprostředkované informace, že jde o uštknutí jedovatým hadem. Doporučují obezřetnost a pokud někdo hada uvidí, má zavolat na linku 158, a policie pak bude konat,“ napsal na Facebooku obce místostarosta obce Martin Šidlák. Policie se na místo dostavila teprve v okamžiku, kdy případ začal rezonovat v médiích. Snad se chtěli blýsknout před kamerami a fotoaparáty, pronést nějakou tu zasvěcenou větičku a být na místě za ty, kteří to mají na starosti. Ovšem pátrací akce začala kolem osmé hodiny večerní, jedna policejní hlídka se přišla podívat na práci desítek dobrovolníků těsně před půlnocí.

Kdyby měl had koronu

Pod příspěvkem místostarosty se začaly hned rojit komentáře. „Měl jste říct, že ten had měl koronavirus a hned by tam byl Babiš, Hamáček a celá republika by mu byla malá…,“ napsal ironicky pan H. S. „Takže jedno uštknuté dítě naší PČR nestačí, to je k pláči,“ připsal A. P. „Tak asi nejvyšší čas pro policii obejít všechny domy, které sousedí se zahradou té uštknuté dívky, ne?“ vznesl dotaz J. H. Policie chrání a pomáhá, nejspíš jen když je venku pěkně, nejsou tam jedovatí hadi a hlavně když po nich nikdo nic nechce. Takže dávat pokuty a nasazovat botičky, to by policii šlo. Na zbytek jsou leví. Zajímavé ovšem je, že se policie ve svém týdeníku dostatečně pochválila za to, že byla v akci.

 

V obci je zřícenina hradu Jenštejn ze 14. století. Ve 20. století byla opravena zachovaná hradní věž a roku 1977 zpřístupněna. Na návsi také stojí kaple z roku 1855... Středočeský Jenštejn leží jen pár kilometrů za cedulí Praha, má přes 1300 obyvatel a prima starostu, který mimo jiné obhospodařuje facebookové stránky obce pod názvem ´Jenštejn - neoficiální stránka´, jejichž četba leccos vypoví. Tak třeba k čemu jsou policisté...

A na Facebooku se ozval i obyvatel ze sousedství, který se zapojil do pátrací akce: „Tak jsme si dnes v Jenštejně ´užili´ druhý Silvestr. U souseda na zahradě uštkl s největší pravděpodobností chřestýš na Nový rok kolem 17 hodiny 8letou holčičku, která skončila v nemocnici, ale snad bude v pořádku. Smutné na tom je, že nebýt novinářů, tak by na pomoc kromě dobrovolných místních hasičů nikdo nepřijel. Nakonec jsme hada hledali od 20 hodin s dobrovolnými hasiči a od 22 hodin s jednotkou profesionálních hasičů, dvou státních policistů a specialisty na hady. Hledání trvalo skoro až do dvou hodin ráno, ale bezvýsledně. Pokračovat se bude zítra ráno od 8 hodin. Jak konstatoval velitel zásahu: Ten had se musí najít živý nebo mrtvý! Podle kousnutí bude mít asi 2,5 metrů na délku.“ Ze strany policie to je prostě na vyhazov. Nebo kousnutí chřestýšem do bosé nohy.

Uhynul zimou, nebo ho někdo odvezl?

„Může být mrtvý, stejně tak ho někdo ho mohl odlovit. My jsme udělali vše, co jsme mohli. Zkonzultujeme ještě názory herpetologa, který byl na místě, s dalším odborníkem, ale víc v tuto chvíli neuděláme,“ řekl pro iDnes.cz starosta Hlaváček, který zároveň v sobotu pátrání uzavřel. Je tedy vysoce pravděpodobné, že had, ať už chřestýš nebo nějaký druh velké zmije, se v Jenštejně již nenachází.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace