Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsme dvorní šašci, máme lidi bavit, ne kecat do politiky, říká populární hollywoodský herec Kurt Russell. Sobota Pavla Přeučila

21.11.2020
Jsme dvorní šašci, máme lidi bavit, ne kecat do politiky, říká populární hollywoodský herec Kurt Russell. Sobota Pavla Přeučila

Foto: NY Times / repro (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Kurt Russell a Goldie Hawn dali velký rozhovor NY Times - vyšel tuto středu

Minulý týden jsem se věnoval ve svém sobotním článku hollywoodským celebritám, které považovaly za nutné vytroubit do světa svůj politický názor a postavily se buď na stranu stávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa, nebo na stranu jeho nástupce Joea Bidena. Vedle nich ovšem existuje celá řada známých celebrit, které považují politickou angažovanost herců za cosi nepatřičného a tvrdí, že herci by se měli držet svého kopyta a nemontovat se do politiky.

Patří mezi ně například herec a producent Kurt Russell (69), známý především z akčních a sci-fi filmů, jako Tequila Sunrise, Tango a Cash, Rychle a zběsile 7 a 8, Boeing 747 v ohrožení či Hvězdná brána. Výrazné role si zahrál ale i v takových filmech jako Forrest Gump, Tenkrát v Hollywoodu nebo Přes palubu. V posledně jmenovaném zazářila po jeho boku i jeho dlouholetá partnerka Goldie Hawn (75), s níž žije už 37 let. Ačkoli je dnes běžné, že se celebrity angažují v politice, Russell se stále hlásí k hollywoodskému pravidlu staré školy, že by měly být především baviči a své politické názory si nechat pro sebe.

 

Jeden z nejstabilnějších hollywoodských párů, Kurt Russell a Goldie Hawn, spolu žijí na psí knížku již 37 let. Snímek je z jejich dávného, ale stále populárního filmu Přes palubu

Herci se mají věnovat tomu, co umějí

Byl to právě on, kdo spolu s Goldie Hawn rozbouřili před pár dny (18. 11. 2020) vody veřejného mínění v Americe svým rozhovorem pro New York Times, a to u příležitosti uvedení jejich nového společného filmu Vánoční kronika 2. Ten bude mít už za pár dní (25. listopadu) svou premiéru na Netflixu. Po 30 letech od svého společného účinkování ve filmu Přes palubu se tak znovu objeví v rolích partnerů, a to jako Santa Claus a paní Clausová. „Vždy jsem byl někým, kdo cítil, že jsme dvorní šašci. To je to, co umíme a čemu bychom se měli věnovat,“ řekl novinářům Russell při prezentaci nového filmu.

 

Santa Clausovi v letošním filmu 

Šašek by nikdy neměl vypadnout ze své role

V rozhovoru pokračoval slovy: „Podle mne je smutné, když se herci snaží dělat něco jiného než to, to umějí a čemu rozumí. My máme lidi bavit, a to je to, pro co jsme se narodili. Když mu Goldie Hawn namítla, že šašci nemusí vždy jen bavit, Kurt souhlasil. „Dvorní šašek není vždy zábavný. Dvorní šašek je ale jediný, kdo může vstoupit do hradu, přímo před krále a klidně jej zesměšnit, nicméně nikdy nesmí vypadnout ze své role,“ řekl a dodal: „Myslím, že to byla velká a důležitá součást všech kultur v celé historii, a byl bych rád, kdyby to zůstalo i v té naší.“ „Ale měli jsme prezidenta, který byl hercem, Ronalda Reagana,“ namítla mu Goldie. „Je to jasné, herci se to mohou naučit stejně jako kdokoli jiný,“ odpověděl Russelll. „No, já jen říkám, že Reagan byl rozhodně známý herec a dobrý prezident. Myslím, že je každého osobní volbou, jestli do toho chce jít,“ kontrovala mu Goldie Hawn.

 

A pořád vypadají skvěle

Celebrity nemají kontakt s realitou

Kurt Russell ale není sám, kdo mezi celebritami odmítá angažovanost celebrit v politice. Už před časem se podobně vyjádřil i další herec a producent Mark Wahlberg (49), známý například z filmů Transformers, Max Payne, Skrytá identita či Planeta opic. Ten také tvrdí, že celebrity by o politice vůbec neměly mluvit, protože „žijí ve své bublině a neuvědomují si problémy, kterým musí každodenně čelit ostatní lidé.“ Na otázku novinářů, proč se během volební kampaně nijak nevyjadřoval a nikoho nepodporoval, odpověděl, že se na to necítí hlavně kvůli svým vlastním privilegiím.

 

A zamilovaně

„Spousta celebrit to dělala ale neměly to dělat. Lidé to stejně neposlouchají. Mohou si koupit vaše CD nebo se podívat na váš film, ale vy jim jídlo nedáváte. Neplatíte ani jejich účty. Hodně hollywoodských celebrit je mimo realitu a nemají kontakt s obyčejným, všedním chlápkem, který se musí starat o svou rodinu. Já velmi dobře chápu současný svět. Pocházím z něj a v reálném světě existuji. A i když se dokážu orientovat v Hollywoodu a miluji příležitosti, které mi poskytuje, chápu také, jaké to je nemít všechno,“ řekl. Podobné názory vyjádřila během nedávné prezidentské kampaně v USA i řada dalších celebrit jako Kevin Hart, Dolly Parton, Danica Patrick, které o politice vždy mlčely. „Nikdy nemluvím o politice, mluvím jen o tom, co znám a čemu rozumím,“ říká například Kevin Hart (41). 

Názory herců nejsou nijak výjimečné

Podobně se vyjádřila i herečka Gillian Anderson (52), kterou známe především jako agentku Scullyovou z filmu a seriálu Akta X. Ta nedávno prohlásila, že se necítí dostatečně informována, aby mohla hovořit o politice USA nebo Velké Británie, i když byla vychována v obou zemích. „Obecně se v rozhovorech vyhýbám přímé politické diskusi, protože jsem herečka a je toho tolik, čemu nerozumím. Ani na okamžik nemám pocit, že mám na taková vyjádření právo. To nechávám lidem, kteří tomu skutečně rozumí. Nemyslím si, že moje názory jsou nějak důležitější jen proto, že jsem herečka,“ řekla novinářům. Stejné názory má i country zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton (73), která upřednostňuje svou uměleckou kariéru před politikou. „Pokud mám co říct, řeknu to, ale nechci, aby mě zatahovali do politiky. Nemám moc ráda takové řečnění o politice v televizi. Chci, aby lidé věděli, že jsem svá a uznávali mne pro to, co umím. Mám stejně přátel jak mezi republikány, tak mezi demokraty a nějakými politickými proklamacemi si můžete jen zničit kariéru,“ říká zpěvačka. 

 

Gillian Anderson o politice nemluví, zato aktuálně skvěle zahrála Margaret Thatcher v nové serii The Crown, foto Netflix

Hovoří o věcech, kterým nerozumí

I u nás se roztrhl pytel s herci a herečkami, považujícími za nutné hlásat do světa své politické názory. V poslední době slyšíme téměř denně například hlasy Daniela Hůlky, Ani Geislerové, Jana Hrušínského či Evy Holubové, hlásající nám ten jediný (jejich) správný názor. Měly by se tedy celebrity vůbec vyjadřovat k politice?

Popkultura a politika se propletly natolik, že naše politické spektrum se stává předmětem vyjadřování každého, kdo si myslí, že právě ten jeho názor je ten správný. S tím, jak se kultura celebrit a sociální média stávají nedílnou součástí naší konzumace informací, souvisí i to, proč by na oblíbených názorech celebrit na politiku nemělo záležet. Zní to drsně, ale většina z nich není v otázkách politiky nijak vzdělaná, aby ji mohly důvěryhodně komentovat. Většina herců, hudebníků, režisérů a dalších osobností veřejného života je populární, protože jejich úkolem je bavit masy a vydělávat peníze.

 

Z Instagramu Anny Geislerové. Abychom byli korektní, musíme dodat, že jde o starší příspěvek, většina novějších se týká výrobků a společností, se kterými spolupracuje, nejčerstvěji je to módní  Zalando (také je třeba nějak vydělávat, že, nic proti tomu)

Umění je pro společnost neuvěřitelně důležité, ale existují limity, do jaké míry by vás umění mělo ovlivňovat. Například Aňa Geislerová je určitě oblíbená herečka, ale velmi pochybuji, že prošla roky vzdělávání, díky nimž by byla schopná mluvit o tématech jako je zdravotní péče, ekonomická politika, Čína nebo globální oteplování. Jsem ochoten věřit, že ji to třeba zajímá, ale že by tomu rozuměla, to ani náhodou. Navíc prostě nemá čas se o těchto tématech dostatečně informovat, aby mohla definitivně odsuzovat toho či onoho politika. 

Celebrity nemají patent na rozum

Celebrity se zaměřují především na témata, která jsou blízká jejich fanouškům. Je pro ně snadné vystoupit se svou podporou například pro ekologické aktivity, což je pro jejich příznivce docela srozumitelné. Na druhé straně, ačkoliv mohou mít nejlepší úmysly, je nezodpovědné slepě následovat jejich výzvy k akcím proti kterémukoli politikovi. I když si celebrity cení své politické názory a chtějí se o ně podělit s celým světem, je dobré mít na paměti, že ve skutečnosti se starají jen o sebe, stejně jako o peníze ve své kapse. Žijeme ve společnosti, kde k ponižování toho či onoho politika kolikrát stačí, když na něj vysloví názor někdo se známým jménem. A právě hlasy celebrit legitimizují rostoucí propast mezi lidmi a kulturu nesnášenlivosti. Celebrity mají samozřejmě právo, svůj názor veřejně prezentovat, ale nemají žádný patent na rozum a jejich hlasy by rozhodně neměly být rozhodující. I proto naprosto souhlasím s Kurtem Russellem a tvrdím, že šašci by se měli držet svých rolí.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace