Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Se zbraní v ruce hájit své právo na výhru. USA po volbách. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.11.2020
Se zbraní v ruce hájit své právo na výhru. USA po volbách. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Donald Trump, nejspíš dosluhující prezident USA

Někde mezi Aší a Jablůnkovem jsou USA (když to vezmeme druhou, tou západní cestou) a mají tam takový zvláštní způsob hlasování u voleb. Říkají mu korespondenční a je tam kvůli němu teď takové malé mrzení, kdy si kdejaký hejhula může umanout, že volby dopadly v jeho neprospěch kvůli manipulacím a netransparentnosti. A pak se čeká na výsledky voleb dlouhé dny nebo i týdny, o výsledcích nejspíš bude muset rozhodovat soudní moc a bude se přepočítávat. Přičemž mezi Aší a Jablůnkovem (teď zase východní cestou) je volební systém, který tak nějak funguje. V sobotu ve dvě odpoledne se uzavřou volební místnosti a večer už se slaví tradiční plichta, kdy jedno hovado ve vládě vystřídá jiné hovado, tu menší, tu větší, ale vlastně k (ne)spokojenosti všech.

A je to takové rozumnější (ta východní cesta, buhehe). Rychlý ortel. Demonstranti, než se stačí nadechnout k prvnímu heslu a než oschne barva na doma vyrobených transparentech, ze Strakovky už jim káže jiný pán a tvrdí, že nikdy neodejde (dokud si svou překotností sám nezláme vaz). Ale v USA? Tam teď máme našlehaná vejce na minimálně měsíc anarchie, protestů, demonstrací a bordelu, kdy se bude zpochybňovat každé druhé razítko na dopisní obálce. Mají to tam takové zvláštní, v těch USA. Pochybnosti můžeme mít o vlastní příčetnosti, ale vytvořit volební systém tak, že je napadnutelný už ve svém základu, to chce dobrý žaludek. Pochybnosti o volbách prostě nemají u demokracie co dělat (u totalit je vcelku jedno).

Jeden hlas pro TOP 09

U letošních krajských voleb chyběl straně TOP 09 na Vysočině jeden jediný hlas, aby se prokousala se dvěma mandáty do krajského zastupitelstva. Pro topku zdrcující zpráva, kterou řeší soudní cestou a budou žádat o přepočítání hlasů. Chápu, mohlo dojít k přehmatu, po přepočítání hlasů budou topce, doufám, chybět dva hlasy, aby bylo demokracii učiněno za dost. Ale co je zásadní, neočekávám skandální odhalení o tom, že konkurenční strany zotročily stovky skřetů, které živily jen volebními lístky TOP 09. Mohlo dojít k přehmatu. Ale v USA, na západ od Aše? Krajský úřad na Vysočině je sice prestižní místečko na výdělek, ale Bílý dům je Bílý dům, nedá se svítit.

Nové logo prezidenta USA? Legrace, která reaguje na to, že Bidenovi přes noc záhadně přibyly díky korespondenčnímu hlasování desítky tisíc hlasů a tím předstihl Trumpa. Pochybnosti, foto Facebook

Tam by ty pochyby o výsledcích voleb měly být pouze na bázi šílených konspiračních teorií o hlasujících Marťanech. Ne mezi obyčejnými lidmi, kteří tak přestanou důvěřovat v demokratičnost voleb. To přece vnese do celého politického systému USA nesmírnou nejistotu. Má cenu jít k volbám, když tu jsou korespondenční hlasy, které si volby zvrátí na kteroukoliv stranu? Už jen to podezření a debata celé volby znehodnocuje. Není pak jistější vzít do ruky zbraň a s fanatismem na rtech vyrazit hájit své právo na výhru? Na výhru, už ne na volbu. Zneužití může dát zbraň do ruky jak tomu, kdo prohraje, aby z podvodu obvinil protivníka, nebo pak výherci, který volby může vyhrát podvodem. S tím přijde permanentní zpochybňování výsleku. A nedůvěra.

Občanská válka nebude

Mnozí hrozí myšlenkou toho, že nynější volby povedou v USA k takovému rozklížení společnosti, až lidé sáhnou po zbraních a ze států bude zase divoký západ. Nemyslím si to, pár vyrabovaných obchodů to spraví. Lidé se pak vrátí před své iPody a zmlknou na další čtyři roky, kdy jim zase bude dovoleno začít pochybovat o demokracii. Možná by mohli v USA trochu zapracovat na volebním systému a inspirovat se třeba v jedné kotlině, která leží mezi Aší a Jablůnkovem. Pak budou mít klid na práci a ne na blbosti. S blbým výsledkem voleb se smiřuje mnohem snadněji, když jeden ví, že si takovou vládu prostě přáli lidé u voleb, a ne nějací tajemní skřeti konkurenční strany. Pochybnosti vedou prostě k nedůvěře k nově zvolenému politikovi či straně.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace