Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Emmy 2020 ovládla nejen barva pleti, ale i odlišná sexuální orientace. Sobota Pavla Přeučila

26.09.2020
Emmy 2020 ovládla nejen barva pleti, ale i odlišná sexuální orientace. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Brightspotcdn.com / repro

Popisek: Regina King se svou čtvrtou cenou Emmy, tentokrát pro pro nejlepší herečku v hlavní roli v minisérii Watchmen

Vyhlášení letošních cen Emmy proběhlo sice minulou neděli, ale v médiích a na sociálních sítích neutichají diskuze, zda proběhlo všechno tak, jak mělo. Udílení těchto prestižních cen si letos připsalo hned několik prvenství. Tím prvním byl virtuální ceremoniál, který byl kvůli světové pandemii koronaviru nejen bez účasti diváků, ale i bez osobní přítomnosti oceněných herců, tvůrců a dalších celebrit. Dalším prvenstvím byl rekord v počtu cen, udělených barevným aktérům a příslušníkům LGBT komunity. Zkrátka, bílí herci a ještě ke všemu heterosexuálové měli letos smůlu.

Diváci, sledující ceremoniál u svých televizorů, museli být v úvodních okamžicích poněkud dezorientováni. Moderátor večera Jimmy Kimmel zpočátku budil dojem, že hovoří k plnému sálu, jeho narážky provázely výbuchy smíchu a prostřihy na hvězdné publikum. Po několika minutách však kamery nabídly pohled do prázdného sálu Staplesova centra v Los Angeles. Všechny předešlé záběry byly totiž natočeny během minulých ročníků Emmy. Letošnímu ročníku tak pochopitelně chyběl i červený koberec, nablýskané limuzíny přivážející celebrity a samozřejmě i jejich osobní přítomnost.

 

Emmy

S letošním předáváním cen koronavirus rázně zatočil, červený koberec ani velkolepý mejdan se tentokrát nekonaly a moderátor si na pódiu musel vystačit sám, foto Instagram

Luxusní róby nepřišly nazmar

Netradiční bylo i samotné předávání cenných trofejí. Nominovaní seděli doma pohodlně na svých gaučích a sledovaly je kamery s mikrofony, které jim předem organizátoři ceremoniálu rozvezli. Jak instalace potřebné techniky v jejich bytech a hotelových pokojích, tak následné doručování sošek probíhalo za přísných hygienických opatření. Ceny rozváželi poslíčci ve speciálních ochranných skafandrech, jejichž design navrhla kostýmní výtvarnice Katja Cahill spolu s producentem Guyem Carringtonem. O co ale diváci Emmy nepřišli, to byly pohádkové 'domácí' róby celebrit. Pokud se někdo těšil, že uvidí svou oblíbenou hvězdu v teplácích, papučích, nebo dokonce v pyžamu, byl nejspíš zklamán, ale na své si přišli obdivovatelé luxusu. Bohaté a astronomicky drahé róby předních módních salonů a návrhářů zvučných jmen, které si většina hvězd pořídila už dávno před ceremoniálem, musely být přece nějak využity, a žádná z celebrit tak nevynechala možnost je předvést. Divákům u televizorů pochopitelně všechny předvedly i své zásoby šperků, takže pohledy do jejich pokojů byly spíš online módní přehlídkou.

 

Yahya Abdul-Mateen

Hlavní hvězdou slavnostní chvíle Yahya Abdul-Mateen, jako křoví jeho luxusní gauč; foto Instagram

Černý Bůh a Black Lives Matter

Světový tisk se ale při hodnocení letošního ceremoniálu věnuje nejvíc historicky největšímu nárůstu zástupců barevných komunit mezi oceněnými. Pyšní se i zástupci LGBT komunity, protože neuvěřitelně zabodoval především komediální sitcom Schitt´s Creek, který si připsal na konto hned devět cen Emmy a je hodnocen jako velký příspěvek k normalizaci vztahů mezi dvěma muži. Mezi herci jich bylo nominováno více než 30 tmavé pleti, zatímco zástupci LGBT komunity získali tucet nominací. K nim přibylo i šest osobnosti z řad tvůrců tmavé pleti a sedm zástupců LGBT. Není divu, že nejúspěšnějším seriálem se stal Watchmen z produkce HBO, což ve svém děkovném projevu náležitě zhodnotil Yahya Abdul-Mateen, který získal ocenění za vedlejší roli minisérie Watchmen.

Okomentoval to slovy: „Watchmen, to je příběh o traumatu, o trvalých jizvách a bílém terorismu... Je to příběh o policejní korupci a brutalitě. Je to také příběh o Bohu který sestoupil na zem, aby oplatil černé ženě veškerou lásku, kterou si zasloužila. A to všechno udělal v těle černocha.“

Jak je už v posledních letech zvykem, ani letošní Emmy se neobešly bez politických komentářů, narážek a prezentování politické orientace zúčastněných. Často padaly narážky na Trumpa a jeho politiku, ale dominovala především otázka rasové spravedlnosti. Někteří protagonisté měli na sobě trička s podobiznou Breonny Taylor, 26leté černošky, kterou v březnu zabila policie v Louisville, jiní připomínali na tričkách nápisem „Remember Tulsa '21“ odkaz na rasový masakr z roku 1921 a jeden z nominovaných, Sterling K. Brown, měl na sobě košili Black Lives Matter se zvednutou pěstí.

 

Sterlinh K. Brown

Sterling K. Brown sice předvedl světu tričko se zvednutou pěstí, fotky na sociálních sítích ale pojal spíš jako reklamu na své luxusní hodinky; foto Instagram

Netflix utrpěl porážku

I letošní udílení cen Emmy se neslo v duchu souboje dvou televizních gigantů, tedy HBO a Netflixu. Jednoznačným vítězem se letos stalo HBO a v hlavních kategoriích si odneslo jedenáct ocenění. Na druhém místě se celkem překvapivě umístila společnost Pop TV, hlavně díky seriálu Shitt’s Creek s devíti cenami, a na Netflix zbyly pouhé dvě hlavní ceny, a to za režii minisérie Neortodoxní a za vedlejší herecký výkon Julie Garner v thrilleru Ozark. HBO ovládlo i hlavní kategorii, cenu za nejlepší dramatický seriál si odnesl Boj o moc, za nejlepší minisérii Watchmen. Nejlepším televizním filmem bylo vyhlášeno Špatné vychování a hlavní cenu si odneslo v kategorii Nejlepší zábavný pořad také HBO za i u nás úspěšnou talk show Johna Olivera Co týden dal a vzal.

Vítězila barva, nebo kvalita?

Pokud jde o hlavní herecké kategorie, uváděné v neděli večer, mezi barevné herce, kteří si Emmys odnesli domů, respektive jim byly domů doručeny, patřila hlavně mladičká Zendaya (24), která se zapsala do historie jako nejmladší herečka, která ocenění obdržela. Dostala hlavní cenu v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli v dramatickém seriálu Euforie. Regina King z Watchmenů získala svou čtvrtou cenu Emmy jako Nejlepší herečka v hlavní roli v minisérii nebo televizním filmu. Skórovala i zmíněná Yahya Abdul-Mateen II v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli v minisérii za svou postavu ve Watchmenech, Uzo Aduba za Nejlepší seriálovou herečku ve vedlejší roli v limitované sérii nebo filmu jako Shirley Chisholm v Mrs. America.

Barevní herci tak obsadili prakticky všechny hlavní kategorie. Samozřejmě, že se tenhle výsledek neobešel bez nejrůznějších komentářů, poukazujících na to, že porota nebyla nestranná a postupovala ovlivněná současnou politickou náladou v společnosti. Ozvali se i zástupci dalších etnik, zejména toho asijského, kteří si stěžovali na prakticky nulové zastoupení mezi nominovanými. Tak nevím, opravdu se stává novým pravidlem, že ceny na podobných soutěžích jsou udělovány podle barvy pleti, a ne podle umělecké hodnoty díla či výkonu herců?

 

Zendaya

Zendaya, historicky nejmladší držitelka ceny za nejlepší herečku v dramatickém seriálu; foto Instagram

Kultovní seriál teenagerů neuspěl

Spekuluje se i o tom, že právě na tento trend doplatil zřejmě i vynikající seriál Stranger Things od Netflixu, patřící mezi nejúspěšnější seriály minulé sezóny, který byl nejspíše málo 'barevný'. Získal pouze jednu nominaci a milionová armáda jeho fanoušků z celého světa byla zklamaná, že žádné ze svých teenagerských hrdinů, jakými jsou Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Noah Schnapp, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin a Sadie Sink, neviděla v přímém přenosu, neobjevily se ani hlavní dospělé postavy, jako například Winona Ryder a David Harbour. Fanouškům přineslo zklamání už zastavené natáčení čtvrté sezóny, které bylo přerušeno kvůli koronaviru, a teď je dorazil jeho propad na Emmy. Tak uvidíme, možná ta dlouho očekávaná čtvrtá série Stranger Things na příštích Emmy zaboduje.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace