Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozverný Deadpool se kaje za svatbu na plantáži a slibuje, že už to nikdy neudělá. Sobota Pavla Přeučila

08.08.2020
Rozverný Deadpool se kaje za svatbu na plantáži a slibuje, že už to nikdy neudělá. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Warner Bros.

Popisek: Ryan Reynolds při natáčení historicky prvního hraného filmu o Pokémonech Pokémon: Detektiv Pikachu

VIDEO Hnutí Black Lives Mater fakt jede na plné pecky a každou chvíli se dozvídáme o dalších a dalších úspěších, kterých dosáhlo. Jedním z posledních je pokání známého herce Ryana Reynoldse (44), který se hluboce omlouvá všemu americkému lidu a všem svým obdivovatelům, že si dovolil v roce 2012 uspořádat svoji svatbu s herečkou Black Lively (33) v domě Bone Hall na bývalé otrokářské plantáži v Jižní Karolíně. Jeho přešlap je o to horší, že jde o plantážnickou rezidenci, která si zahrála ve filmech, jako Sever proti jihu nebo Forest Gump, které jsou dnes na černé listině.

Prý to byla obrovská chyba, které z celého srdce dnes lituje. V rozhovoru pro magazín Fast Company se málem rozplakal, jak se snažil tenhle svůj průšvih omluvit: „Bude nám to pořád líto. Nedá se s tím smířit. Tenkrát jsme viděli jen místo pro svatbu na Pinterestu. Až pak jsme viděli, že to bylo místo vybudované na hrozné tragédii. Před pár lety jsme se znovu vzali doma, ale stud funguje různě. Obrovský přešlap jako tento může způsobit, že to buď vypustíte z hlavy, nebo vás přinutí k akci. To ovšem neznamená, že se průšvih už nebude opakovat. Ale přehodnocování a náročné celoživotní sociální podmiňování je práce bez konce.“ To je panečku pokání, hodné kajícníka, který spáchal ten nejhorší hřích.

 

Reynolds_Lively_Green Lantern

Slavní hollywoodští manželé jako Hal Jordan a Carol Ferris v akčním komiksu Green Lantern, při jehož natáčení se sblížili; foto Warner Bros.

U dětí budou pěstovat lásku k černému lidu

Ryan Reynolds a Black Lively byli jedněmi z prvních celebrit, které se přidaly k hnut Black Lives Matter, Organizaci pro ochranu a vzdělávání barevných obyvatel darovali 200 000 dolarů a zapojili se do řady aktivit, podporujících hnutí. Zatímco ještě v roce 2016 uvedla Black Lively v rozhovoru pro Marie Claire svou představu o výchově dětí slovy: „Chceme, aby naše děti měly normální dětství, jaké jsme zažili my. Nechceme je o to okrást, protože pak bychom se cítili opravdu sobecky,“ dnes hovoří úplně jinak. Své tři dcery James (5), Inez (3) a Betty (1) budou prý podle toho, co zveřejnili na Instagramu, vychovávat úplně jinak, než byli vychováni oni.

„Zavázali jsme se vychovávat naše děti, aby nevyrůstaly v onom ovzduší nenávisti, a budeme se snažit, aby nikdy nezpůsobily bolest jiné bytosti,“ píše manželský pár a kajícně pokračuje. „Nevěděli jsme, jaké to je prožívat takový život každý den. Nedokážeme si představit takový pocit strachu a hněvu. Stydíme se, že jsme se v minulosti více nezajímali o to, jak hluboce zakořeněný systémový rasismus je. Chceme se vzdělávat, získávat zkušenosti a hovořit s našimi dětmi o tom všem, zejména o naší vlastní spoluvině. Mluvíme o naší zaujatosti, dosavadní slepotě a vlastních chybách. To je to nejmenší, co můžeme udělat, abychom uctili nejen Georgea Floyda, ale všechny černé muže a ženy, kteří byli zabiti, i když to zrovna nesnímala kamera.

 

Jih proti Severu

Vivien Leigh coby Scarlett O'Hara před otrokářským sídlem Tara na dobové filmové fotosce z roku 1937 k legendárnímu velkofilmu Jih proti Severu. Honem se podívejte, třeba už ji nikdy neuvidíte. Kdo ví, co všechno ještě bude v rámci 'omlouvacích' kampaní zakázáno; foto Warner Bros.

Plantážnické sídlo na indexu

Ryan Reynolds a Blake Lively se vzali v září 2012. Bylo to téměř dva roky poté, co se herec rozešel s první manželkou Scarlett Johansson, se kterou byl ženatý v letech 2008 až 2011. Jejich svatba byla velkou událostí a snímky z ní tehdy zaplnily stránky nejen bulvárních médií. Fotografie ze svatby s Black Lively zdobily i stránky Pinterestu, kde propagovaly právě plantážnické sídlo Boone Hall. Místo dodnes fungovalo jako prosperující farma a bylo zejména u celebrit a boháčů jedním z oblíbených svatebních míst. Nyní slouží i jako turistická atrakce a muzeum, bylo zde zachováno i devět původních ubikací pro otroky.

Protože tamní interiér i exteriéry jsou zachovány přesně tak, jak vše vypadalo v koloniálních dobách, natáčela se zde řada filmů a televizních seriálů. Svateb se zde konalo každým rokem až sto. S tím vším je nyní pravděpodobně utrum. Už v říjnu 2019 ostře kritizovala  řada černošských organizací praktiky Boone Hall, které prý těží z neblahé minulosti a utrpení černého lidu, a označila konání svateb v bývalých otrokářských lokalitách jako „nevhodné a neuctivé“. Pinterest následně zakázal zveřejňování svatebních obřadů na plantážích a z platformy zmizely i fotografie Reynoldsovy svatby.

 

Boone Hall:

Reklamní video, lákající návštěvníky Charlestonu k prohlídce
legendárních plantáží Boone Hall

Má svou hvězdu na chodníku slávy

Ryan Reynolds pochází z kanadského Vancouveru a má irské předky. Dnes  má za sebou už pěknou řádku, především komediálních rolí. Poprvé asi zazářil ve filmu Hele kámo, kdo tu vaří. Dnes je asi nejznámější ve své roli komiksového hrdiny Deadpoola, kterého ztvárnil ve spin-off sérii X-Men jménem X-Men Origins: Wolverine. Další komiksovou postavu, Hala Jordana, si zahrál v superhrdinském filmu Green Lantern, uvedeném v roce 2011. V roce 2016 už hrál hlavní postavu ve filmu Deadpool a roli si zopakoval předloni i ve snímku Deadpool 2. V loňském roce se objevil ve snímku ze série Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw. V současné době se připravuje další pokračování, Deadpool 3. V prosinci 2016 získal svou hvězdu na chodníku slávy na Hollywood Boulevard. A pokud jste to nevěděli, v roce 2010 byl Reynolds vyhlášen Nejpřitažlivějším mužem světa a v roce 2016 jej magazín People vyhlásil za Nejpřitažlivějšího otce na světě.

Jeho první láskou byla kanadská zpěvačka Alanis Morissette, s kterou tvořil pár od roku 2002 do roku 2007. Krátce poté začal chodit s herečkou Scarlett Johansson, v květnu 2008 oznámili zasnoubení a už v září se vzali. Rozvedli se o tři roky později. Svoji druhou ženu, Blake Lively, poznal během natáčení filmu Green Lantern. V červnu 2012 si spolu pořídili dům v Bedfordu ve státě New York a 9. září 2012 se vzali na onom, dnes opovrhovaném místě, Boone Hall v Severní Karolíně .

 

Ryan Reynolds

S Blake a dcerami James a Inez před čtyřmi lety při odhalení hvězdy na hollywoodském Chodníku slávy: foto associatedtelevision.com

Je načase, abychom se všichni začali omlouvat?

Myslím, že je nejvyšší čas, abych se i já hluboce omluvil a kál za to, že jsem měl svatbu na Městském národním výboru v Břeclavi, v budově, postavené v padesátých letech za hrůzného komunistického režimu. Vím, že je to neodpustitelné, ale tehdy, před 33 lety, kdy jsem se ženil, se bohužel na hradech a zámcích ještě tak neoddávalo, i když i to bude možná zanedlouho přes čáru. Jen si představte, jaké lidsky a genderově ohavné věci se musely odehrávat na takových panských sídlech. Vždyť i na nich mnohdy sloužili ubozí otroci, které si panstvo přiváželo ze svých dobyvatelských výbojů. A kdybych měl tenkrát svatbu v kostele, musel bych se kát dvojnásob, protože všichni víme, co páchala církev v minulosti za zvěrstva. Vím, že je to absurdní, ale v dnešní době člověk nikdy neví.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil