Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jako neřízená střela. Jde milovaná tatínkova holčička ve stopách mámy, nebo otce? Neděle Pavla Přeučila

11.10.2020
Jako neřízená střela. Jde milovaná tatínkova holčička ve stopách mámy, nebo otce? Neděle Pavla Přeučila

Foto: Instagram (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uvedeno jinak)

Popisek: Krásná dcerka amerického prezidenta Donalda Trumpa a bývalé české reprezentantky v lyžování Ivany Zelníčkové je v Bílém domě jako doma. Podle hrdého otce má nakročeno usídlit se jednou v jeho čele oficiálně.

Americká prezidentská kampaň má mnoho tváří. Ty nablýskané září na voliče z předvolebních plakátů, billboardů či televizních obrazovek, ale jsou tu i další, poněkud temnější, které jsou vděčným soustem především pro bulvár. To jim ale nijak neubírá na působivosti, ba právě naopak.

Američané pasou po každém drbu, který se na toho či onoho kandidáta vynoří. Ostatně to známe i od nás, že? Jak před minulými prezidentskými volbami, tak před těmi nastávajícími byly terči médií především dvě ženy, Trumpovi velmi blízké. Tou první je jeho bývalá manželka Ivana Trump (71), druhou jejich dcera Ivanka Trump (39).

V posledních týdnech si média doslova pochutnávají na Trumpově ex Ivaně, s kterou má tři děti, Donalda Johna Jr., Ivanku a Erica. Už před prvním Trumpovým nástupem do Bílého domu propíral bulvár Ivanu ze všech stran. Vzal si na paškál její obchodování, prodělané plastiky, nevkus v oblékání a spoustu dalších věcí. Nejinak je tomu i letos. Paparazzi ji sledují na každém kroku a pochutnávají si například na okamžicích, kdy se jim naskytne možnost ji chytit tzv. na hruškách. Vyfotí ji jednou v teplácích, jak si vykračuje pro oblíbený hotdog, podruhé v otřesné róbě, nevkusně splácané z přeražených modelů několika předních módních domů.

 

Trump Ivana rodina

Někdejší šťastná rodinka. Ivana, za svobodna Zelníčková, byla Trumpovou manželkou patnáct let a jejich rozvod v roce 1992 vstoupil do dějin Spojených států. Tak, jako ona Donalda, ještě nikdy žádná svého ex neoškubala; foto archiv

Říká své názory, nebo sdílí ty Trumpovy?

Zlínská rodačka Ivana, mimochodem úspěšná podnikatelka, byla vždy, i po rozvodu s Trumpem, jeho vášnivou obhájkyní a nedala na něj dopustit. Podporovala jej jak v první prezidentské kampani, tak nyní. Nicméně mu někdy dělá tak trochu medvědí službu. Chutným soustem se tak stal její nedávný rozhovor pro pořad Loose Woman, v kterém se pustila do migrantů. Na tohle téma jsou Američané v poslední době zvlášť hákliví, protože, když to vezmeme do důsledků, každý Američan je vlastně migrant, nebo alespoň pochází z migrantské rodiny. V pořadu se rozpovídala až moc a do Ameriky, sužované rasovými nepokoji, vypustila na plné pecky doslova bombu, když všechny migranty označila za sexuální násilníky a zloděje. „Lidé musí do naší země vstoupit legálně, najít si práci a platit daně jako ostatní Američané. Spousta takových se ani neobléká jako Američané. Nosí, cokoli je napadne, nemají práci, kradou a znásilňují ženy. Takto jsme si to nepředstavovali,“ uvedla ve svém šokujícím projevu. Téměř okamžitě byly její výroky spojeny s Trumpem a prezentovány jako jeho názor, který od něj Ivana převzala.

Ivanka je pro média zajímavým soustem

Terčem kritiky není jen Ivana, ale i její dcera Ivanka, modelka a podnikatelka, která je obecně považována za Donaldovo nejoblíbenější dítě. Je provdaná za podnikatele a mediálního magnáta Jareda Kushnera, kterého si vzala v říjnu 2009. Mají spolu dceru Arabellu a syny Josepha a Theodora. Oba stáli při první Trumpově prezidentské kampani pevně po jeho boku a ani letos to není jinak. Ivanka je ostře sledována médii právě proto, že svého otce všude doprovází, vystupuje po jeho boku a podporuje jeho prezidentskou kampaň. Novinářům se na ni podařilo vyhrabat hezkou řádku špinavostí, z nichž některé už se ukázaly jako pravdivé, jiné splaskly jako mýdlová bublina.

 

Ivanka Trump rodina

Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem a dětmi Arabellou Rose, Josephem Frederickem a Theodorem Jamesem

Daně? Trumpovi vědí, jak na ně!

Nyní jedou média zejména po Trumpových nepřiznaných daních. Nedávno se objevila v New York Times doslova bomba, když noviny uvedly, že Trump neplatil v posledních deseti letech téměř žádné daně a například za rok 2016 - 2017 odvedl na daních pouze 750 dolarů. Minulý týden se objevila další zpráva, že tatík Trump nechal své dcerušce vyplatit za roky 2010 až 2018 jakési 'poplatky za konzultace' ve výši 750 000 dolarů, přestože je za svou poradenskou práci řádně placena. Pokud by se prokázalo, že jí byly ony poplatky vyplaceny neoprávněně, mohla by Ivanka čelit trestnímu stíhání za podvod a s ní by se vezl i její tatík. Problém je v tom, že Ivanka je nejvýše postavenou členkou Trumpova štábu a jako taková je velmi slušně placena. Podle toho, co se provalilo, by byla ve skutečnosti placená dvakrát. Její běžný plat plus tři čtvrtě milionu dolarů za konzultace. To ale není všechno. Vyšlo najevo, že celkové poplatky za ony konzultace přesahují 25 milionů dolarů, což navozuje podezření, že podobně z oněch konzultací profitovali i další potomci Donalda Trumpa, nebo dokonce Ivanka sama.

Míří milovaná dceruška do Bílého domu?

Trump a Ivanka mají zvláštní pouto. I když není jeho jedinou dcerou, jeho mladší dcera Tiffany její obliby nikdy nedosáhla. Obecně je jí předpovídána velká budoucnost a samotný Trump se netají nadějí, že by jednou mohla stanout v čele Bílého domu. V jednom z rozhovorů to i přiznal. „Pokud by někdy chtěla kandidovat na prezidenta, myslím, že by bylo velmi, velmi těžké ji porazit,“ řekl novinářům. Prozatím je spokojená s rolí šéfky poradců svého otce a jediným Trumpovým dítětem, které má tak významnou pozici v prezidentské administrativě.

Tvrdí se o ní, že jde důsledně ve šlépějích svého otce. Po vysoké škole krátce pracovala pro vývojáře Bruce Ratnera, ale o rok později se už ujala rodinného realitního obchodu. „Nakonec si vybrala rodinný podnik,“ řekl Trump pro Vogue. „Ivanka je přirozená obchodnice. Dostane tuto společnost na špičkovou úroveň.“ Trump sám se netají svým obdivem k ní. Ve známém pořadu Howarda Sterna o ní uvedl: „Víte, kdo je podle všech jednou z největších krásek světa? A já jsem ji pomohl stvořit. Ivanka. Moje dcera Ivanka. Je vysoká šest stop a má nejlepší tělo.“

 

Ivanka Trump

Svoji dceru Trump až nekriticky zbožňuje a dává jí to také na každém kroku najevo. Její 'poradenství' v Bílém domě už přišlo americké daňové poplatníky na hezkých pár mega.

Zaskočila za tatíka na summitu G20

Skandálů a skandálků, točících se kolem Ivanky Trump, je pěkná řádka a asi nejvíc bylo propírané právě její angažmá po boku prezidenta. Byla označena za protekční dítě ihned poté, co ji a jejího manžela Kushnera Trump zaměstnal v Bílém domě. Kritici poukazovali na to, že si buduje v Bílém domě svůj rodinný podnik, směřující k následnictví, jako za nějaké monarchie. Navíc prý Ivanka ani Jared neměli žádné vládní ani politické zkušenosti. Olej do ohně přilila i její účast na summitu G20 v roce 2017 v Německu, kde zasedla místo svého otce.

Při jednání a diskuzích tam seděla po boku německé kancléřky Angely Merkel, ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podobně to bylo i na loňském summitu G-dvacítky v Japonské Ósace. Mnoho kritiků to využilo jako příklad pohrdání demokratickými normami v Trumpově administrativě. Mimo jiné Trump oznámil, že zvažoval navrhnout Ivanku do vedení Světové banky, a také že by byla skvělou vyslankyní při OSN. „Je to přirozená diplomatka," řekl Trump. „Byla by například skvělá v OSN."

Zneužitý e-mailový účet

Jeden z nejpozoruhodnějších skandálů Ivanky Trumpové propukl koncem roku 2017. Tehdy vyšlo najevo, že první dcera použila soukromý e-mailový účet ke korespondenci s ministerstvem financí USA. Newsweek tehdy konstatoval, že Ivanka použila účet k diskusi o národních ekonomických programech. Její zprávy se týkaly také jejích setkání s řadou globálních představitelů. Účet používala pochopitelně i v řadě soukromých aktivit. Ivanka a její manžel údajně používali nejméně tři soukromé účty pro podnikání v Bílém domě. To je v přímém rozporu s tím, že prezidentská kampaň Donalda Trumpa byla mimo jiné postavena i na pobouření veřejnosti kvůli používání soukromého e-mailového účtu Hillary Clinton během jejího působení ve funkci ministryně zahraničí.

 

Ivanka Trump

'Výměna stráží' za prezidentským řečnickým pultíkem, k níž dochází poměrně často a působí až nepatřičně. Kritice, že si Trump udělal z Bílého domu rodinný podnik, se ani nelze divit.

Zlikvidovala lyžařské středisko

Za vinu jí kladli také skandálek, týkající se její dovolené ve známém mondénním zimním středisku Aspen. V roce 2017 tam vyrazila i s ostatními sourozenci a jejich rodinami. Rekreanti, převážně z bohatých amerických rodin, si pak stěžovali, že jim tahle prominentní grupa zkazila celou dovolenou. Někteří sice byli potěšeni přítomností takových celebrit, ale většina moc nadšená nebyla. Mnozí totiž ani nemohli využít zaplacené služby, jako lanovku nebo stravovací služby v hotelu, protože je obsadila na celý den Trumpova rodina, doprovázená více než stovkou agentů tajné služby. V řadě místních restaurací byly stoly rezervovány, mnohdy zbytečně, pro Trumpovy děti a agenty, ve městě se zahustil provoz natolik, že doprava kolabovala. V médiích se pak objevily titulky, že „Ivanka a spol zničili Aspen“.

Kdopak půjde z kola ven?

V současné prezidentské kampani se demokratům hodí všechno, a tak se tyto úlety Trumpovy oblíbené dcerky znovu a znovu vytahují na veřejnost. Není divu, že se prezident obává negativního vlivu tisku, připomínajícího její úlety. Například v Newsweeku se už objevily spekulace, že šéf kabinetu Donalda Trumpa John Kelly naznačil, že Ivanka Trump a Jared Kushner Trumpovu administrativu dříve nebo později budou muset opustit. Zprávy naznačují, že Donald Trump už zvažoval, zda by první dcera a její manžel měli pokračovat ve svých rolích v Bílém domě. Důvod je více než jasný. Ivanka se někdy chová jako neřízená střela a zrovna tohle se Trumpovi v prezidentské kampani moc nehodí.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace