Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rudolf Mládek: Cenzurní tažení ´slaví´ další úspěch. Tentokráte jančí v Mnichově, kde soud zakázal uživatelům Facebooku…

29.12.2020
Rudolf Mládek: Cenzurní tažení ´slaví´ další úspěch. Tentokráte jančí v Mnichově, kde soud zakázal uživatelům Facebooku…

Foto: Facebook

Popisek: Vrchní zemský soud v Mnichově, odkud vanou vichry cenzury

KOMENTÁŘ Mnichovský vrchní zemský soud rozhodl, že všichni uživatelé Facebooku musí uvádět svá skutečná jména. Kdo tak neučiní a použije pseudonym, tzv. ´nick´, může být zablokován. S ohledem na skutečnost, že se sociální sítě chovají de facto jako nakladatelství, byť se tomuto právnímu postavení brání ze všech sil, je rozsudek mnichovského soudu v podstatě úsměvný. (Za Krajské listy.cz vítáme nového, občasného komentátora, který to vezme, když Štěpán Cháb nebude moci…)

Představme si, že by se stejně zachovali skuteční nakladatelé nebo filmoví tvůrci. To by asi nikdy nevyšly detektivky velmi úspěšného autora Eda McBaina, píšícího i pod jménem Evan Hunter, rodným jménem Salvatore Lombino, protože by měl být zablokován, dle soudu v Mnichově asi nevydán. To bychom se zrovna tak museli rozloučit s hercem Michaelem Cainem, jehož skutečné jméno je Maurice Joseph Micklewhite, a výčet případně zablokovaných, nevydaných či jinak zcenzurovaných by mohl pokračovat. A byl by zatraceně dlouhý.

Užitečné idioty má každá doba

Stupidnost mnichovského rozsudku je o to více směšnější, že zasahuje do vztahu mezi americkou soukromou společností a občanem a dělá tak advokáta Facebooku, který rozhodně německé zájmy nejenže nechrání, ale ani v Německu neplatí daně. Inu, užitečné idioty měla každá doba, nejen doba Lenina. A ptát se tohoto mnichovského soudu, jak je možné, že Facebook při vlastní cenzuře nejenže neuvádí osobu, která tak rozhodla, a dokonce ani svůj krok neodůvodnila, je zjevně zbytečné. A nemá zde nikdo nic proti odstraňování nenávistného obsahu proti komukoliv.

Je Německo ještě demokratické?

Rozhodnutí výše uvedeného soudu se proto vzdor uvedeným veřejným informacím jeví jako nepřezkoumatelné, a navíc bez náležité proporcionality. Žaloba byla podána za tzv. ban (blokaci) za nenávistný obsah. Žalující se nedomáhali povinnosti uvádět plná jména, ale brojili proti (dle jejich názoru) neoprávněné blokaci ze strany Facebooku. Soud si ale v občansko-právním řízení rozhodl bez návrhu žalobce o povinnosti uvádět na Facebooku skutečná jména. Ačkoliv to zjevně nebylo předmětem žaloby. Takový rozsudek by v demokracii odvolací soud zrušil. Otázkou je, kde je dnes Německo.

Cenzura přichází z EK

Cenzurní tažení, podporované Evropskou komisí, má ve svém fanatismu i další nechvalný výsledek. „Zatímco Velká Británie včera začala s očkováním, zbytek Evropy vyčkává na povolení od úřadů EU.“ Včera zde představuje datum 8. 12. 2020. K tomu ale můžeme uvést jinou zprávu: „Rusko zahájilo očkování proti koronaviru. Nemocnice jižně od Moskvy v pondělí oznámila, že minulý týden začala očkovat místní obyvatelstvo ruskou vakcínou Sputnik V. Uvedla to agentura Reuters.“ Zde se uvádí datum 30. 11. 2020.

Kde podle vás leží Rusko?

O nic světoborného se samozřejmě nejedná, ostatně Ruská federace se sama asi za zbytek Evropy logicky nepočítá, ale rozhodně Moskva na nějaké povolení Bruselu nečeká a nikdy čekat nebude. Záměrná falzifikace pojmů, kterou Brusel užívá, je v tom, že za Evropu se mediálně označuje pouze Evropská unie, což je zeměpisně lež a lidsky je to neskutečně hloupé. Asi jako když naše politické strany bídného programu i lidského obsazení hlásí, že jsou ´proevropské´. Tedy i proruské? Asi těžko. Toto rétorické a píárkové falzum dokonce není ani profederalistické, jenom poníženecky probruselské. Tak se rozsudku z Mnichova nedivme, protože se vrací doba, kdy se zdravý rozum, ale i právo platné pro demokracii vytrácí. Už to tu v minulém století bylo několikrát. Se žalostným a tragickým vyústěním.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace