Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl by Trump dostat Nobelovku? Rozhodně. Nominaci už má. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.09.2020
Měl by Trump dostat Nobelovku? Rozhodně. Nominaci už má. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jako ano, Obama byl hezčí, fotogeničtější, to je bez debat

Na Nobelovu cenu za mír nominoval Donalda Trumpa norský poslanec Christian Tybring-Gjedde. Média mu při zmínce vždy nezapomenou přilepit dovětek ke jménu – krajně pravicový. Christian Tybring-Gjedde nominoval Trumpa s poukázáním na vcelku převratnou mírovou smlouvu mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, kterou dojednal a svou diplomacií Strýčka Sama prosadil právě Trump. Kdyby podobnou mírovou smlouvu dojednal Trumpův předchůdce Barack Obama, nečetli bychom v médiích přinejmenším dva týdny o ničem jiném. Ale vyřídil to Trump, tak je ticho po pěšině.

Barack Obama hned po převzetí Nobelovy ceny za mír v roce 2009 vyslal 30 000 vojáků do Afghánistánu, aby tam pokračovali v díle zkázy. Posílení armády v oblasti označil za spravedlivou válku, něco jako humanitární bombardování. Obama se ve svém funkčním období podílel financováním a zbrojením Saúdské Arábie na genocidě v Jemenu. Zároveň byl obviněn Amnesty International z toho, že se Spojené státy při útocích bezpilotních letounů ve válce proti terorismu dopustily válečných zločinů, protože při útocích ve velkém zabíjely neozbrojené civilisty. Bezpilotním letounům padlo za oběť podle Amnesty až 90 % civilistů.

Evropská krize

Barack Obama také z velké části stojí za vyvoláním uprchlické krize v Evropě. Čím? Spoluúčastí na konfliktu v Libyi a zavražděním tamního despotického vládce Kaddáfího. Libye se tak ocitla v občanské válce, naprosto se destabilizovala a skrze ní už roky proudí imigranti ze zbytku Afriky. Zároveň pod Obamovým vedením vycvičila CIA na deset tisíc bojovníků s cílem svrhnout vládu v Sýrii. Ti pak hromadně přeběhli k Islámskému státu. A víme, co to bylo za svinstvo. I Sýrie je v rozkladu a nebýt zásahu Ruska, je na stejné nezvladatelné úrovni anarchie, v jaké se nachází Libye. Pereme se s nezvladatelnou uprchlickou krizí? Poděkujme Obamovi. Stranou by nemělo zůstat ani odhalení Edwarda Snowdena, které ukázalo masivní sledování obyvatel planety tajnými službami USA. Za Obamy sledování prudce stouplo a zapojily se do něj takové společnosti jako Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, YouTube a Apple.

Přesto se Obama pyšní Nobelovou cenou za mír. Dostal ji za slova, za projevy, za gesta. A to pár měsíců po nástupu do prezidentského úřadu, kdy ještě nestihl světu ukázat, co v něm dřímá za válečníka. Pro mučení vězňů často kritizovanou vojenskou věznici na Guantanamu neuzavřel, ač to byl jeden z jeho nejkřiklavějších předvolebních slibů. Vězni jsou tam doposud. A maličká poťouchlost na závěr výčtu Obamovy práce – k nájezdu na Libyi Obamu přesvědčily tři ženy. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová, Obamova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová a velvyslankyně USA u Spojených národů Samantha Powerová. Toliko k feminismu a mateřštějšímu přístupu k politice a správě světa.

A co Trump?

Je to tupý blekota a mekota, který zakopává o vlastní nohy, protože si jeho hloupý mozeček nedokáže poradit s tolika končetinami naráz. A mezi zakopáváním o vlastní nohy zahájil rozhovory se Severní Koreou, diplomatické, které třeba někam povedou. Však na to konto se sešli vládci Severní i Jižní Koreje, k čemuž od války v padesátých letech minulého století nedošlo. Nedošlo od padesátých let ani k tomu, že prezident USA nějak konstruktivně hovořil se Severní Koreou. Během tupého bourání hlavou do zdi vyjednal stažení armády z Afghánistánu, a to i přes tvrzení Miloše Zemana, že armáda tam mezi pouští a šutrama bojuje za Prahu. Jo, jasně.

U záchvatu padoucnice vyjednal stažení armády ze Sýrie. A teď, chuděra choromyslná, vyjednal diplomatickou smlouvu mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, což je na poměry doslova převratná smlouva. Smlouva, která křičí slovo mír přes celou zeměkouli. A co víc, za celé své funkční období nevyvolal ani jednu válku. Což je na post prezidenta USA naprosto nevídané. Ano, hrozil, ukazoval svaly, co by ne, ale nikdy neřekl – krleš, hrrr na ně. Kdo si víc zaslouží Nobelovu cenu za mír? Nechová se jako předpisový mírotvorce? Ne, nechová, protože je to Trump, který koktá, píše na Twitter a má na hlavě přehazovačku. To Obama, to byl rétor. A krasavec. A jaký měl mužný hlas.

Je Trump ideální? Houbeles. Šmírácké postupy NSA, které odhalil Snowden, rozhodně nestopnul. Guantanamo pořád stojí a řeší se, co s vězni, protože začínají trpět chorobami středního věku a co se bude dít, až ve věznici zestárnou. Mají to totiž na doživotí a bez soudu. Trumpova vyjádření jsou často chaotická, mnohdy se jeví jako nefalšovaný buran. Ale výsledky jeho vládnutí jako celek jsou zkrátka impozantní.

Odměna?

Protitrumpovské síly se mohou strhnout, aby Trumpovu pozici oslabily. Co jsou protesty Black Lives Matter? Boj za práva černochů? Ale houbeles. Jen rozkotrčení Spojených států, aby se na Trumpa mohlo ukázat jako na toho, kdo to nezvládl. A čím větší brajgl, tím lépe. Vždyť ono začínalo vypadat, že Trump zakončí své první funkční období prosperitou celé země. A to by bylo nepřípustné. Získávám pomalu i pocit, že celá korona je tu od toho, aby rozkotrčila stabilitu před prezidentskými volbami v USA. Och jé, stal se ze mě konspirační teoretik. Soňa Peková tvrdí, že ve viru vypozorovala umělé zásahy. A netvrdí to jen ona, tvrdí to spoustu dalších. Vím, tvrzení, které se mi hodí do krámu, jenže mně to prostě dává smysl. Já už těm katastrofickým scénářům prostě nevěřím, korona se tváří přinejmenším velmi nafoukle.

Naše šéfredaktorka vždy říká – s Mirkem, s Mirkem (čímž míní s mírou) – no tak tedy s Mirkem. Mám důvěřovat Jaroslavu Flegrovi, který se vyloupl na svět s tím jeho kocourem, kde káže o tom, jak nás teroristé vyhladí ze své garáže uměle naroubovaným virem? Že ten vir smete celé kontinenty? Ale to přesně je rétorika paniky – CHCÍPNETE, TEĎ, HNED, UÁÁÁ. Hlavně se musíme hodně, hodně moc bát, to je důležité. Podobně, jako kvičí klimaalarmisté s tím jejich – CHCÍPNETE, ZA 11 LET, UÁÁÁ. Bojíte se? Měli byste. To si budeme na Gretu hrát doživotně? Vždyť je to nedůstojné hodnoty člověka a postrádá to jakoukoliv, natož racionální diskusi. A se stejnou hysterií v hlase se ukazuje na Tumpa – je to bídák, postrach, konečná pro demokracii. Opradu? Až tak jednostranně to vezmeme? Až tak ukřičeně si jeho činnost necháme přetlumočit médii?

Patřím do správného klubu?

Ale je tu jistá povinnost patřit do toho správného elitního klubu, který podporuje tu správnou názorovou stranu. Podporovat Black Lives Matter se musí, protože tady byl Martin Luther King. Sice je to oslí můstek velikosti Mléčné dráhy, ale budiž. Musí se tleskat Gretě, protože kdo s ní nesouhlasí, je placen ropnými magnáty. Musí se nenávidět Rusko… z jakéhokoliv důvodu, hlavně ale intenzivně. A tak dále, a tak podobně. Když se chová hnutí Black Lives Matter nepatřičně, zavřeme oči a poukážeme na oběť Martina Luthera Kinga, oponenta označíme za rasistu. Důležitá je ta nálepka. Rasista, xenofób, klimaskeptik, nácek. A tak podobně a tak dále. Je jedno, že ta správná elitní strana stojí za uprchlickou krizí v Evropě, je jedno, že byla obviněna z válečných zločinů, že začala masivně a hlavně mimo zákonný rámec jednotlivých zemí sledovat obyvatele planety. Je to elita a ti druzí jsou koktaví blbci. I kdyby se jim něco povedlo, tak na ně budeme vždy hledět s despektem a s poukazováním na fakt, že se jeden z nich, protentokrát Trump, zakoktal při projevu. Je to přeci takový moula. Nebo alespoň média jej tak vykreslují, seč jim síly stačí.

 

Vložil: Štěpán Cháb