Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Terorista zabíjel, hlásil se k Islámskému státu, vyhostit však nepůjde. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.11.2020
Terorista zabíjel, hlásil se k Islámskému státu, vyhostit však nepůjde. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Policie bude jen na okrasu, protože chránit a pomáhat bude čím dál těžší. Zatím u sousedů, brzy i u nás

4. října 2020 uprchlík Abdullah Al H. H. napadl dva starší muže, kteří si přijeli prohlédnout Drážďany. Oba pobodal nožem, jeden z nich zemřel následně v nemocnici. Před teroristickým činem pobyl Abdullah Al H. H. ve vězení pro mladistvé, protože verboval nové lidi pro Islámský stát. Němci by uprchlíka rádi vyhostili, ale proti se postavila nezisková organizace Flüchtlingsräte.

Abdullah Al H. H. přibyl do Německa s první uprchlickou vlnou v roce 2015. A tvrdil o sobě, že je mu 15 let. V roce 2018 jej drážďanský soud odsoudil ke třem letům žaláře pro mladistvé za verbování do Islámského státu, s kterým Abdullah Al H. H. názorově souzněl. Byl propuštěn letos v září a měl policejní dozor, kdy se musel hlásit na policii. Samotná policie registrovala Abdullaha Al H. H. jako radikála a měla ho v hledáčku. Dokonce věděla, že si dva dny před teroristickým útokem koupil kuchyňský nůž, který pak našla u pobodaných turistů.

Vyhostit. Ale ne, nevyhostit, protože…

Ještě před teroristickým činem Abdullaha Al H. H. německá prokuratura vykázala z Německa. Do sedmi dnů se měl spakovat a vrátit se do své domoviny. Tedy do Sýrie, kterou Abdullah Al H. H. označil při příchodu do Německa jako svou zemi původu. Ovšem v Sýrii není bezpečno, jak konstatuje německá diplomacie. A nejen ona.

A tady do věci vstoupila nezisková organizace Flüchtlingsräte s hashtagem #SyriaNotSafe! „Vyjadřujeme hlubokou soustrast příbuzným oběti, přejeme poškozené osobě rychlé uzdravení,“ pronesl Kai Weber z Flüchtlingsräte a dodal: „Místo politického zneužívání obětí některými ministry vnitra je však nutný ústavní proces.“ Flüchtlingsräte zdůrazňují: Trestná činnost z nenávisti je často svévolná a musí být stíhána. Deportace ‘nebezpečných lidí‘ do Sýrie má jen naplnit média a nepřispívá k bezpečnosti každého v Německu nebo kdekoli jinde, myslí si ve Flüchtlingsräte. O Abdullahovi Al H. H. se nezisková organizace vyjadřuje jako o ‘údajné hrozbě‘.

Následně neziskovka poukázala na vyjádření komisaře OSN pro uprchlíky, který prohlásil, že všichni ze Sýrie si zaslouží mezinárodní ochranu. Poukázala také na vyjádření Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu, který označil Sýrii za nebezpečnou. Poukázala na Amnesty International, která taktéž prokázala Sýrii jako nebezpečnou. Následně neziskovka poukazuje na Evropskou úmluvu o lidských právech, kde v třetím článku stojí, že v takovém případě platí zákaz navrácení uprchlíka a to zcela a bez výjimek. Přičemž úmluva je nad zákony jednotlivých zemí.

České reálie a návrat ke kvótám

Vláda České republiky v čele s Andrejem Babišem dlouhodobě jakoukoliv formu kvót odmítá. Jinak se k tomu staví opozice. „Velmi mě ale mrzí přístup české vlády, která odmítá pomoc našim partnerům z EU s přijetím byť i jen několika desítek dětských sirotků a odlehčením přehlcených utečeneckých táborů. Ostatně rodin, které by je v Česku rády přijaly, se hlásí dost,“ řekla pro Právo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jíž by nějaká ta ‘údajná hrozba‘ ve formě patnáctiletého Abdullaha Al H. H. očividně nevadila.

Jenže nový pakt o migraci, který letos představila s velkými fanfárami Evropská komise, na stůl dává nový druh kvót na uprchlíky, které členské státy mají zavázat k povinné solidaritě. Státy si budou moci uprchlíky převzít (což Evropská unie z peněz daňových poplatníků podpoří) a přivést si je do vlastní země. Nebo se mají členské země postarat o návrat nelegálního imigranta zpět do jeho země (na vlastní náklady, tedy také z kapes daňových poplatníků). Ovšem když se vrátíme o dva odstavce výš, dojde nám, že zařídit návrat imigranta do jeho původní země může být setsakra obtížné. A jakmile se jej jednou ujmete (abyste ho vrátili do jeho země), už vám zůstane a vy si jej prostě budete muset dovést k sobě domů, protože neziskovky budou v rauši z toho, jak se budou každou snahu o vyhoštění snažit zhatit. A k tomu jim Evropská unie dodala velmi silné palebné zbraně, které nepůjde překonat, protože jsou nad zákony jednotlivých členských zemí. Nevládnou nám v unii už neziskovky?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace