Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ráj, z něhož vás může během vteřiny vyplavit blesková povodeň. S cestovatelem Milošem Beranem popáté do USA

19.07.2020
Ráj, z něhož vás může během vteřiny vyplavit blesková povodeň. S cestovatelem Milošem Beranem popáté do USA

Autor: Miloš Beran

Popisek: Middle Pool na stezce kolem vodopádů Emerald Pools

FOTO Národní park Zion se nachází v Utahu poblíž města Springdale na rozhraní tří geografických oblastí - Coloradské plošiny, Velké pánve a Mohavské pouště a patří k vyhledávaným turistickým cílům. Hlavní část parku tvoří Zion Canyon obklopený stěnami pohoří Deertrap, Cathedral a Majestic Mountain. Kaňonem protéká řeka Virgin River.

Divoký krajinný ráz této rezervace je utvářen hlubokými kaňony, na jejichž dnu se klikatí říčky, skálami obrostlými javory a americkými topoly, ale i kaktusy a trávou. Strhující podívanou dokreslují strmé hory, kamenné věže a monolity s pestrobarevnými ornamenty bílého a červeného pískovce. Se stoupající výškou se začínají objevovat mexické borovice, jalovce, smrky nebo jedle.

 

Zion Canyon, vyhloubený řekou Virgin River

 

Zion Canyon, cesta na vyhlídku Observation Point

Současná rozloha parku činí 593 km² a nalézá se v nadmořských výškách 1 117 m až 2 660 m (nejvyšší vrchol Horse Ranch Mountain). Původní název parku byl po založení v roce 1909 Mukuntuweap National Monument, ale v roce 1919 byl přejmenován na Národní park Zion. Park dostal své jméno podle jeho nejznámějšího kaňonu Zion Canyon, pojmenovaného takto mormonskými usedlíky, kteří do této oblasti přišli v 50. a 60. letech 19. století.

 

Zion Canyon, cesta na vyhlídku Observation Point

Antilopí kaňon

Antilopí kaňon můžete snadno minout. Je označen pouze nenápadnou cedulí vedle silnice. Spolehlivým majákem je však hrozivě vyhlížející tepelná elektrárna se třemi permanentně čadícími komíny. Zásobují jí snad kilometr dlouhé nákladní vlaky naložené uhlím, tažené několika lokomotivami. Zlý sen každého ekologa. Elektrárna i kaňon jsou majetkem kmene Navahů a nalézají se na území jejich rezervace. Sami sobě říkají Diné, tedy Lidé. Jejich rezervace je ze všech největší, nachází se na území tří států - Arizony, Nového Mexika a Utahu a obklopují ji čtyři posvátné hory: ze západu San Francisco Peaks, z východu Mt. Blanca, ze severu Mt. Hesperus a na jihu Mt. Taylor.

 

Dolní Antelope Canyon

Navahové jsou kočovníci a podle legendy museli projít třemi světy, až přišli do čtvrtého, v němž žijí dnes. V současnosti tvoří druhý nejpočetnější indiánský kmen (po kmeni Cherokee), žije jich kolem 250 tisíc. Zhruba polovina z nich obývá území rezervace. Jako kočovníci jen ojediněle vytvářejí usedlosti. Jednou z nich je město Window Rock, kde sídlí The Navajo Council, tedy Navažská kmenová rada složená z osmaosmdesáti delegátů zastupujících sto deset chapters, územních celků.

Antilopí kaňon (Antelope Canyon) je nejnavštěvovanější štěrbinový kaňon na jihozápadě Spojených států a asi i na světě. Skládá se z Horního Antilopího kaňonu (Upper Antelope Canyon) a Dolního Antilopího kaňonu (Lower Antelope Canyon) a nachází se v blízkosti města Page, které leží již v Arizoně.

 

Dolní Antelope Canyon

Fotografii jednoho z Antilopích kaňonů, s kuželem světla dopadajícím v poledních hodinách na jejich dno, touží mít ve sbírce snad každý krajinářský fotograf. Antelope Canyon vás totiž ohromí svou barevností, pitoreskními tvary a hrou světla.

Já jsem štěstí na světlo neměl, bylo pod mrakem. I tak byla návštěva kaňonu s navažským průvodcem úchvatným zážitkem. Příroda vyhloubila tento kaňon do červeného pískovce a jeho hloubka dosahuje až 10 metrů a mnohdy o šířce jen na roztažené paže. Oba kaňony jsou přístupné pouze prostřednictvím placených prohlídek s průvodcem.

 

Dolní Antelope Canyon

Pokud jsou předpovídány deště, antilopí kaňon je z bezpečnostních důvodů uzavřen, hrozí zde totiž tzv. bleskové záplavy, které se kaňonem mohou prohnat jako obří přívalová vlna. V roce 1997 při potopě v Dolním Antilopím kaňonu zahynulo jedenáct turistů.

 

Unikátní a ikonická skalní formace Checkerboard Mesa v n.p. Zion

Do Horního kaňonu vás odvezou od parkoviště jeepy (zhruba 4,5 km). Do kaňonu se vstupuje úzkým vchodem. Samotný Upper Antelope Canyon není moc dlouhý, jeho délka je zhruba 400 metrů. Dolní kaňon je delší než horní a jeho délka je přibližně 800 metrů. Dno kaňonu je místy hodně skalnaté a místy se musí použít žebříky, proto je tato část také méně navštěvována. Fyzicky ale není návštěva dolního kaňonu náročná, takže se tam můžete bez obav vypravit. V kráse jsou oba kaňony, jak horní, tak i dolní, srovnatelné.

 

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace