Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kapské Město připomíná přírodní amfiteátr, ostražitost je ale namístě. S cestovatelem Milošem Beranem do Jihoafrické republiky

16.08.2020
Kapské Město připomíná přírodní amfiteátr,  ostražitost je ale namístě. S cestovatelem Milošem Beranem do Jihoafrické republiky

Autor: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Kapské město - přístav, v pozadí se Stolovou horou

FOTOREPORTÁŽ Jihoafrická republika jako jedna z mála zemí v Africe nezažila státní převrat a její demokracie má více než stoletou tradici, byť byli v období od roku 1948 do roku 1994 z demokratického procesu vyloučeni černoši.

Jihoafrická republika je jedním z nejvyspělejších afrických států. Je to druhá největší africká ekonomika, na hrubém domácím produktu celého kontinentu se podílí více než jednou pětinou. Uvnitř jihoafrického území leží samostatné království Lesotho. Země má jedenáct úředních jazyků, většina komunikace však probíhá ve třech nejrozšířenějších (zulština, xhoština a afrikánština) a samozřejmě zejména v angličtině, která má jako jazyk obchodu a vzdělání v JAR dominantní postavení a je také nejrozšířenějším druhým jazykem.

 

Typická architektura přístavu Kapského města

Typická architektura přístavu Kapského města

 

 Jihoafrická republika jako jedna z mála zemí v Africe nezažila státní převrat a její demokracie má více než stoletou tradici, byť byli v období od roku 1948 do roku 1994 z demokratického procesu vyloučeni černoši. Obdobně jako jiné africké země má i JAR velice dlouhou historii lidského osídlení. Před příchodem Evropanů na území dnešní Jihoafrické republiky žili Samové, Khoikhoiové a později také Bantuové.

První osady založili Holanďané

V roce 1488 doplul k břehům dnešního Kapska portugalský mořeplavec Bartolomeu Dias. Vylodil se v Zátoce mušlí (Mossel Bay). Dalších sto let zde přistávaly lodě pouze z Portugalska.  Portugalci zde však žádné osady po střetech s původními obyvateli nezakládali. Prvními evropskými osadníky v oblasti byli až Holanďané koncem 16. a v 17. století. Tehdy námořní cesty na jihu Afriky od Portugalců převzala Nizozemská Východoindická společnost, která během 18. století vyhlásila bankrot a vládu nad okolním mořem převzala Anglie.

 

Iziko South African Museum - do čelistí plejtváka se vejde celá školní třída

Iziko South African Museum - do čelistí plejtváka se vejde celá školní třída

 

V roce 1931 přijatý Westminsterský statut učinil z Jihoafrické unie formálně nezávislý stát v personální unii se Spojeným královstvím a dalšími britskými dominii. Počet obyvatel vzrostl z 11,5 milionu v roce 1946 a na více než 52 milionů v roce 2013. V zemi také žije odhadem zhruba pět milionů ilegálních přistěhovalců z okolních afrických států. Podle sčítání z roku 2014 tvoří černoši 80,2 peocenta obyvatel . Podrobné informace o historii i současnosti JAR najdete například ve Wikipedii.

Zlato a divoká zvěř

JAR má 2500 kilometrů mořského pobřeží, na jihovýchodě ji omývá Indický a na jihozápadě Atlantský oceán, a vysokou rozmanitost klimatických podmínek. Na západě země se rozkládá poušť Kalahari, východ má spíš subtropické klima. Ve střední části se rozkládá náhorní plošina Highveld. Téměř po celé délce od Namibie po Transvaal je lemována Dračími horami, které dosahují až 3500 metrů.

 

Botanická zahrada  Kirstenbosch - Strdimil mariquaský, samice

Botanická zahrada  Kirstenbosch - Strdimil mariquaský, samice

 

Botanická zahrada  Kirstenbosch - Strdimil mariquaský, samec

Botanická zahrada  Kirstenbosch - Strdimil mariquaský, samec

 

Největší koncentrace obyvatelstva se nachází v oblasti Witwatersrandu, kde leží také Johannesburg a Pretorie. Tato oblast má obrovské zásoby zlata. V Jižní Africe stále žije velké množství divoké zvěře, avšak její výskyt ve volné přírodě je vlivem civilizačních faktorů ohrožen. Pro účely její ochrany bylo zřízeno třináct národních parků s velmi kvalitní péčí, z nichž nejznámější jsou Krugerův,  Kalahari Gemsbok a rovněž Addo Elefant v blízkosti Port Elizabeth.  Já jsem JAR navštívil v roce 2008. V tomto dílu se budeme věnovat Kapskému městu.

Nedostatek žen

Kapské Město bylo založeno v roce  1652  jako zásobovací stanice pro holandské lodě, plující do východní Afriky, Indie a Asie. Kvůli ochraně před domorodým obyvatelstvem postavili Holanďané pevnost Fort de Goede Hoop – dnešní Castle of Good Hope. Se vzrůstajícími požadavky na pracovní sílu začala Nizozemská Východoindická společnost dovážet otroky z Madagaskaru, Indie, Malajsie a Indonésie. V této době žilo ve městě málo evropských žen, proto vznikala četná smíšená manželství mezi Evropany a domorodými Afričankami nebo Asiatkami, jejich potomci se dnes označují jako Cape Coloureds.

 

Botanická zahrada  Kirstenbosch - protea

Botanická zahrada  Kirstenbosch - protea

 

Dnes se jedná o druhé největší město Jihoafrické republiky po Johannesburgu. Málokterá metropole se může pyšnit takovými kulisami a přírodními scenériemi, jako Kapské město. Pokud Vám přeje počasí, je velkým zážitkem již přílet. Pod sebou vidíte jako na dlani proslulou Stolovou horu, písečné pláže Atlantského oceánu, záliv False Bay a poloostrov Cape Peninsula. Ikonou je bezesporu Stolová hora. Plochý vrcholek se tyčí přes kilometr vysoko nad městem a poskytuje nádherné výhledy na všechny strany. Na náhorní plošinu se můžete dostat pěšky nebo lanovkou, po samotném vrcholu vede několik stezek. Stolová hora je součástí národního parku Table Mountain s celou řadou zajímavých druhů rostlin i živočichů.

Druhé nejméně bezpečné město v zemi

K dalším zajímavostem patří centrum s historickými a vládními budovami, ostrov Robben Island, kde byl vězněn Nelson Mandela, vrchol Liond Head s nabídkou vyhlídek a pěších stezek a pěkně zrekonstruované nábřeží Victoria and Alfred Waterfront. Kdo se chce vydat za hranice města, může navštívit kromě Stolové hory také proslulé okolní vinice a poloostrov Cape Peninsula s tučňáky, majákem na Cape Point a Mysem Dobré naděje. Oproti slumům, schovaným za hřebenem hory, představuje centrum města, anglicky nazývané City Bowl, zcela jiný, idylický svět. Leží v údolí přímo pod stolovou horou a připomíná obrovský přírodní amfiteátr, ohraničený ze tří stran horami Signal Hill, Lion’s Head, Table Mountain a Devil’s Peak. Panuje zde příjemná atmosféra.

 

Botanická zahrada  Kirstenbosch – bambusové stvoly

Botanická zahrada  Kirstenbosch – bambusové stvoly

 

Motýl Precis Octavia

Motýl Precis Octavia

 

Poloha v subtropickém pásmu přináší městu příjemné klima, podobné evropskému. Jen na náměstí Greenmarket Square vám dřevěné sošky na bleším trhu znovu připomenou, že jste opravdu v Africe.  Za návštěvu stojí také například Iziko South African Museum, jakési národní muzeum JAR. Neměli byste minout ani slavnou botanickou zahradu Kirstenbosch. Od jejího založení se zde vysazují jen rostliny, vyskytující se pouze v Jižní Africe. Jen nezapomínejte, že jste ve druhém nejméně bezpečném městě v zemi. Na místě je jistá míra ostražitosti, i když proti Johannesburgu je zde mnohem bezpečněji. Já měl během pobytu v JAR v kapse pepřový sprej, kolega teleskopický obušek. Naštěstí jsme se po celou dobu s žádnou agresivitou nesetkali.

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace