Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Němci mě otrávili novičokem. Ale v pohodě, už běhám jako křepelka. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.09.2020
Němci mě otrávili novičokem. Ale v pohodě, už běhám jako křepelka. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Taškařice v britském Salisbury měla i své kosmonauty. K tomu v Německu nedošlo. Škoda, mohly být dobré fotky.

Tak zákeřní Rusové už zase udeřili. Otrávili nejprudším jedem, jaký je na široširém světě k dostání, ruského opozičního politika Navalného, který si ve volebních preferencích stál na nějakých dvou procentech. Ale jelikož je to ruskou zimou zocelený muž, i dávku nejprudšího jedu ustál a válí se v německé nemocnici. Z Německa pak začala pršet velmi, ale velmi ostrá slova. Zase stojíme nad červeným tlačítkem a přetahujeme se o zdroje.

Kancléřka Merkelová vyzvala NATO i EU, aby se proti Rusku začalo koordinovaně postupovat. Zopakuji – vyzvala NATO a EU, aby postupovali koordinovaně a společnými silami proti Rusku. Nejspíš nebude stačit vypovědět pár ruských diplomatů, musí se rozjet něco většího. Sankce třeba? A na plyn, například? On ten nový plynovod z Ruska jinak zastavit nepůjde, že jo. A Američané se při představě plynovodu Nordstream 2 chmuří, protože Evropa je jejich území. Proč to ta politická nomenklatura neřekne plebsu prostě na rovinu? „Vážení, byla to chyba, Nordstream 2 jsme dohadovali v dobách, kdy nás USA ještě tolik neklátily, mohli jsme si to dovolit. To už teď nemůžeme, takže Rusko, je nám líto, plyn nechceme, milí voliči, je nám líto, plyn bude, sice dražší, ale zato splníme vlhké sny USA. A o to by nám mělo jít přednostně, přece.“ Toto říct nemohou. To by bylo křiku a soudů a ostudy. No tak tu máme ozkoušený novičok. Ten nám to vyjedná, a ještě přiživíme mýtus o nepříteli ze Sibiře. Jen to má, už zase, pár nedostatků.

Nějak to Skripal

Můžeme se vrátit o dva roky do britského Salisbury, kde byli nejprudším jedem světa typu novičok otráveni další dva Rusové z ocele. Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera. A přežili. Přežili něco, co nejde přežít. Britští odborníci chodili po celé ulici, kde k údajnému útoku novičokem došlo, v ochraných oblecích, jako kdyby nedaleko vybuchla atomová bomba. A těch řečí – stačí kapka na dveřích a člověk je do několika vteřin na prkně. V Británii v zamořené ulici nesměli lidé ani venčit psy. Bylo to moc, moc nebezpečné. Navalnyj byl podle všeho agentem s novičokem odchycen v letadle plném lidí, případně v letištní hale, také plné lidí, byl obklopen svou suitou bodyguardů a PR agentů, ale plnou dávku dostal jen Navalnyj. Čirý zázrak. Dalším čirým zázrakem je, že ten ocelový muž přežil. On přežil nejen prvních pár vteřin po kontaktu s nejprudším jedem, on žije doposud.

Putin hlavní hvězdou sitcomu

Já být Putin, tak ve svém vražedném šílenství nechám prokádrovat všechny ty agenty s ricinovým olejem a novičokem a proženu je jistě dobře utajenými gulagy. Protože mít v tajných službách takový šlendrián, to chce velkou porci trpělivosti. Ona ta ruská tajná služba začíná připomínat milý sitcom. Kde car Putin úkoluje své agenty, kteří ovšem bourají hlavami do futer dveří, sklouzávají na banánových slupkách a nechají se honit kolem Kremlu malými ratlíky. Takoví milí popletové, kterým je nutno se ze soucitu smát. Vždyť oni neumějí, jak se na tajnou službu diktátora a tyrana sluší, ani pořádně odkrouhnout politického oponenta. Už jen s tím, že onen oponent neměl pro vítězství ve volbách prakticky žádné naděje. Lidé ho ve volbách prostě nepodpořili a rozhodně se k tomu nechystali. Pro Putina byl takový oponent jedině přínosem. Jako králíčka Azurita jej mohl předvádět světovému tisku – hele, můj oponent, zase to v demokratických volbách projel, protože ho lidé nechtějí. Kurník, vždyť i nedávný plebiscit v Rusku vyhrál na plné čáře Putin, a může tak pobýt na trůně do roku 2036. A to přitom nemusel nikoho zabít. Doufejme, snad, proboha.

Západní elity

A tak tu máme další divadlo. Ale divadlo s potenciálem, které už zase může vyeskalovat do něčeho nepříliš příjemného pro celosvětovou populaci. Západ Rusko tlačí, vší mocí, do pozice té druhé strany. On z Putina dělá nepřítele. Rusku dává roli zlého státu, který ohrožuje světový mír. Ano, Putinovi se nemá věřit. Ale proč se má věřit bezvýhradně Merkelové? Skutečně je to vtělení Mirka Dušína? Nemá své zájmy? Nordstream 2 začíná překážet. Hodně překážet. A z obchodního hlediska legálně vypovědět nejde. Ale z politického hlediska?

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace