Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fitz Roy a Cerro Torre, nejobtížnější alpinistické terény světa. S cestovatelem Milošem Beranem potřetí do Argentiny

10.10.2020
Fitz Roy a Cerro Torre, nejobtížnější alpinistické terény světa. S cestovatelem Milošem Beranem potřetí do Argentiny

Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Jezero Capri s horou Fitz Roy v pozadí

FOTOREPORTÁŽ Do El Chalten se sjíždějí outdooroví nadšenci a backpackeři z celého světa. Každý si tu najde své. Malebné městečko v srdci Patagonie, obklopené divočinou, skalními věžemi a jezery, nabízí spoustu jednodenních výletů i několikadenních treků různých obtížností, jízdu na raftech nebo kajaku i cyklistiku.

Chalten nabízí nekonečně mnoho možností pro horolezce. Ve městě je i malý pivovar, kde začala argentinská rodinka s českými kořeny vařit vlastní pivo podle české receptury. Městečko je branou do  proslulého argentinského Národního parku Los Glaciares a nedaleko se majestátně tyčí legendární vrcholy Cerro Torre (3102 m) a Monte Fitz Roy (3405 m). Hornatá skupina, ke které patří, tvoří jeden z velkých nunataků jižního patagonského ledu. Nunatak (Nunaettak z jazyka Inuitů) je označení pro skalnatý vrchol hory, vystupující z pevninského ledovce.  Jedná se o jedny z nejkrásnějších horských štítů na světě.

 

Jezero Capri s horou Fitz Roy v pozadíJezero Capri s horou Fitz Roy v pozadí

Jezero Capri

Třídenní dobrodružství

Horu Fitz Roy nazvali Indiáni Tehuelčové El Chaltén neboli Kouřící hora či Sopka, protože se nad horou, pokud je vůbec vidět, po většinu času vytváří oblaka. Dnešní název nese hora po kapitánovi slavné lodi Beagle, na které se plavil i přírodovědec Charles Darwin. Hned vedle této hory jsou štíty Cerro Poincenot a Aguja Saint-Exupéry, o kus dál se tyčí skalní jehla Cerro Torre. Hory Fitz Roy a Cerro Torre, byť jejich výška je poměrně nevýznamná, jsou technicky mimořádně náročné a ročně jsou slezeny pouze několika jedinci, kteří musí zdolat strmé žulové stěny v mrazivém, rychle se měnícím počasí.

 

Jezero Capri

Hora Fitz Roy

Celou horskou skupinu si můžete zblízka prohlédnout v průběhu třídenní trekové trasy, která prochází pabukovým lesem a k vyhlídkám na horské velikány stoupá okolo nádherných jezer a malých ledovců. K dispozici jsou jednoduchá tábořiště. Z El Chaltenu se dostanete k táboru pod Fitz Roy za zhruba dvě a půl až tři hodiny. Pokud máte dostatek sil, můžete po další hodině náročného stoupání dojít až k ledovcovému jezeru Laguna de los Tres. Otevře se vám dechberoucí pohled na samotný Fitz Roy a několik dalších vrcholů v jeho blízkosti. Po návratu do vesnice si můžete za odměnu zajít na točené pivo s pořádným argentinským steakem nebo pečeným jehněčím.

Slováci na české cestě

Hora Fitz Roy byla poprvé slezena roku 1952 francouzskými alpinisty Lionelem Terrayem a Guidem Magnonem, po pokusech různých expedic v letech 1937, 1948 a 1949. V roce 1983 zdolali horu prvovýstupem jihozápadní stěnou slovenští horolezci Michal Orolin se synem Róbertem a Vladimírem Petríkem. Původně byla cesta nespravedlivě známa pod označením česká.

 

Cerro Torre

Cerro Torre

Další prvovýstup realizovala v jižní stěně v roce 2016 jiná dvojice slovenských horolezců – Michal Sabovčík a Ján Smoleň. V tomto roce se podařil i první český výstup na Fitz Roy. O zimní výstup se zasloužili horolezci Jindřich Hudeček a Radoslav Groh. V lednu 2019 zahynul při sestupu v Jižní stěně český horolezec Tomáš Kudrna. Sestupoval s parťákem, zhoršilo se počasí, zabloudili do obtížně přístupné jižní stěny a Tomáš pak zřejmě zemřel na podchlazení.

Messnerův Výkřik z kamene

V roce 1958 se vydaly dvě italské expedice k hoře Cerro Torre, obě však byly neúspěšné. O rok později se Cesare Maestri, člen jedné z těchto expedic, vrátil a s italsko-rakouským horolezcem Toni Eggerem se pokusil horu zdolat. Podporu jim poskytoval ještě další italský horolezec Cesarino Fava. Cesare Maestri a Toni Egger dosáhli podle Maestriho údajů dne 31. ledna vrcholu. Egger přišel při sestupu o život v lavině a vzal s sebou i fotoaparát s vrcholovou fotografií.

 

Jedno z jezer poblíž hory Fitz Roy

Jedno z jezer poblíž hory Fitz Roy

Výstup je dodnes zpochybňován. Tragédií Cesareho Maestriho, Toniho Eggera a Cesarina Favy, jednou z největších hádanek dějin alpinismu, se ve své knize Cerro Torre zabýval i Reinhold Messner. Ještě předtím byl příběh podle námětu Reinholda Messnera, který se podílel i na scénáři, zfilmován (Výkřik z kamene, 1991). Vzhledem k tomu, že scenáristé a režisér příliš popustili uzdu fantazii, se Messner od filmu nakonec distancoval.

Maestrova svatokrádež

Prvního nesporného výstupu na 3128 m vysokou horu se podařilo dosáhnout  v roce 1974 horolezecké skupině „Ragni Lecco“ západní stěnou. S partnerem Mauriziem Giordanem dosáhla vrcholu v roce 1987 i první žena – Italka Rosanna Manfrini. O několik dní později dosáhla nejvyššího bodu také Slovinka Ines Božiš spolu s Janezem Skokem.

 

Masiv kolem hory Fitz Roy

Masiv kolem hory Fitz Roy

David Lama a Peter Ortner se v roce 2012 stali prvními, kteří Cerro Torre, konkrétně vyhlášenou trasu Compressor, zdolali stylem volného lezení (lana jsou pouze pro jištění). Historie jejich výstupu má ale delší vývoj. Trasu Compressor poprvé vytyčil Cesare Maestre v roce 1970, aby potvrdil svůj úspěšný výstup o jedenáct let dříve. Svůj název získala díky plynové vrtačce s kompresorem, kterou Maestre používal k zavrtání stovek nýtů. V komunitě za to sklidil obrovskou kritiku a jeho chování se bralo jako svatokrádež.

Na třetí pokus

David Lama je považován za zázračné dítě horolezectví. V roce 2010 se mladý Rakušan s nepálskými kořeny postavil hoře poprvé a stejně jako Maestre umísťoval během výstupu jistící nýty. Ve sportovním horolezectví, ze kterého vzešel, je to běžnou součástí, ale ne tak v horách. Později se za to omluvil. Navzdory neúspěchu v roce 2010 se Lama na Cerro Torre vrátil v roce 2011, ale opět neúspěšně. Svého cíle se nevzdal a v roce 2012 se vrátil potřetí. Mezitím horolezci odstranili Maestreovy nýty a Lama s Ortnerem neměli jinou možnost, než lézt volně.

 

Jezero poblíž hory Fitz Roy

Jezero poblíž hory Fitz Roy

Příběh zdolání hory popsal v knize FREE: Cerro Torre, nemožné a já. Výstup byl také zdokumentován ve filmu Cerro Torre: A Snowball's Chance in Hell (2013). Mimořádně talentovaný lezec nakonec zahynul v roce 2019  pod lavinou v kanadském Národním parku Banff se dvěma dalšími profesionálními horolezci.

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran