Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Městský idiot zase jednou porazil vesnického blbečka. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.11.2020
Městský idiot zase jednou porazil vesnického blbečka. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Donald Trump, nejspíš do ledna prezident USA

Proběhly volby, které do Bílého domu na další čtyři roky nejspíš instalovaly nového prezidenta. Těsně po volbách některé americké televize přerušily přímý přenos z projevu současného prezidenta. Stejně se k současnému prezidentovi chovaly i sociální sítě. A tomu zatleskal předseda Starostů Vít Rakušan. K jeho potlesku se přidal ministr zahraničí současné vlády Tomáš Petříček a připojil poznámku, že lhát se nemá. Mám pocit, že bychom měli mít vyšší priority.

I kdyby celý projev prezident provrčel jako traktůrek při hře tříletých na pískovišti, nikdo mu jeho žblebtání nesmí a nemůže přerušit. Protože se prostě jedná o cenzuru. Princip svobody slova by měl být nedotknutelný (v rámci zákona). Stále ještě úřadujícímu prezidentovi USA Trumpovi ovšem mnohé americké televize přestaly přenášet jeho povolební proslov. S tím, že konspirace vysílat nebudou. Donald Trump se v projevu rozčiloval nad tím, že Demokraté mu ukradli volby za pomoci podvodů při korespondenčním hlasování. A i přes Trumpovy námitky k průběhu voleb média vyhlásila prezidentem Bidena. Celé to cenzurní běsnění okorunovali čeští politici.

Doba postfaktická a doba moderovaná

„Jsme v době, kdy jsou informace nesmírně rychlé, do prostoru je může vypustit kdokoliv. Pokud tady vznikne i mediální tlak na to, abychom se z postfaktické doby vrátili do nově strukturované faktické doby, tak je to určitě potřebná záležitost," řekl v Otázkách Václava Moravce Vít Rakušan, předseda STANu. Dodal, že obzvláště mladí lidé mají být uchráněni před náplavou ‘postfaktických‘ informací.

Hrozivá formulace předsedy Starostů. „…do nově strukturované faktické doby…“. Co si pod tím představit? Nevolá tímto Rakušan po ‘něžné‘ formě cenzury ve společnosti? Ani mně se nelíbí, když mě nějaký politik utáhne na vařené nudli a já mu skočím na nějakou hodně divokou spekulaci. Ale narazím tak na vlastní blbost či neschopnost si jeho slova ověřit a rozhodně nezačnu křičet, aby takového politika umlčeli, ale jeho manipulativní nebo lživá slova mu prostě vpálím zpět. Chce Rakušan moderovanou veřejnou diskusi? Podobně moderovanou, jaká probíhá na sociálních sítích? A nebojí se, že tím umlčí kritiku? Kritika se mu samozřejmě nemusí líbit, ale patří do svobodné společnosti.

 

Vedle pěkných ponožek má Joe Biden také moc pěkný vztah k hnutí Black Lives Matter, foto Facebook

Po amerických volbách vzniklo velké množství memů, které ukazují na nejasnost korespondenčních hlasů. Jeden z nich ukazuje Joea Bidena, kterak děkuje náhrobkům, že jej volily. Za zveřejnění takového memu Facebook hrozí penalizací ve formě snížení dosahu dalších příspěvků uživatele. Což je umlčování. Umlčí mediální systém stejným způsobem i snahu Donalda Trumpa, aby se hlasy přepočítaly? Je to úřadující prezident USA. Pokud má pochybnosti o legitimnosti výsledku voleb, měly by se tyto řádně přezkoumat, přepočítat a následně mu je i mediálně omlátit o hlavu (ať už bude mít pravdu čili nic). Média a jejich zpravodajství nesmí přednastavit výsledek soudního verdiktu a chovat se tak vlastně mocensky. Mají informovat, nikoliv překládat připravený názor na věc. U tohoto si dovolím přičinit poznámku, že jsem zastáncem Trumpovy cesty a jeho nezvolení považuji za krok do míst, kde se mi příliš nelíbí. Výsledky jeho politiky, mezinárodní i domácí, byly úctyhodné. Jen u toho příliš šaškoval a byl doslova za hlupáka, což je vlastně jediný důvod, který ho skutečně připravil o výhru. Ale volby jsou volby. Městský idiot zase jednou převážil nad vesnickým blbečkem. Věšet se kvůli tomu fakt nepůjdu.

Nelžete, zvolal ministr Babišovy vlády

U stejného stolu s Vítem Rakušanem poseděl i ministr zahraničí Tomáš Petříček: „Já své děti učím tomu, že se lhát nemá a pokud jim dáváme špatný vzor jako čelní představitelé státu, jaký to pak má dopad na celou společnost, když se lež stane součástí dosahování svých cílů. Lhát se prostě nemá," řekl ministr a loupl okem po kameře. Ale od toho tu jsou média, která mají lži politiků vyvracet a napadat. Rozhodně to není prostor pro to, aby se lži začaly umlčovat. Každý průměrně vzrostlý politik dříve či později dojde k tomu, že za pomoci lži se na vrcholu dlouho neudrží. Může se zdát, že je to kravina, když vezmeme v potaz Babiše a jeho přísahání na život svých dětí, ale tady je na místě poukázat na skutečnost, že média pracují dobře (i když často předpojatě), jen ta politická věrchuška, která stojí proti Babišovi, je taková nemastná neslaná a k zásadnímu vítězství jí nepomáhá nic. Zatím. A když už jsme u toho Petříčka, tak není bez zajímavosti, že sedí na vládě právě s člověkem, který přísahal na život svých dětí a přitom, no, nemluvil moc pravdu, řečeno kulantně. Je to od pana Petříčka trochu pokrytecké, kázat nám tu o pravdomluvnosti. Kdyby byl zásadový a ctil odkaz Mirka Dušína, ministra v takové vládě prostě nedělá. Jako táta má ovšem své zásady a to je základ.

Tyranie sociálních sítí

Stejnou roli, jakou ukázaly některé americké televize, dlouhodobě předvádí i sociální sítě Twitter a Facebook. Tam Trump také dostával řádně přes záda. Věčné blokování, skrývání jeho příspěvků, snižování jejich dosahu (New York Times spočítal, že těsně po volbách se 38 % tweetů Donalda Trumpa dočkalo nějaké formy penalizace). Jedním z hesel Sametové revoluce bylo – Nejsme děti – a dá se vztáhnout i na dnešní dobu. My skutečně nejsme děti a nepotřebujeme, aby nás soudruh cenzor chránil před lží a nenávistí. Právě ve střetu se lží a nenávistí rosteme, budujeme si obranyschopnost a posouváme se dál. Zcenzurováním nás soudruh cenzor připravuje o možnost vzepřít se případnému příchodu tyrana. Takhle může vybujet z podzemí, aniž bychom na to byli připraveni. A chránit před ‘postfaktickými‘ informacemi mladé? A kde přijdou do střetu s něčím takovým, aby si mohli stihnout vybudovat obranyschopnost. Jo takhle, pak už jim vytvoříme vedle soudruha cenzora také soudruha politruka, aby se, blbci mladí, náhodou nezmýlili. To je přece cesta, kterou už jsme šli. A ne, mlékem a strdím neoplývala. Daleko víc, než zvolení Bidena a jeho rudé viceprezidentky, mě děsí monstrózní křik médií a sociálních sítí (a mnoha politiků) po tom, aby mohla cenzurovat. Špatné je, že Biden a jeho socialisticky zaměřená zástupkyně proti cenzuře neřeknou ani popel.

A jedna mňamka na závěr: napište do Googlu antifa.com a zmáčkněte enter. Pak je vám dovoleno žuchnou ze židle.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb