Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když na vás zaútočí rozzuřený slon. S cestovatelem Milošem Beranem potřetí do Jihoarfické republiky

06.09.2020
Když na vás zaútočí rozzuřený slon. S cestovatelem Milošem Beranem potřetí do Jihoarfické republiky

Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Slon u napajedla

FOTOREPORTÁŽ Hluhluwe Umfolozi National Park se nachází v kraji Zulů, na samém východě Dračích hor. Hluhluwe je nejstarší přírodní rezervace v Africe, první základna pro turisty zde stála už v roce 1934. Předtím to byla exkluzivní lovecká oblast zulských králů.

Park je proslulý zejména velkým množstvím různých druhů zvířat, ptáků i kvůli velkému počtu druhů různých rostlin a stromů. Severní část je kopcovitá s horským terénem a lesy, které vytvářejí překrásné scenérie. V jižní části je krajina více zvlněná, jsou zde otevřené a křovinaté savany. Jižní část parku Imfolozi je přístupná pouze pěšky za doprovodu rangerů.

Ráj nosorožců

Kromě Velké pětky (slon africký, lev, nosorožec dvourohý, buvol africký, levhart skvrnitý) tu žije i mnoho dalších zvířat, jako je krokodýl, hroch, gepard, hyena, pakůň, šakal, žirafa, zebra, voduška, nyala, oryx, různé druhy antilop, prase bradavičnaté, paviáni a více než 300 druhů ptáků. Počet impal je odhadován na 24 000. Z plazů můžete pozorovat různé druhy želv, hadů a ještěrek. Park je mezinárodně uznáván zejména  za zásluhy o záchranu téměř vyhynulého bílého nosorožce. Oficiální  rezervace zde  byly založeny v roce 1985. Park nabízí několik typů ubytování včetně bungalovů a chatek.

 

Zebry

Každá zebra je unikát, nenajdete dvě, které by chodily ve stejném 'pyžamu'

 

žirafa

Žirafa je nejvyšší ze všech suchozemských živočišných druhů. Samci dosahují výšky 4,8 až 5,5 metru a váží více než 1000 kilogramů, samice jsou o něco menší a lehčí. Obecně je uznáváno devět poddruhů, které se liší  především barvou, vzorem a místem původu. Vzor skvrn je dědičný.

Stavy nosorožců dvourohých i tuponosých jsou zde opravdu úctyhodné. Koncentrace nosorožců tuponosých (jižní poddruh), kterých zde žije zhruba 1600 kusů, je nejvyšší na celém světě. Nosorožec dvourohý se zde nachází v počtu asi 370 jedinců. Všechny druhy nosorožců jsou ohrožené, také kvůli stále přetrvávajícímu ilegálnímu lovu.

Dvě poslední jsou Češky

Nosorožec tuponosý už jednou téměř vyhynul. Počátkem dvacátého století žilo ve volné přírodě posledních 50 až 100 kusů. Díky záchrannému programu se ale od padesátých let podařilo populaci výrazně rozšířit až na současné počty, čítající přes 20 000 jedinců. Nosorožec tuponosý severní již prakticky vyhynul. Poslední samec uhynul v roce 2018. Safari Park Dvůr Králové byl jediným místem na světě, kde se nosorožce tuponosé severní podařilo rozmnožit v lidské péči. Na světě nyní zbývají poslední dva kusy, samice Najin a Fatu, žijící v keňské rezervaci Ol Pejeta. Obě jsou majetkem této české zoo.

 

Nosorožci tuponosí (jižní poddruh)

Nosorožci tuponosí (jižní poddruh)

Poslední nadějí na přežití severních bílých nosorožců představují pouze umělé techniky reprodukce, které přímo pro ně výzkumníci vyvinuli. Nosorožec tuponosý jižní žil původně ve všech zemích jižní Afriky, nicméně současné rozšíření je poněkud odlišné. Naprostá většina jedinců (více než 90 procent) žije v Jihoafrické republice, především v Krugerově národním parku, v rezervaci Hluhluwe-Imfolozi a v některých soukromých chráněných oblastech. Malé množství jedinců obývá Botswanu, Namibii, Svazijsko, Mosambik a Zimbabwe.

Konflikt s živým tankem

My jsme v rezervaci Hluhluwe zažili dosti adrenalinovou situaci. Park jsme projížděli s kolegou a jeho přítelkyní pronajatým automobilem. Kolega chtěl z auta fotit, tak přenechal řízení přítelkyni, která byla v té době začínající řidička. Na cestě, po které jsme jeli, se usadilo několikačlenné sloní stádo včetně mohutného vůdčího samce a malého slůněte. Čekali jsme zde dosti dlouho a stádo nejevilo žádné známky, že by se chystalo cestu uvolnit.

 

Impaly

Ani antilopy impaly nejsou takoví drobečci, jak by se z fotografie mohlo zdát. Samci váží až 65 kg a jejich výška v ramenou bývá 90 centimetrů.

 

Impaly a klubáci červenozobí

Impaly a klubáci červenozobí

Po nějakém čase jsme se tedy rozhodli, že zkusíme mezi slony opatrně projekt. To se neukázalo jako úplně šťastné rozhodnutí. Vůdčí samec se totiž zvedl, roztáhl uši, zvedl chobot a s výhružným troubením se rozběhl na naše auto. Před námi byl poměrně prudký kopec. „Jeď, Janičko,“ křičeli jsme oba svorně. Janička naštěstí neztratila nervy a na jedničku se jí podařilo kopec vyjet. Slon po chvíli honičku naštěstí vzdal. Nechci si raději představovat, jak by to dopadlo, kdyby nám třeba chcípl motor. Později jsem se díval na videa útoků slonů na auta turistů, kteří neměli štěstí jako my. Slon dokáže auto opravdu důkladně zdemolovat.  

 

Buvol

Dalším kolosem je buvol africký, který patří do takzvané velké pětky nejnebezpečnějších afrických zvířat a společně s hrochem má na svědomí zřejmě nejvíc smrtelných nehod lovců a účastníků safari. Pokud je postřelený, stává se opravdu nebezpečným soupeřem. Nepřítele se snaží nabodnout na rohy, a pokud se mu to podaří, několikrát svou oběť vyhodí do vzuchu, a pak ji rozdupe kopyty.

 

Prase bradavičnaté

Rozdat byste si to nejspíš nechtěli ani s tímhle 'drobečkem'. Samci prasete bradavičnatého váží okolo 150 kg, samice jsou zhruba o pětinu lehčí. Obě pohlaví mají vyvinuté dlouhé kly, které mohou u samců měřit více než 60 cm. Sice špatně vidí, zato ale mají velmi dobrý sluch a čich.

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace