Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Země vodopádů: Národní park Katon-Karagay

11.10.2020
Země vodopádů: Národní park Katon-Karagay

Foto: Kazakhstan Travel (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: V národním parku Katon-Karagay v Kazachstánu se nachází řada krásných vodopádů

S čím je v první řadě spojen národní přírodní park Katon-Karagay a Altaj? Máte pravdu, s krásnou Belukhou. Dvouhlavá hora (výška západního vrcholu je 4440 m, východní 4506 m) je známá daleko za hranicemi Kazachstánu. Není to však jediná přírodní atrakce na 643 477 hektarech parku. Tento region je známý svými širokými údolími, horskými řekami a jezery a samozřejmě nejmalebnějšími vodopády.

Vodopád Kokkol

Součástí parku je vodopád Kokkol, největší na Altaji. Nachází se na dolním toku řeky Bolshoy Kokkol. Horolezci často přicházejí obdivovat krásu 60metrové kaskády na cestě na horu Belukha. Vodopád je ale samozřejmě také samostatným objektem vzdělávací turistiky. Jen si to představte: proud vody přes deset metrů široký a se strmostí asi 60-70 stupňů, padající s ohlušujícím řevem po skalách. Ve slunečních paprscích září oblak jemných vodných částic všemi barvami duhy.

Samotný vodopád, horská rokle, smíšený cedrový a smrkový les kolem - budete se cítit jako v pohádce. Mimochodem, je zde pohodlná přírodní vyhlídka, kde si můžete jako dárek udělat nádhernou selfie.

Dostanete se sem jen pěšky nebo na koni. Turistická stezka podél vodopádu je také oblíbená u turistů směřujících na ledovec Berel. Obecně je v povodích spojených s horou Belukha 162 ledovců.

 

Yazevy vodopád

Krásná Belukha je také vidět z břehů jezera Yazevoe, které dostalo své jméno podle ryb jelec jesen, které se nacházejí v jeho vodách. Jezero se nachází v údolí v nadmořské výšce 1 656 m nad mořem, kde, jak říkají vědci, byla větev ledovce Katun, která po sobě zanechala pouze morény, později odplavené řekou. Pět kilometrů od jezera se po malebné trase mezi stoletými stromy vysokými 20–25 metrů určitě dostanete k stejnojmennému vodopádu - Yazevoy. Vodopád má několik ´třešniček´. Celkově se zde nachází asi tucet kaskád, jejichž výška pádu vody dosahuje 10–12 m. V rychlém toku řeky těsně pod vodopádem mají amatérští rybáři šanci ulovit elegantního lipana.

Vodopád Arasan

Dvouhlavá kráska je viditelná také z eko-stezky po pěší trase z lázeňského města Rakhmanovskie Klyuchi v údolí řeky Arasan. Neztratíte se zde - jediná silnice vede na západ, na jihozápad kolem jezera Arasan a dále směrem na Berel. O tři kilometry dál, je vyhlídka s altánkem a informačním stánkem, odkud je za dobrého počasí, krásně vidět hora Belukha. Ještě jeden kilometr - a jste u vodopádu Arasan. Vedle silnice k němu vede strmá cesta s dřevěnými schody. Vodní kaskáda je vysoká asi 5–6 m, uprostřed je rozdělena malou skálou, díky níž vodopád vypadá jako knír. Turisté proto dali vodopádu druhé jméno ´Batyrův knír´. Bohužel v roce 2007 utrpěla část tohoto půvabného místa lesní požár, ale postupně se obnovuje.

 

Rakhmanovský vodopád nebo ´vlasy Veroniky´

V blízkosti horského střediska ´Rakhmanovskiye Klyuchi´ v údolí řeky Arasan, 1,8 km na jihovýchod, se nachází vodopád Rakhmanovski, nebo, jak ho lidé poeticky nazývají: ´vlasy Veroniky´. Je tvořen potokem pocházejícím z malého alpského (2265 m n.m.) morénového jezera a vlévá se do jezera Rakhmanov. Turistům se nabízí následující trasa: proplujte na člunech na opačný konec jezera Rakhmanovskoye a pokračujte po dřevěných schodech přímo k vodopádu. 4 km dlouhá stezka vede lesem k vyhlídce, která nabízí krásný výhled na ´vlasy Veroniky´. Výška pádu vody je asi 30 metrů, úzký proud vody ve třech stupňovitých kaskádách teče mezi žulovými a břidlicovými skalami.

 

Vodopád Piala

Tento vodopád se nachází v nadmořské výšce 2370 metrů nad mořem a můžete jej navštívit účastí na prohlídce trasy ´Sarymsakty´ (délka 22 km jedním směrem) parku Katon-Karagay. Stezka vede po skalnaté koňské cestě podél řeky Sarymsak krásným cedrovým lesem až k průsmyku Kyzylkum. V cedrech často uvidíte veverky a altajské piky. Co se týče ptáků - louskáček, sojka a lesní sova jsou místní obyvatelé. Častými hosty cedrových lesů jsou divočáci a medvědi, opravdu mají rádi piniové oříšky.

Přibližně v polovině cesty, se hlavní stezka děli na 3 hlavní směry. První, toktagulský trakt a kaskáda jezer: Verkhnee - Maralenok - Karlygash - 5 km. Druhý vede k jezeru Turpanje. A třetí - k vodopádu Piala. Vodopád je sice malý, 5–6 metrů, ale velmi malebný. Horská řeka kaskádovitě přechází do malého kulatého jezera (ve tvaru mísy), dále pokračuje a po kilometru ústí do řeky Sarymsak. Rachot z padajícího proudu vody je slyšet dlouho předtím, než samotný vodopád spatříte.

Hlavní linie trasy pokračuje údolím řeky Sarymsak.

Jak bylo uvedeno výše, v oblasti je mnoho malebných nepojmenovaných vodopádů. Za zmínku stojí vodopád poblíž aula (česky vesnice) Belkaragai (dřívější název vesnice Medvedka). U Yasnaya Polyana je také krásná kaskáda. Jakmile se ocitnete kdekoli v národním parku Katon-Karagay, nezapomeňte požádat místní obyvatele, aby pro vás zorganizovali exkurzi k vodopádům. Ujišťujeme vás, že je lze najít kdekoli ve vaší lokalitě. Pokud však chcete kvalifikovaně naplánovat prohlídku rozsáhlého území parku, určitě musíte kontaktovat cestovní kanceláře na místě. Pak je místo jednoho nebo dvou můžete vidět mnohem více.

Komerční sdělení

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace