Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poklekla a s prstenem v ruce ho požádala o ruku. Osm hvězd, které napomohly osudu. Sobota Pavla Přeučila

10.10.2020
Poklekla a s prstenem v ruce ho požádala o ruku. Osm hvězd, které napomohly  osudu. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Ilustrační foto - pixabay.com; snímky v textu Instagram

Popisek: Svět se mění, takže i některé zažité konvence dostávají na frak. A ženy stále častěji přebírají iniciativu.

Naše společnost prochází v posledních letech velkými změnami. Bourají se genderové stereotypy, jsou běžné sňatky mezi příslušníky stejného pohlaví a samotný seznam pohlaví se nám rozrostl z původních dvou na několik desítek. Na druhé straně některé stereotypy a zažité konvence zůstávají. Například u párů se smíšeným pohlavím je stále běžné, že muž žádá o ruku svou nastávající partnerku, a ne naopak. Přesto existují výjimky a k tomuto kroku se stále častěji odhodlávají i ženy.

V některých zemích existuje stará tradice, že v přestupném roce mohou 29. února žádat ženy své vyvolené o ruku. Pokud to muž odmítne, je povinen se vykoupit penězi, nebo koupit ženě šaty. V řadě evropských zemí existoval prastarý zvyk, že muž musel v takovém případě koupit ženě dvanáct párů rukavic, aby mohla zakrývat svůj handicap, že nemá snubní prsten. Na tuto tradici si už jen málokdo vzpomene a ženy čím dál častěji přebírají v žádostech o ruku aktivitu, celebrity nevyjímaje. Představíme vám osm žen, které vzaly svůj osud do vlastních rukou a neváhaly si své partnery připoutat samy. Dnes už si málokdo vzpomene, že první takovou celebritou hvězdné velikosti byla Elizabeth Taylor.

Elizabeth Taylor a Michael Wilding

Taylor Wilding

Bylo to už v roce 1952, kdy se hollywoodská hvězda Elizabeth Taylor provdala za svého druhého manžela, herce Michaela Wildinga, s kterým se poprvé setkala v roce 1948 při natáčení filmu Spiklenec v Anglii. Elizabeth bylo tehdy něco málo přes dvacet a Wildingovi bylo 39. Po její smrti v roce 2011 vyšlo najevo, že Wildinga požádala o ruku sama. Vzali se v roce 1952 a měli spolu dva syny Michaela Howarda a Christophera Edwarda. Pár se ale rozvedl o pár let později, v roce 1957. Další dva roky poté Wilding zemřel na zranění, které si způsobil při jednom ze svých epileptických záchvatů.

Lindsey Vonn a PK Subban

Vonn, PK Subban

Nejčerstvějším případem, kdy do toho praštila jako první žena, byla slavná lyžařka Lindsey Vonn, která získala v alpském lyžování nejvíc vítězství mezi ženami. O předloňských Vánocích požádala o ruku o šest let mladšího hokejistu NHL, PK Subbana. Své rozhodnutí oznámila netradičně na Twitteru, kde se objevil její tweet: „Veselé Vánoce a šťastné svátky všem. Na naše dvouleté výročí jsem v 'netradičním kroku' požádala PK, aby si mne vzal, a on řekl ano. Nejen ženy mohou dostávat zásnubní prsteny.“ Jejich vztah prý trvá dodnes, ale ke svatbě dosud nedošlo.

Gretchen Rossi a Slade Smiley

Rossi Smiley

Herečka Gretchen Rossi je známá především z několika amerických reality show a svého partnera, jímž je také herec Slade Smiley, poznala při natáčení show The Real Housewives of Orange County. O ruku jej požádala během natáčení jedné z epizod v roce 2013 a byl z toho pěkný poprask. Rossi poklekla na jedno koleno a nabídla mu zásnubní prsten. „S tímto prstenem v ruce doufám, že řekneš ano, doufám, že si mne vezmeš, a doufám, že spolu prožijeme nádherný, báječný, možná ne úplně dokonalý, ale šťastný, společný život,“ řekla. Brzy poté se jim narodila dcera Skylar a zatím se Rossino přání o šťastném životě plní.

Kristen Bell a Dax Shepard

Bell Shepard

Tihle dva se spolu seznámili na Shepardově narozeninové párty už v roce 2007, nicméně nechtěli se vzít do té doby, dokud stát Kalifornie neuzákoní svatby párů stejného pohlaví. „Důvodem, proč nebudeme spěchat, abychom se vzali, je to, že nechceme využívat právo, které bylo odepřeno mým nejlepším přátelům,“ prohlásila Kristen v roce 2012. V roce 2013 byla uznána stejnopohlavní manželství a brzy na to Kristen také požádala o ruku Sheparda prostřednictvím Twitteru prostým dotazem: „Vezmeš si mne?“ Stejně stručně zněla i Shepardova odpověď „Ano.“ Civilní svatbu měli v kanceláři úředníka okresu Beverly Hills, mají spolu dvě dcery.

Britney Spears a Kevin Federline

Spears Federline

V roce 2004 se zpěvačka Britney Spears provdala za rappera a profesionálního zápasníka Kevina Federline, s nímž má dva syny. Na zasnoubení zavzpomínala nedávno při jednom rozhovoru s novináři. Stalo se to prý během jejich společného letu z Irska do New Yorku. „Najednou jsem se k němu otočila a řekla: Vezmeš si mne? Prostě jsem na to šla rovnou a zeptala se.“ Federline to prý zprvu odmítl, protože jej návrh Britney zaskočil. O pár minut později ale nadšeně souhlasil. Své zaváhání vysvětlil slovy: „Myslel jsem si, že by se na tohle měl ptát chlap dívky, a najednou přišlo tohle.“ Nicméně svatba následovala brzy a stejně brzy i rozvod, který přišel o tři roky později, v roce 2007.

Pink a Carey Hart

Pink Hart

Slavná zpěvačka Pink a bývalý profesionální freestyle motokrosový závodník Carey Hart, který v současnosti přešel na závody trucků, se poprvé setkali v roce 2001. Po krátkém rozchodu v roce 2003, který trval do roku 2005, byl pár opět pohromadě a Pink jej tehdy požádala o ruku během motokrosového závodu Mammoth Lakes. Zatímco on seděl na motorce, zpěvačka mu napsala: „Vezmeš si mě? Myslím to vážně!" Hart si vzkazu prý zpočátku nevšiml, udělal další kolo, a při další zastávce přerušil závod a nadšeně souhlasil. Pár měl svatbu v Kostarice o rok později, v roce 2006. V roce 2008 se sice rozešli, ale o dva rok později, v roce 2010, oznámili své usmíření. Mají spolu dvě děti.

Diane von Fürstenberg a Barry Diller

Fürstenberg_Diller

Tahle proslulá módní návrhářka, původem Belgičanka, se ve svých osmnácti letech, v roce 1969, provdala za prince Egona von Fürstenberg, s kterým měla dvě děti. Rozvedli se v roce 1983 a v roce 2001 se Diane provdala za amerického mediálního magnáta Barryho Dillera. O svém neobvyklém kroku vyprávěla při jedné talk show u známé moderátorky Oprah Winfrey, kde prozradila, že několikrát během jejich vztahu odmítla Dillerův návrh na sňatek. Když se pak jednou blížily jeho narozeniny, napadlo ji dát mu neobvyklý dárek. „Nevěděla jsem, co mu dát, a tak jsem mu zavolala a řekla: Víš, jestli chceš, k tvým narozeninám si tě vezmu.“ Diller odpověděl slovy: „Uvidím, jestli to dokážu zařídit,“ a pár se vzal o týden později na radnici.

Jennifer Hudson a David Otunga

Hudson_Otunga

Pět měsíců poté, co profesionální zápasník David Otunga navrhl manželství zpěvačce a herečce Jennifer Hudson k jejím 27. narozeninám v roce 2008, a ta jej odmítla, vyrukovala Jennifer k jeho 29. narozeninám s vlastním návrhem. Svého partnera zaskočila zásnubním prstenem s pětikarátovým diamantem od proslulého designéra Neila Lane. „Jennifer mu chtěla dát něco opravdu zvláštního, když požádala Davida, aby si ji vzal. Bylo to velmi sentimentální a romantické, jsou opravdu zamilovaní, “ prozradil Lane novinářům. Svůj rozchod pak pár oznámil v roce 2017. Mají spolu syna Davida.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace