Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejvíc sexy mužem planety po šedesátce. Skotský svalovec zrál s léty jako víno. Tajnosti slavných

14.12.2020
Nejvíc sexy mužem planety po šedesátce. Skotský svalovec zrál s léty jako víno. Tajnosti slavných

Foto: Bontonfilm

Popisek: Sean Connery v dobrodružném snímku Šaman

VIDEO Noblesní elegán s mimořádným šarmem a smyslem pro humor, z nějž současně čišela živočišnost na sto honů. Prostě chlap každým coulem, z kterého všechny ženy šílely. A s přibývajícími lety se jeho kvality jen stupňovaly. (Pokračování z neděle 13. prosince)

Šarm, ostrost divoké šelmy a bezmála šlechtická elegance. To byly devízy, díky nimž se Seanu Connerymu podařilo stát se filmovou ikonou dvacátého století, nejvíc sexy mužem planety byl dokonce vyhlášen, když už měl šest křížků na krku. O vlasy sice začal přicházet velmi brzy, takže už v první ‘bondovce‘ Dr. No měl částečnou paruku, o tom ale tenkrát jeho fanynky neměly ani ponětí. Časem jeho ostře řezanou tvář přizdobil knír, poté šedý plnovous. Mladická pružnost ho časem také opustila, divokost a dravost černého pantera mu ale v očích zůstala.

 

Pahorek:

Jak se zbavit Bonda

O přízeň dam nikdy neměl nouzi, dokonce se šušká, že svého prvního Bonda dostal díky tomu, že okouzlil manželku jednoho z producentů. Legendární agent 007 ho sice proslavil, Sean ho ale vlastně vůbec neměl rád. Říkával, že k jeho ztvárnění žádné mimořádné herecké umění nepotřeboval, stačilo dobře vypadat a umět líbat. Není divu, že i v mezičasech mezi jednotlivými bondovkami dával přednost filmům, které se od něj žánrově i tematicky co možná nejvíc odlišovaly. Že má na mnohem víc, předvedl už v roce 1965 ve válečném dramatu Pahorek, natočeném podle stejnojmenného románu Raye Rigbyho z prostředí kárného zařízení pro anglické vojáky v libyjské poušti. O tři roky později obul kovbojské boty a na hlavu si nasadil stetson, aby ztvárnil po boku nádherné Brigitte Bardot potulného kovboje ve westernu Shalako. V roce 1978 se zase pustil do kaskadérských kousků v dobrodružné kriminálce Michaela Crichtona První velká vlaková loupež. Dramatickou scénu na jedoucím vlaku natočil sám, vlak ale při natáčení nakonec jel mnohem rychleji, než bylo v plánu, takže kamera autenticky zachytila Seanovo mimořádné úsilí, které musel vynaložit, aby se na jeho střeše udržel.

 

Shalako:

Vzorný manžel

Svým partnerkám byl vždy věrný, a pokud snad nikoli, vždy se postaral, aby žádné jeho hříchy nevyšly najevo. Poprvé se oženil 6. prosince 1962 s populární australskou herečkou Diane Cilento. O tři roky mladší kráska měla dítě z prvního manželství a brali se doslova na poslední chvíli. Už 11. února 1963 se jim totiž narodil syn Jason. Manželství vydrželo přesně na den deset let a devět měsíců, přestože se partneři stále více profesně rozcházeli. Diane často natáčela v Austrálii a od počátku sedmdesátých let hodně spolupracovala s televizí, takže se v posledních letech vlastně jen občas potkávali. Po rozvodu se vrátila do Austrálie a stala se vyhledávanou seriálovou hvězdou. Naposledy stanula před kamerou v roce 1994 a zemřela v roce 2011. Jediný Seanův potomek brzy vykročil v jeho stopách. První velkou roli dostal už ve dvaceti a vzápětí si zahrál i jednu z otcových nejúspěšnějších postav, Robina Hooda, jen o osm let později než Sean. V roce 1996 se Jason oženil s brooklynskou rodačkou Miou Sara, která mu vzápětí porodila jediného Seanova vnuka Dashiella.

 

První velká vlaková loupež:

Jediná velká láska

Dva roky po rozvodu se oženil podruhé s francouzskou malířkou Micheline Roquebrune. Seznámili se už v roce 1970, když byl ještě ženatý s Dianou, vzali se ale až v roce 1975. Zůstali sice bezdětní, Micheline mu ale dokázala dát to, co dlouho postrádal – domov, oddanost a bezmeznou lásku. Prožili spolu pětačtyřicet let, a když po Seanovi někdo chtěl jeho recept na dlouholeté spokojené manželství, říkával, že se svou ženou téměř nemluví, protože ráda mluví francouzsky. „Nedokážu s ní promluvit francouzsky ani slovo, ale často si myslím, že to, co by mohlo vypadat jako handicap, je vlastně darem z nebes,“ dodával s oblibou. Slavný manžel se stal jedinou náplní a smyslem Michelinina života. O rok starší drobná plavovláska ho všude věrně doprovázela, celý život o něj láskyplně pečovala a byla mu velkou oporou, když na něj dolehly neduhy stáří.

 

Neúplatní:

Nejvyšší herecká meta

Film za filmem si získával stále větší respekt kritiky, až se konečně dočkal v roce 1987 i Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za postavu poctivého policejního pochůzkáře Jima Maloneho v kriminálním dramatu Neúplatní. V příběhu z třicátých let minulého století, kdy v USA vládla tvrdá prohibice a Chicago ovládal legendární gang Al Caponeho, si zahrál po boku Kevina Costnera, Andyho Garcii a Roberta De Nira. Jakýmsi návratem do bondovské éry se stal v roce 1996 jeho britský agent John Patrick Mason v akčním thrilleru Skála. Jediný muž, který kdy uprchl z nechvalně proslulé věznice Alcatraz a který zná všechna americká státní tajemství za posledního půl století. V roce 1991 se stal čestným občanem rodného Edinburghu a v roce 1999 byl povýšen britskou královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu s právem užívat titul Sir. V části anglické společnosti to vyvolalo rozpaky kvůli jeho podpoře Skotské národní strany a snah o odtržení Skotska od Anglie. Titul ale nezískal za politické názory, ale za přínos kinematografii.

 

Skála:

Okouzlení Prahou

Čeští fanoušci si mohli vychutnat jeho přítomnost v roce 2002, když se v Praze natáčely scény úspěšné akční sfi-fi Liga výjimečných, v níž Sean ztvárnil dobrodruha Allana Quatermaina, jenž jako jediný může zachránit svět před geniálním šílencem, který si říká Fantom. Pražské natáčení ale provázela od počátku smůla. Nejprve Connery onemocněl, před kameru se sice vrátil co nejrychleji navzdory léčbě antibiotiky, na filmový festival do Karlových Varů ale nedorazil a cenu za přínos světovému filmu převzal v Praze v soukromí. Ještě si stihl zahrát golf na Karlštejně, kde dostal členský průkaz číslo 007, a zhlédnout zápas Viktorie Žižkov s Glasgow Rangers, a přišly záplavy. Rozvodněná Vltava ho vyhnala z hotelu, pod vodou se ocitly drahé dekorace včetně ponorky kapitána Nema a škoda byla vyčíslena na sedm milionů dolarů. „Co je trocha našeho nepohodlí ve srovnání s místními, kteří ztratili vlastní střechu nad hlavou,“ prohlásil a vyzval celý svět, aby pomohl České republice zachránit památky. Zkáza historického skvostu, kterou viděl na vlastní oči, jím tak otřásla, že se rozhodl věnovat zdecimované Praze premiéru filmu a finanční výtěžek.

 

Liga výjimečných:

Dům hned vedle hřiště

Neshody s režisérem Ligy výjimečných Stephenem Norringtonem během natáčení údajně uspíšily jeho rozhodnutí definitivně ukončit kariéru. Zaměřil se na propagaci rodného Skotska, kde paradoxně nežil od poloviny sedmdesátých let, a na své záliby, z nichž největší byl golf. Kvůli němu si pořídil dům na Bahamách v bezprostředním sousedství golfového hřiště. Oficiálně sice žil ve Spojených státech, časem trávil ale stále více času ve španělské Marbelle. Navzdory skvělému vzhledu se ani jemu nevyhnuly zdravotní potíže. Už v roce 1993 se podrobil radioterapii kvůli nádoru v krku, v roce 2003 pak podstoupil operaci šedého zákalu na obou očích. Od roku 2013 začal mít problémy s pamětí a orientací v čase a prostoru, což signalizovalo počátky Alzheimerovy choroby, a postupně se už neobešel bez stálé péče. Legendární James Bond Sean Connery zemřel ve spánku na selhání srdce dva měsíce po svých dvaadevadesátých narozeninách, v sobotu 31. října 2020, ve svém domě na Bahamách. Jeho posledním přáním ale bylo vrátit se po smrti do milovaného rodného Skotska.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace