Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak vypadá závist. I když makala pro ‘normální‘ ženy, feministky ji nesnášely. Nejkrásnější Charlieho andílek slaví 75. Neděle Pavla Přeučila

25.10.2020
Jak vypadá závist. I když makala pro ‘normální‘ ženy, feministky ji nesnášely. Nejkrásnější Charlieho andílek slaví 75. Neděle Pavla Přeučila

Foto: Instagram

Popisek: Stále neskutečně krásná Texasanka Jaclyn Ellen Smith, nejlepší a nejkrásnější Charlieho andílek všech dob

FOTO Když se řekne Charlieho andílci, vyvstanou snad každému na mysli především dva filmy. Charlieho andílci (2000) a Charlieho andílci: Na plný pecky (2003) s trojkou úžasných koček, Cameron Diaz, Drew Barrymore a Lucy Liu, které se vrhají po hlavě do těch nejnebezpečnějších situací, aby zachránily lidstvo. Pokus navrátit do života tuhle divokou ženskou trojku v loňském roce ve stejnojmenném filmu, kdy si je zahrály Kristen Stewart, Naomi Scott a Ella Balinská, už příliš nevyšel. Kdo si ale dnes vzpomene na veleúspěšný seriál Charlieho andílci, který přibíjel každý týden k televizním obrazovkám miliony diváků na celém světě v letech 1976 – 1981? A právě v něm se poprvé objevila v postavě Kelly Garrett herečka Jaclyn Smith, která se zítra dožívá 75 let.

Seriál se tehdy dočkal pěti sérií s celkem 109 epizodami a po boku Jaclyn Smith se v dalších dvou hlavních rolích objevily Kate Jackson a Farrah Fawcett. Nicméně Jaclyn byla jedinou z nich, která si zahrála ve všech sériích, a navíc i v oněch filmových zpracováních z let 2003 a 2019. Dnes je známá nejen jako herečka, ale hlavně jako úspěšná podnikatelka, která dokázala vybudovat doslova módní impérium. Známá je i z rolí v seriálu Kriminálka Las Vegas (2012), hlavní role si zahrála v úspěšných filmech Deja Vu (1985), Nightkill (1980) nebo Jacqueline Bouvier Kennedy (1981), kde ztvárnila životní příběh bývalé první dámy USA.

 

Smith Charlieho andílci

Jako Kelly Garrett, historicky první a nejkrásnější Charlieho andílek v seriálu z roku 1976; imdb.com

Start kariéry krásného andílka

Jaclyn Smith vypadá ve svých pětasedmdesáti, jakoby příliš nezestárla, přestože od odvysílání první epizody seriálu uplynulo už 44 let. Svou kariéru začínala v televizních reklamách, ale v roce 1976 přišla nabídka na roli jednoho z andílků, Kelly Garrett, v onom slavném seriálu. Stejně jako její seriálové parťačky se rázem stala hvězdou, obdivovanou na celém světě. Tyhle tři holky se jako soukromé detektivky vrhaly do nekonečných dobrodružství, aby splnily úkoly, jež jim ukládal prostřednictvím rádia tajemný milionář Charles Townsend, kterého si tehdy zahrál John Forsythe. Seriál byl několikrát reprízován a vzniklo kolem něj celé nové odvětví upomínkových předmětů, od žvýkaček přes módní panenky a školní potřeby až po deskovou hru a spousty dalších hraček s podobou Jaclyn Smith. Ta se objevovala i na titulních stránkách známých časopisů včetně slavného Time.

 

Charlieho andílci

První dámská akční trojice Jaclyn Smith, Farrah Fawcett a Kate Jackson dodávala americkým dívkám sebevědomí a odvahu stát se něčím víc, než jen sekretářkou či ženou v domácnosti; foto imdb.com

Průkopnice v obsazování ženských hrdinek

Ve svých vzpomínkách na natáčení seriálu Jaclyn Smith vyzdvihuje zejména ženskost postav Charlieho andílků, které se dokázaly prosadit v ryze mužském světě akčních filmů. „Bylo to v jistém smyslu průkopnické. Hrály jsme tři emocionálně a finančně nezávislé ženy. Natáčely jsme na krásných místech s fantastickými, rychlými auty a byla to pro nás doslova srdeční záležitost. Dnes se říká, že jsme byly sexuálně zneužívány, když jsme musely předvádět svá těla, jak se to dnes tvrdí například o seriálu Pobřežní hlídka, ale to jsou dětské povídačky. Jasně, byly jsme třeba v plavkách na pláži, a pokud tam byly náznaky milostných scén, tak to tam zkrátka patřilo. Myslím, že producenti byli velmi chytří. Chtěli přilákat i mladší publikum a chtěli, aby se společně dívaly i celé rodiny.“

Inspirace pro mladé dívky

Poté co se doslova přes noc staly tyto tři kočky senzací ve všech amerických domácnostech, změnil se jejich život od základů. „Od chvíle, kdy se seriál objevil na obrazovkách, jsme se rázem staly celebritami. Když jsme někam vyrazily, nikdy jsme nemusely stát třeba frontu, ale měly jsme zadní, soukromé vchody, kamkoliv se nám zachtělo. Bylo to jako být v té době rockovou hvězdou, protože existovaly pouze tři televizní sítě,“ vzpomíná dnes Jaclyn Smith a dodává: „Dnes si cením i toho, že jsme byly inspirací pro mnoho mladých žen. Mladé dívky nám psaly: Chci být jako ty. Až vyrostu, chci být policajtkou nebo vyšetřovatelkou. Chci mít šanci být něčím jiným, než jen běžnou učitelkou, sekretářkou nebo ženou v domácnosti.“

 

Smith Max Faktor

Ztělesnění něžné, elegantní a současně i provokativní krásy - tvář kosmetické firmy Max Faktor; foto Instagram

 

Byly pyšné na svou ženskost

Pro dnešní ženy je prý těžké pochopit, jakým fenoménem byli Charlieho andílci v premiérovém roce 1976. Do té doby byly ženy v televizi primárně zobrazovány jako ženy v domácnosti, nabízející své koláčky, sušenky či pečené krocany, zatímco tvrdá policejní práce, dobrodružství a akce byly výhradně hájemstvím mužů. Najednou se tu objevily tři andělské bojovnice a ovládly obrazovky svými zbraněmi a karate uměním. Jasně, některé scény vyžadovaly oblečení fešných bikinek nebo koktejlových šatů, ale stále to bylo na tehdejší dobu revoluční.

„Dostávaly jsme tisíce dopisů od fanoušků týdně, musela nás hlídat ochranka, aby nám neroztrhali na kousky šaty, které jsme zrovna měly na sobě. Seriál samozřejmě budil i kontroverze. Nelíbily jsme se feministkám, které tvrdily, že jsme jen panenky Barbie, jakési nepravděpodobné, vymyšlené postavy. Nosily jsme hezké věci, dokonce určovaly módní trendy a nebály se projevit svou sexualitu a ženskost. V tom nebylo nic chlípného. Ano, nosily jsme často plavky, ale rozhodně jsme se necítily vykořisťované. Kdybych to třeba já cítila, okamžitě bych odešla,“ vzpomíná dnes Jaclyn Smith na své začátky v seriálu Charlieho andílci. I přes své často velmi sporé oblečení se prý nikdy nestaly ve světě filmu objekty sexuálního obtěžování.

 

Smith Kennedy

Jako ikona šedesátých let, americká první dáma Jacqueline Bouvier Kennedy, v televizním životopisném filmu z roku 1981; foto imdb.com

Má za sebou čtyři manželství

Po ukončení seriálu v roce 1981 rozhodně neměla nouzi o nabídky dalších rolí, a to jak v televizi, tak ve filmu. Říkalo se o ní, že si ale své příští role dost pečlivě vybírá, a spoustu jich odmítala. Objevila se například v televizním filmu Bournova identita (1988), natočeném podle známého autora Roberta Ludluma, v roce 1985 si zahrála hlavní roli v celovečerním filmu Deja Vu, režírovaném jejím tehdejším manželem Tony Richmondem. V roce 1989 se jí dostalo ocenění i v Hollywoodu, kde získala hvězdu na známém Chodníku slávy.

Jaclyn Smith se provdala čtyřikrát, jejím prvním manželem byl herec Roger Davis (1968–1975). Pak se provdala za Dennise Colea, herce, který se objevil v Charlieho andílcích v letech 1977 a 1978, a pár se rozvedl v roce 1981. Ve stejném roce si pak vzala režiséra Tonyho Richmonda, se kterým měla dvě děti a rozvedli se v roce 1989. V současné době je provdána za kardiochirurga Brada Allena.

 

Smith K-Mart

V modelu ze své letošní jarní kolekce pro K-Mart; foto Instagram

Móda pro normální Američanky

Se svým podnikáním začala už v roce 1985. Nejprve to byla kolekce dámského sportovního oblečení pro americký obchodní řetězec K-Mart. Stala se průkopnicí nového trendu, kdy slavné herečky místo propagace cizích výrobků vyvíjely své vlastní značky. Dnes je to běžné, že zpěváci či herci mají své vlastní značky kosmetiky nebo módních oděvů, ale tehdy to byla novinka. Už v době natáčení seriálu, kdy bojovala naplno s padouchy, se stala tváří známé firmy Max Factor.

Jejího vpádu do světa módy si tehdy všimli i autoři známých Simpsonů, kteří v seriálu její obchodní úspěchy parodovali. Mnozí jí vyčítali, že spojila své jméno s K-Martem, který byl známý především levnějšími, cenově dostupnými produkty pro široké vrstvy Američanů. „I známí mi říkali, abych to nedělala, ale pro mne to byla výzva. K-Mart vyrábí ve velkém, a dokáže tak nabídnout nižší ceny. Moje produkty vyrábí úplně stejná fabrika, stejné stroje, ze stejného materiálu jako modely špičkových designérů, jen s tím rozdílem, že jsou mnohem levnější. Pokud jsou lidé snobi, klidně ať si za vyhlášenou značku zaplatí 10x více, ale já to dělám pro normální Američanky,“ obhajovala Jaclyn své podnikání.

 

Smitn Eber

Dlouholetý přítel a spolupracovník, uznávaný kadeřník a stylista José Eber, přispěl do řady produktů hereččiny značky nabídkou elegantních paruk; foto Instagram

Podnikání je pro ni výzva

Brzy už se nespokojila jen se sportovním oblečením a rozšířila svoji značku o módní doplňky, boty, sluneční brýle a šperky. V roce 2008 uvedla u K-Martu na trh svou řadu stylových postelí, koupelnového vybavení, bytového dekoru a nakonec následovalo vybavení celých domácností. V roce 2010 vyrukovala s vlastní kosmetikou a se svým dobrým přítelem, kadeřníkem José Eberem, zahájila výrobu vlastní řady paruk. V současnosti je pohádkově bohatá a nemusí pracovat. Mohla by sedět u bazénu, číst časopisy a pít koktejly.

„Ano, mohla,“ říká Jaclyn. „Ale myslím, že jsem dělnice. Odmalička jsem byla dělnicí. Ráda jdu svou cestou. K-Mart je také o využití peněz, jde o to, aby byly i krásné věci dostupné. Dnes neexistuje žádný důvod, proč by žena nemohla být krásně oblečená a mít krásný domov, pokud nakupuje rozumně. A rozhodně za to nemusíte utrácet jmění.“ Jaclyn tvrdí, že vytvoření vlastní značky bylo to nejlepší, co kdy udělala. „Za všechno vděčím Charlieho andílkům, kteří mi nabídli příležitost. Byla jsem první herečkou, která v době, kdy každý prostě propůjčil své jméno nějakému produktu, začala s vlastní značkou. Každý říkal, že se to pro ženu, a ještě ke všemu herečku nehodí, ale já se nedala a brala to vždy jako výzvu,“ hodnotí dnes svou obchodní kariéru.

 

Smitn manžel

Se čtvrtým manželem, kardiochirurgem Bradem Allenem; foto Instagram

Krásná i bez plastických operací

Celkové jmění Jaclyn Smith se dnes odhaduje na více než 150 milionů dolarů. Herečka a podnikatelka žije ve svém exkluzivním sídle v Beverly Hills, které ji přišlo na 25 milionů dolarů. Je plné starožitností, sametových pohovek, starobylých stolů, orientálních koberců, křišťálu, starožitných svícnů, zarámovaných obrázků její rodiny, filmových plakátů a snímků z natáčení. Ačkoli prý používá peelingy na obličej, různou omlazující kosmetiku a lasery, odmítá jakékoliv kosmetické operace. „Jsem opatrná, protože chci vypadat jako já. Nechcete přece vypadat jako plastická umělina,“ vyslovuje se kriticky k chirurgickým omlazovacím kúrám některých svých kolegyň.

Zdravě se stravuje, jí prý hodně ovoce a zeleniny, pravidelně cvičí, nekouří ani nepije. V noci se ráda dívá na televizi se zapnutými titulky, aby nerušila svého manžela Brada, který si zase zakládá na dobrém spaní. „Rozhodně se nechystám odejít do důchodu. Moje práce mne nesmírně baví.“ I přes svůj věk nemá v plánu s prací skončit a říká: „Jsem ve svém věku velmi hrdá na to, že stále všechno zvládám. A i kdyby to všechno zítra skončilo, byla bych šťastná žena.“

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace