Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento článek by mohl mít 1488 slov. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.10.2020
Tento článek by mohl mít 1488 slov. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT

Popisek: Marian Kotleba

Na Slovensku se rozjeli ve velkém. Opozičního politika, Mariana Kotlebu, který otevřeně i v náznacích koketuje s myšlenkami Třetí říše, se pokouší odsoudit za předání šeku potřebným, ve výši 1488 eur. Šek jim předal v roli banskobystrického župana (něco na způsob našeho hejtmana). Nyní nepravomocně získal od soudu čtyři roky a čtyři měsíce v lágru. Následovat bude s největší pravděpodobností odvolání a další tahanice.

Trest si má odsedět právě za částku, za samotné číslo, které bylo na šeku. Tedy za číslo 1488. Na vysvětlenou: číslo 14 znamená počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v českém překladu zní: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Jak je ta čeština šikovnější, ze 14 to hodila na daleko vhodnějších 8 slov. Číslo osm pak představuje osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je proto považované za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler. Dar potřebným Kotleba navíc předal v den spojovaný s výročím válečného slovenského státu, kdy tehdejší Slovensko bylo spjaté s Německem pod vedením Adolfa Hitlera. Kotleba se tedy zcela okatě hlásí k pravicovému extrémismu. A měl by pykat.

Jenže…

Kotleba si nejspíš doma před zrcadlem nacvičuje hajlování a jeho dva němečtí ovčáci se jistě jmenují nějak jako Adolf a Reinhard, z jeho milého gesta vůči potřebným ve výroční den fašistické minulosti našich slovenských bratří to člověk nemusí číst ani mezi řádky, jak to bije do očí. Ale čtyři roky a čtyři měsíce tvrdého žaláře? To už zní jako pomsta malých trpaslíků, kteří dávají budoucímu vůdci čas na sepsání knížky, která by se mohla jmenovat, dejme tomu, Mein Kampf. Došlo by Kotlebovi v kriminálu, že je tak trochu směšný? Nebo by se cítil jako mučedník? Usiluje soud o to, aby pomatený politik zmizel na čas z očí a pozornosti, nebo chce prostě exemplárně potrestat blbce? A teď zásadní otázka – napraví se voliči Kotleby a začnou od uvěznění vůdce volit Čaputovou? Protože o voliče tu jde především. Ale co potom se spravedlností?

Protože odsouzení na 4 roky a 4 měsíce za očividný odkaz na neonacistické manýry je trochu mimo mantinely spravedlnosti, která má být a musí být slepá, tedy nevidět obžalovaného, ale jenom jeho skutky a ty posoudit. Vrhli se Slováci do politického procesu, kde už spravedlnost slepá být nemusí? Protože Kotleba prostě překáží, vadí demokratické společnosti, možná ji i ohrožuje. A to je problém. Určitě. Byl to problém ve třicátých letech minulého století, kdy pomalu povstal Hitler a za ním v závěsu i jeho slovenský protějšek Tiso.

Přetlačovaná

Ale tlak z jedné strany je následován tlakem z druhé strany. Uvěznění Hitlera nevedlo k jeho umlčení. K jeho umlčení by došlo pouze v okamžiku, kdy by ho přestala mít veřejnost potřebu vůbec poslouchat. Není to, v malém, stejný případ Kotleby? Zjišťovala slovenská politická chunta, proč má Kotleba příznivce, voliče, kteří mu naslouchají a sypou pak k volebním urnám s pravicí nad úrovní hlavy? Co takhle jim vzít důvod pro hajlování? A ne, tím důvodem není Kotleba, ten se těch zvednutých rukou jen chopil, svázal je do jednoho chumlu a tím teď hrozí z Lomnického štítu.

Je velmi pravděpodobné, že Kotlebovi příznivci jsou z něčeho frustrovaní a Kotleba s jejich frustrací jen ukázkově pracuje. Není na čase je zbavit jejich frustrace, nikoliv přímo osoby, která ty frustrace chce řešit odkazy na Třetí říši a Slovenský (fašistický) štát? To je, mám pocit, cesta z pekla, ne do pekla. Protože v opačném případě, kdy bude mít Kotleba za povinnost 4 roky a 4 měsíce loupat v báni brambory, přelijí se frustrace jen na další osobu, na další hnutí, k dalšímu vybití. A Kotleba bude veleben jako mučedník. A nijak tímto frustrace jeho podporovatelů nesnižuji, jen se snažím poukázat na to, že převýchova klackem nefunguje. To je ozkoušené.

Ale zase je pravda, že úsloví – sejde z očí, sejde z mysli – je ve facebookové společnosti víc a víc aktuální. Možná na Kotlebu do měsíce zapomenou. Na vlastní frustrace, nutno připomenout, ovšem nezapomenou. Chovat se konstruktivně dá větší práci, ale jsou z toho lepší výsledky. Represivní chování vede jen k dalším frustracím a narůstajícímu vzteku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace