Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Loutka čekající před Bílým domem, zatímco miliardář se chytá futer. Glosa Iva Fencla

11.11.2020
Loutka čekající před Bílým domem, zatímco miliardář se chytá futer. Glosa Iva Fencla

Foto: Facebook

Popisek: Joe Biden, nový americký prezident

Vynesou v lednu 2021 Trumpa před objektivy mnoha kamer a nohama napřed z Bílého domu? Vynesou miliardáře vchodem, zatímco se bude chytat futer? Klidně tomu věřím; ale vážněji.

I kdyby ho přišla vykázat sama armáda, neponesou ven loutku. Tou nikdy - bohužel či bohudík - nebyl a rozhodněte každý za sebe, zda užijete ono slovo bohužel či slovo bohudík. Pokud jste se dávno a jednou provždy nerozhodli.

Oproti tomu Joseph Robinette Biden už do vysoké míry loutkou je. A definitivně se jí během své čtyřleté vlády stane. To není podplacená předpověď ze skleněné koule, ale slovo všech, kteří zvládají spolu s pohádkářem Andersenem říci: „Král je nahý.“ Byť...

Ano, Christian Andersen byl jenom pohádkář.

Ale hleďme na budoucího prezidenta bez předpojatosti.

Osobně mi je sympatický. Pohybuje se ve vyšší politice jako ryba již od počátku sedmdesátých let a nelze se - taky z toho důvodu – nezadumat nad otázkou, co asi dělal okolo roku 1973 Donald Trump.

Nejméně v tom smyslu má Biden mandát, který nikdy nepřekoná ´Nevymáchaná Huba´ s pár miliardami na kontě, která navíc ztratila hlasy mnohých uražených dam. Ale už náhled do Bidenova programu oproti tomu zarazí.

Spojené státy přece patří, a to navzdory některým potyčkám, k nejméně rasistickým zemím světa. V čempak asi tedy bude spočívat proklamovaná Bidenova válka s americkým rasismem? Ještě pamatuje Lincolna? Ne, ale vím jedno. Těžká robota to nebude. Jsou ale jiné země, kde by byla.

A další prvky jeho plánu? Klima-krize, samozřejmě. - Bohužel jde o uměle tvořený ostrov a problém do vysoké míry jenom imaginárně navozený a typicky ZÁSTUPNÝ. Poblém typu ´aby se něco dělo´. Neřekl bych, že přeháním, a před pandemií se toho na světě sice dělo i tak dost (už intenzivně probíhala migrace z Jihu), zřejmě však to některým politikům bylo málo. I což zaplnit vakuum? A co je plnit i pomocí razítek od oddaných vědců? Ne, nemám iluzí... Ale nechme spekulací, zač všechno chce Bidenova strana vyhazovat peníze, a znovu se od grafů (a to těch cinknutých i necinknutých) podívejme na skutečné lidi.

Jak pak připomíná Tomáš Guttmann, vyspělý Západ se teď skládá z třetiny z emotivně nevypočitatelných, ba iracionálně uvažujících osob ´mimo normy´, které kontrují zbytku osob zcela normativních a takříkajíc ukotvených v realitě. Úslužnějších. ZMĚNY pak vždy nacházejí oporu mezi oněmi ´bez kotvy´.

Překvapuje tudíž pohled na Spojené státy, kde se výše zmíněný statistický poměr jedné ku dvěma během voleb PŘELIL do zhruba jedné ku jedné. Nevíme proč, avšak víme, že voliči s poklidem zapomněli dokonce i na obchody Bidenova syna Huntera, realizované v rámci firmy Birisma.

Ty proběhly jak v Rusku, tak v Číně. Voličům nového prezidenta tohle bylo dost jedno a ignorovali také to, že byly obchody otcem byznysmena kryty; nebo to voliči dokonce mají za jakási rodinná aktiva budoucího muže v Bílém domě.

Další věcí pak je korespondenční vrstva těchto voleb. Je sporná. I smějme se fakanovi, jenž se vzpříčí ve ´futrech´, ale... Ale co když má pravdu? A pokud musíte po svých nohách a fyzicky dojít až na volební místo, a to osobně, je to přece krapet jinačí, než když vám manžel významně vrazí do ruky koresponďák.

Co ale manžel. Jste staří, epidemií nejohroženější, a tu vás vaše milé děti jen slušně poprosí, abyste za stovku hlasovali v jejich zájmu. Nikam ven přece, opakujme, chodit nemusíte. Popravdě nepochybuji, že pokyne-li vám pak i nadřízený v práci, jak byste MĚLI hlasovat, taky poslechnete, protože pranic fyzického v tom nebude. Žádná veřejná chůze, žádná námaha. Je to jako onanovat. A navíc se zdá vysoce pravděpodobné, že při takovýchto korespondenčních volbách vždycky někdo bohatší KOUPÍ některé hlasy bezdomovců, ale i kterýchkoli z množiny těch občanů, co jinak absolutně politicky nemyslí a starají se jen kdesi o své andulky, knížky či kytičky. Na které ovšem, to je pravda, vždycky potřebují ještě o pár dolarů víc.

I jejich jménem dostal Biden některé hlasy, avšak nestranně uznávám, že Trump taky. Může to být podezřelé na obě strany, ale... Ale vyrozuměl jsem, že právě korespondenční volby Bidenovi nahrály v poměru tři k jedné. Znamená to jediné. Měly by zase být zrušeny. Anebo si je představte u nás.

Joe Biden se dostal k moci, ale měl by tam zůstat jen ty čtyři roky. Jsem optimista a třeba tak ještě nenastanou škody, které jinak napáchá ve fosilní energetice. I ty pozitivní Trumpovy počiny Spojeným státům třeba zůstanou. Snížil přece podstatně daně (klad), svobodomyslně rušil nedobré regulace v podnikání (další klad) a v důsledku řečeného tak i snížil nezaměstnanost. O dost procent. Joseph Robinette Biden by to sice mohl nyní pokazit, ale já věřím, že se to nepřihodí. A že ve chvíli, kdy Joe - po prvním období - neslavně prohraje (už patrně nikoli s Trumpem), zůstane zaznamenán v galerii amerických prezidentů jako bohužel ta nejtotálnější loutka všech dob.

 

Vložil: Ivo Fencl

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace