Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Noblesní gentleman, a přitom bez vzdělání. Levnou detektivku proměnil skotský kulturista v legendu. Tajnosti slavných

13.12.2020
Noblesní gentleman, a přitom bez vzdělání. Levnou detektivku proměnil skotský kulturista v legendu. Tajnosti slavných

Foto: imdb.com

Popisek: Sean Connery jako historicky první James Bond

VIDEO Při pohledu na něj ženy omdlévaly a málokterá vůbec tušila, že zbožňovaný idol kdysi sotva vydělal na chleba. Charismatický gentleman dokázal být tak okouzlující, že mu neodolala ani odměřená a zdrženlivá britská panovnice Alžběta II.

„Tak tenhle chlap by se kvůli mně nemusel ani mejt!“ říkávala s oblibou moje kamarádka, jen se mihnul na fotce nebo obrazovce. A ochotně jsme s ní souhlasily, přestože byl o hezkých pár pátků starší. První, nejslavnější a pro mnoho diváků navždy nepřekonatelný James Bond se stal už zaživa legendou, mimořádnou osobností, před níž poklesl v kolenou i jindy odměřený a důstojný královský majestát. Nového tak charismatického sexy chlapa a gentlemana, jakým byl sir Sean Connery, přezdívaný Největší žijící Skot, najde světová kinematografie jen stěží.

 

Dr. No:

Scotland Forever

Thomas Connery se narodil 25. srpna 1930 ve skotském Edinburghu do chudých poměrů, jeho otec byl řidič dodávky a matka služka. V dětství mu kamarádi dali přezdívku Sean, pod níž ho později znal celý svět. V pouhých třinácti letech definitivně opustil školu a nejprve se snažil alespoň něco vydělat různými pomocnými pracemi. Pak se už ze zoufalství přihlásil do Royal Navy (Britské královské námořnictvo), po dvou letech byl ale ze zdravotních důvodů propuštěn. Jako památka na tuto dobu mu zůstala dvě tetování – „Mum and Dad“ (maminka a tatínek) a „Scotland Forever“ (Skotsko navždy). Po návratu do civilního života se opět živil, jak se dalo. Rozvážel mléko, pracoval jako plavčík, tiskař, zedník či natěrač rakví. Díky atletické postavě se uplatnil i jako manekýn a umělecký model pro akty na edinburské umělecké škole. Věnoval se také kulturistice, díky níž se na něj v roce 1953 poprvé usmálo štěstí – umístil se na třetím místě v soutěži Mr. Universe.

 

Srdečné pozdravy z Ruska:

Kulturista v operetě

Soutěž, pořádaná Národní amatérskou asociací kulturistů, se konala v Londýně, který nabízel mnohem víc příležitostí. Umístění sice Seanovi vyneslo krátkodobou popularitu nejúspěšnějšího Skota, přesto ale musel velmi brzy začít přemýšlet, co dál. Nakonec se na radu jednoho přítele připojil k operetnímu souboru South Pacific, v němž sbíral za asistence herce a režiséra Roberta Hendersona první herecké zkušenosti. Díky vrozenému talentu a fyzickým předpokladům byl ale už od počátku na jevišti nepřehlédnutelný, takže první filmový ‘štěk‘ dostal už v roce 1954 v romanci Lilacs in the Spring, v níž hrál hlavní roli legendární Errol Flynn. Od roku 1957 začal dostávat i vedlejší televizní role. Když pak přijal v roce 1962 nabídku ztvárnit hlavní postavu agenta 007 Jamese Bonda v nízkorozpočtovém britském snímku režiséra Terence Younga Dr. No, ani ve snu ho nenapadlo, že tím odstartuje velkolepou kariéru.

 

Goldfinger:

Jak se rodí sex symboly

Historicky první filmové ztvárnění románového hrdiny, který se zrodil v hlavě pobočníka šéfa tajné služby britského námořnictva Iana Fleminga na jaře roku 1952, bylo jiné než pozdější filmy s Jamesem Bondem. ‘Agent 007 s povolením zabíjet‘ v něm ještě nebyl vybaven různými fantastickými vynálezy a vychytávkami, místo nadsázky si dal autor opravdu záležet na detektivní zápletce. A historicky první ‘Bondgirl‘ Honey Ryder v podání Ursuly Andress byla přímo úchvatná. Právě díky tomuto filmu se stala sex symbolem šedesátých let a dokonce byla označována za druhou Marlene Dietrich. Navíc nízkorozpočtový projekt vydělal téměř šedesát milionů dolarů, což byla v té době suma přímo závratná. Následovaly další ‘bondovky‘ Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball a Sean se stal sex symbolem, před nímž ženy omdlévaly. V roce 1967 mu japonské dobrodružství Žiješ jenom dvakrát vyneslo první sedmimístný honorář a na tržbách vydělalo téměř 112 milionů.

 

Thunderball:

Never Again?

Pak už začal být Sean Bondem unaven, takže ho v dalším filmu V tajné službě Jejího Veličenstva nahradil před kamerou Australan George Lazenby. Navzdory skvělému výkonu ale na přímé srovnání s Connerym doplatil, publikum se zlobilo, takže Seanovi nezbylo nic jiného, než se v roce 1971 ve filmu Diamanty jsou věčné vrátit. Stal se legendou a zrodila se nejdelší filmová série v historii. Pak ale definitivně prohlásil „Never Again“ a všichni jeho následovníci měli problém. Mimořádný úspěch a nostalgie jsou ale potvory, kterým nakonec neodolal ani Connery, a po dvanácti letech se v roce 1983 ještě jednou jako legendární agent před kameru vrátil v projektu režiséra Irvina Kershnera Nikdy neříkej nikdy. Skalní fanoušci sice byli rozčarováni, protože film působil spíš jako parodie na klasického Bonda, k němuž se akční americký styl příliš nehodí. Ale na druhou stranu – kde jinde uvidíte pohromadě Bergmanova mistra dramatu Maxe Von Sydow, nejslavnějšího nemotoru Rowana Atkinsona a tehdy začínající sexbombu Kim Basinger, navíc pod režijní taktovkou tvůrce nejslavnějšího dílu Star Wars? Když k tomu ještě připočítáme tržby ve výši 160 milionů dolarů, nelze než konstatovat, že to nakonec vůbec nedopadlo špatně.

 

Žiješ jenom dvakrát:

Něžný drsňák

Role Jamese Bonda byla pro Seana jak ušitá na tělo a díky ní hrál i v dalších snímcích šarmantní neodolatelné drsňáky. Jeho filmografie zahrnuje více než sto titulů, takže si připomeňme alespoň Hitchcockovu Marnii, Vraždu v Orient expresu, Jméno růže, Highlandera, Hon na ponorku, Skálu či Vražedné alibi. Otce si zahrál během kariéry mnohokrát, nejdivočejším potomkem, kterého mu kdy scenáristé přisoudili, však byl bezesporu Harrison Ford. Jako profesor Henry Jones s ním vyrazil za dobrodružstvím ve třetí části filmové série Indiana Jones a poslední křížová výprava. Překvapivě hodně rolí, které mohly jeho pozici jedinečné hvězdy ještě umocnit, ale odmítl. A možná pak i litoval. Například čaroděje Gandalfa v Pánovi prstenů, bradavického ředitele Brumbála v Harry Potterovi, Morphea v Matrixu či Simona Grubera v Smrtonosné pasti 3. Za Richarda Hammonda v Jurském parku zase údajně chtěl tak vysokou částku, že to bylo moc i na Spielbergovu produkci.

 

Nikdy neříkej nikdy
(tango s Kim Basinger):

(Pokračování v pondělí 14. prosince)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace