Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

My vám ty rodiny zbruselujeme, prevíti jedni. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.08.2020
My vám ty rodiny zbruselujeme, prevíti jedni. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Hurá, přišlo nové nařízení z Bruselu

Pánové a osoby s děložním čípkem z Bruselu se rozhodli, že pětiletky je potřeba zavádět i do rodin. A tak přišli s nápadem, že gender se musí podpořit tím, že se otec od rodiny nařízením donutí k tomu, aby musel pobýt povinně dva měsíce na rodičovské dovolené. Bez pardonu. Musí. Jinak rodina přijde o dvouměsíční rodičovský příspěvek. Přeci ochrana osob s děložním čípkem a jisté zkulturnění a zjemnění pánské populace v jednotlivých koloniích Evropské unie. Je to zásadní obrat v životě lidském a politickém. Osoba s děložním čípkem přeci není od toho, aby se starala o děti, vařila, uklízela. A tím, že je na rodičovské dovolené jen ona, se znevýhodňuje její postavení na pracovním trhu. No, a tak znevýhodníme všechny, to je politika naší budoucnosti.

A mě tak napadá – co když to tak rodina nechce? Co když funguje na bázi – muž vydělává, žena je doma? I takové rodiny existují. Automechanik, který svým podnikáním hravě utáhne rozpočet rodiny, bude muset na dva měsíce zavřít dílnu a odmítat klienty, protože musí nakojit? Jeho žena se na dva měsíce vrátí k pokladně supermarketu s platem, kterým prostě rodinu neutáhne, protože nějaká neholená osoba s děložním čípkem, která se usadila v Bruselu, si myslí, že tak se to má dělat? Učit tu verbež genderovým praktikám v praxi, jedině tak jí dojde, že je závadová a měla by se hluboce zastydět nad svým zpátečnictvím. Pětiletku splníme, i kdyby na kedr nebylo.

Výsledek nedávného hýření

Ke kormidlu se tak očividně dostávají první produkty vysokoškolských oborů zaměřených na gender studies. Začínají získávat funkce a pozice. A začínají požadovat, aby se jejich odbornost zařadila do politické agendy svazu evropských republik. Protože je potřeba začít páchat všeobecné dobro. A já pokládám zcela jednoduchou otázku – co je Evropské unii do toho, kdo z rodičů je na rodičovské dovolené? Kde bere tu opovážlivost do něčeho takového vůbec kecat? Vždyť to naprosto postrádá smysl. Od kdy je rolí Evropské unie vychovávat?

Ano, unie by mohla pyskovat nad legislativou jednotlivých kolonií, pokud by ty měly v zákonech zakotveno, že na rodičovskou smějí jen ženy, nikoliv muži. Tam by byla na místě jistá nespokojenost. Ale nařizovat? V tom unii bude značně překážet svobodný trh, kde existují i živnosti a soukromé firmy. Překáží jí v tom i svoboda jednotlivců, kteří podobné zhovadilosti do svých životů zavádět nemusí chtít. Co když stále ještě existuje v koloniích unie žena, která nechce k výrobnímu pásu a mnohem radši se věnuje péči o svou rodinu? Zabijeme ji za to, že nechce dělat kariéru, protože v tom, husa hloupá, nevidí hodnotu? Ale co když pro ni tam ta hodnota, milí politruci, skutečně není? A vůbec, nebylo by moudré to nechat na lidech? Ať si o svých životech rozhodují sami? Jsou to jejich životy, jejich rodiny, jejich rozhodnutí.

Jsem mačoun?

Jsem mačoun, co chce ženy přikurtovat k plotně? Ale houbeles, sám jsem na rodičovské strávil rok a půl. Protože to pro nás v tu dobu bylo výhodnější. Jeli jsme podle vlastního rozhodnutí a uvážení. Nenařizoval nám to ústřední výbor. Protože jedině rodina ví, co je pro ni výhodné. V domácnosti většinou vařím já, nádobí je také mou doménou, k dětem jsem vstřícný a ohleduplný a věčně v jejich zápřahu, k mé paní jsem něžný a pozorný. Do mačouna mám velmi daleko. Bruselem obtěžkané osoby s děložním čípkem tak o rodinách a jejich mikrosvětě ví leda přes sociální konstrukty a modelové situace, které jim byly předkládány při studiích genderu na nějaké pokrokové katedře s pokrokovými profesory a dalšími osobami s děložním čípkem s profesorským titulem.

Jsou i jiní lidé, než ti, kteří se seznámili na hipsteřím majdanu u sojového latté. Takoví, jejichž rodina nejede na fluidním základu z nějaké biobrožurky. Pro absolventy gender studies je tu možnost předávat si a rozdělovat rodičovskou dovolenou dle libosti. Možnost. To je to slovo. Můžeme. Špatné je, když se použije v legislativě slovo povinnost a bere se tím prostor pro možnosti. Tam nám ta svoboda začíná kulhat.

Tady je přímá citace ze směrnice, kde je vyznačeno, že rodič nesmí své povinné dva měsíce přenést na druhého z rodičů, čímž rodina přijde o dva měsíce rodičovského příspěvku

Text vznikl na základě informací serveru veřejnoprávního rozhlasu iRozhlas.cz. Odkaz ZDE. Zdá se, že s textem rozhlas manipuloval po vypublikování. Viz titulek článku v textu a titulek článku po sdílení před změnou titulku. První titulek zněl: 'Otcové na dva měsíce domů k dětem. Vláda musí schválit novou směrnici o rodičovské dovolené.' Pak se titulku nejspíš zalekli a změnili jej na: 'Otcové na dva měsíce domů k dětem? Vláda se zabývá směrnicí o rodičovské dovolené.' Moc by mě tedy zajímalo, kde a hlavně kteří soudruzi udělali chybu. Protože těch soudružských změn je tam hodně. A to i v samotném článku iRozhlasu.

 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace