Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Omezování plateb v hotovosti vás může připravit o všechny peníze. Proč Brusel touží mocí mermo po digitální měně? 5x pátek Pavla Přeučila

10.07.2020
Omezování plateb v hotovosti vás může připravit o všechny peníze. Proč Brusel touží mocí mermo po digitální měně? 5x pátek Pavla Přeučila

Foto: Pixabay (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Nyní máme v zásadě dvě možnosti. Strčit peníze do banky, anebo je nacpat do slamníku a vidlemi přehazovat odspodu, aby nehnily... V blízké budoucnosti nám druhá možnost může odpadnout, což NENÍ dobrá zpráva. Ilustrační foto

Horkou zprávou, které však naše média nevěnují patřičnou pozornost, je rozhodnutí litevské centrální banky, vydat svou vlastní digitální měnu, zatím v podobě jakési digitální mince. Litva se tak stane první evropskou zemí, kde bude platba digitální měnou, tzv. LBcoiny, co nevidět zavedena do běžného používání, rovnocenně s hotovými penězi. Možná se vám bude zdát, že nás se to až tak netýká, ale opak je pravdou. Z Bruselu už můžeme hezky dlouho pozorovat snahy o omezování plateb v hotovosti v celé Evropské unii.

Další zemí, kde by se měla digitální měna objevit, je Švédsko, kde už se začalo s testy vlastní e-koruny, s digitální měnou si pohrává i Čína a není daleko doba, kdy se tahle digitální měna rozšíří do dalších zemí, včetně České republiky. Komentáře v evropských médiích to označují za skvělou zprávu, a krok litevské vlády má být vzorem pro ostatní státy. 

Proč tolik vadí hotové peníze?

Když to zjednoduším, tak proto, že vám na ně nikdo nemůže sáhnout. Pokud máte své úspory doma ve štrozoku, jsou mimo případných zlodějů pro stát nedostupné. A podobně je to se samotnou existencí hotových peněz. Nebylo by to poprvé, co by například banky přistoupily k záporným úrokům, nebo zdanění vkladů v bankách. Pokud by byla hotovost zrušena, může vám stát na vaše virtuální peníze v bance uvalit klidně záporný úrok 10% nebo 50% daň a je vymalováno. Pokud existují hotové peníze, můžete si je z banky kdykoliv vybrat a své úspory zachránit. Z Bruselu často slyšíme hlasy o tom, že existence hotovosti umožňuje praní špinavých peněz, financování terorismu či daňové úniky a někdy se argumentuje i takovými nesmysly, že hotové peníze jsou neekologické a nehygienické.

Zkrátka a dobře, jak říká moje oblíbená ekonomka Markéta Šichtařová: „Tady o žádnou hygienu, o žádnou ekologii, dokonce ani o praní špinavých peněz nejde. Tady jde o mnohem víc. Tady jde, vážení a milí, o legitimizaci krádeže vašich úspor za bílého dne. A lidé se tomu ani moc nebrání.“ Riziko toho, že vám na vaše peníze někdo sáhne se zvyšuje zejména nyní, v souvislosti s koronavirovou krizí a hlubokým propadem financí na celém světě. Státy a centrální banky budou hledat kde chybějící peníze vzít a úspory občanů jsou pochopitelně jedním z celkem snadných zdrojů. Navíc, tok hotových peněz se oproti digitální měně jen stěží sleduje. Pokud bychom o právo platit hotovostí přišli, získají centrální banky doslova úžasný nástroj, ovládat všechny peníze podle libosti.

 

Nejznámější digitální měnou je stále bitcoin, není ale jediný

Šichtařová také zdůrazňuje, že „existence hotovosti až dosud byla víceméně účinnou bariérou proti snížení úrokových sazeb do záporných hodnost. Pokud by totiž úroky byly záporné, tedy pokud byste byli okrádáni při uložení peněz do banky, prostě si peníze v hotovosti vyberete a necháte si je doma v šuplíku... Jak z toho ven? Snadno: Vezměte lidem hotovost, aby jinam než do banky peníze dát nemohli! Aby ztráty kvůli záporným úrokům měli povinně! To problém „vyřeší“.“ A proč myslíte, že cena zlata nyní stoupá do závratných výšin? Myslím si, že důvod je docela jednoduchý. Protože jistí lidé mají ´čuch´ a vědí, že se zvyšuje riziko toho, že můžeme o hotové peníze přijít a zlato může být jedinou jistotou. (Použity jsou citace z knihy Šichtařová & Pikora: S androidkou v posteli – pozn. aut.)

 

Konečně máme také ´svého´ špiona

Před pár dny byl v Rusku zatčen vysoký činitel ruské vesmírné agentury Roskosmos a také novinář Ivan Safronov, který je podezříván z práce pro české tajné služby. Podle jeho advokáta Jevgenije Smirnova, „měl předávat české straně jakési vojensko-technické informace o dodávkách zbraní do afrických a blízkovýchodních zemí.“ Vzhledem k tomu, že je Safronov prezentován také jako novinář, už se objevují spekulace, že měl prsty v odhalení ruského špiona, který přijel do Prahy s kufříkem plným ricínu, aby zlikvidoval dva pražské politiky, a tudíž jde o další pomstu Ruska za vyhoštění dvou diplomatů. Když se na tyhle údajné souvislosti tak koukám, musím konstatovat, že se nám to tu hezky rozjíždí. Už pěkně dlouho se objevují ´zaručené´ zprávy, že maličké Česko je doslova rejdištěm ruské špionáže, což nám mnozí politici tlučou do hlavy den co den. A do toho všeho najednou přijde jako blesk z čistého nebe zpráva, že jsme měli v Rusku svého špiona, a navíc v pěkně vysokém postavení. Zadrženému Safronovi hrozí za špionáž a velezradu až 20 let vězení. Naše vztahy s Ruskem jsou dnes na bodu mrazu a teď už jen čekám, kdy se začnou ozývat naši obhájci lidských práv a čeští rusobijci z řad politiků, kteří budou operovat lidskými právy, svobodou novináře a kdesi cosi. Přece nepřipustíme, že by naše výzvědné služby mohly mít máslo na hlavě

 

´Náš´ člověk v Rusku, foto CNN Prima

Chystá se velký podvod na voliče?

Blíží se nám krajské volby a mezi politiky vzniká napětí, jak oslabit hnutí ANO a hlavně odstranit Babiše. Tohle je už dlouholetý cíl opozičních stran, pro které je Babiš největším nepřítelem tohoto státu. Nejsem a nikdy jsem nebyl Babišovým voličem ani příznivcem, ale zastávám názor, že Babiše lze odstranit jen dvěma způsoby. Prvním z nich je řádný soud, který by odhalil a řádně potrestal jeho údajné zlodějiny, o kterých se stále mluví. Smutné je, že zatím se nikdo z opozice neodhodlal podat fakty podložené trestní oznámení a politici se zmůžou jen na jakési bonzování do Bruselu, což je spoustě Čechů trnem v oku a jen posiluje jejich rozhodnutí Babiše dál volit.

Tím druhým způsobem je porazit Babiše ve volbách, a právě o to se zde teď hraje. Formují se jakési dva politické bloky, na jedné straně Piráti se Starosty a vedle nich ODS s lidovci a TOP 09. Aby to nebylo tak jednoduché, o nevěstu jménem STAN má však zájem i ODS. Tahle spojená politická uskupení by si měla svou sílu vyzkoušet už na podzim v krajských volbách, aby pak příští rok nastoupila společně do útoku ve volbách do Sněmovny.

 

Mňa maju všeci radi, koalice nebude problém

Podle řady politologů by takto poskládaná volební koalice odeslala Babišovo hnutí do opozice a voliči ANO by ostrouhali. Objevují se už i jména, která by měla obsadit nejvyšší posty. Premiérem by prý mohl být Ivan Bartoš za Piráty a ministrem financí předseda ODS Petr Fiala. A do toho všeho začali své politické ambice veřejně projevovat i čelní představitelé Milionu chvilek, jako Mikuláš Minář, který nepokrytě zatoužil po poslaneckém křesle. V případě, že by se ono společné předvolební uskupení podařilo realizovat, bude se Babišovo hnutí ANO moci jen těžko bránit. Karty ale může zamíchat ještě prezident Miloš Zeman, který zcela pochopitelně svěří sestavení vlády do rukou vítěze voleb, kterým bude zase nepochybně ANO. Nicméně pokud bude dnešní opozice skutečně jednotná, Babiš by měl se sestavením vlády hodně, ale hodně velké problémy.

 

Programátoři jsou nepřijatelně rasističtí

Nemohu se zbavit pocitu, že hnutí Black Lives Matter už leze některým lidem fakt na mozek. Po kácení soch, cenzuře filmů, literatury, a dokonce i klasické hudby, která je prý příliš bílá, přišla na řadu i počítačová terminologie. Ta současná je prý rasistická, protože se v ní vyskytují tak odporné výrazy jak blacklist, slave či master. Kdo se trochu zabývá programováním, určitě mu tyto výrazy nejsou cizí. Ví, že master (pán) označuje řídící proces, kdežto slave (otrok) je označení procesu podřízeného. Poměrně jasně definuje blacklist seznam zakázaných slov a whitelist ta povolená. Tato označení vznikla v dobách, kdy bylo zcela přirozené využít v terminologii výrazy, vzniklé jaksi na základě určitých společenských a historických standardů.

 

Do prkenný vohrady, kdo si má ty politicky korektní příkazy pamatovat?

Dneska je ale takováto terminologie nepřípustná a řada počítačových firem už začíná ony nevhodné výrazy nahrazovat. Jednou z přičinlivých vlaštovek je i Twitter, jehož vedení už vývojářům nařídilo, aby se těchto výrazů vyvarovali a na síti své rozhodnutí podporuje hashtagem #WordsMatter, tedy „na slovech záleží“. Aby toho nebylo málo, přidali se obhájci správného genderu a 78 ´známých pohlaví´ a požadují odstranění nevhodných názvů konektorů. Ty jsou podle svého určení tradičně označovány jako male (samec) a female (samice). Které z oněch 78 dostupných pohlaví bude k označení konektorů vybráno, nebo zda je nově pojmenujeme novotvary jako zásuvník a otvorník mi zatím není známo. 

Hurá, 500 let sucha je pryč a vody máme habaděj. Ale na jak dlouho?

Předevčírem přišla ČT24 s doslova bombastickou zprávou, cituji: „Sucho v Česku vymizelo. Alespoň na čas. A to díky červnu, který byl nejdeštivějším za posledních 60 let. Napršelo skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru, 151 litrů na metr čtvereční.“ Radujme se, veselme se. Naplnily se studny, rybníky a vodní nádrže na téměř celém území naší republiky. V řekách teče nebývalé množství vody a vodáci jásají radostí. Červnové deště zachránily na poslední chvíli úrodu zelinářům i pěstitelům obilí a podle informací Českého hydrometeorologického ústavu se vyrovnaly i hladiny podzemních vod. Například v Pardubickém kraji, který se dlouhodobě potýkal s úbytkem podzemních vod, je podle hydrometeorologů nyní nejvyšší hladina podzemních vod. „Stavy podzemních vod jsou v povodí Orlice, Labe od Orlice po Doubravu a stejně tak i horní Moravy silně nadnormální,“ uvádějí ve své zprávě. Potvrzuje to i portál Intersucho, který uvádí, že „půdní sucho vymizelo, nepatrné trvá pouze v severozápadních Čechách.“

 

A chčije a chčije

Nicméně mnozí experti jsou skeptičtí a varují, že tahle radost je poněkud předčasná. Tvrdí totiž, že srážkové nadnormály pouze potvrzují měnící se klima, které bude typické nevyrovnaností srážek. Dlouhá období sucha prý budou střídat lokální povodně a ve střední Evropě nejspíš budou intenzivnější a delší sucha. Zároveň prý ale porostou úhrny maximálních srážek. Tak nějak nevím, co si z toho mám vybrat. Na jedné straně máme teď vody, i té podzemní, dostatek a na druhé straně je tu prý hrozba, že bude hůř. Klimatologům, kteří jsou rozděleni na dvě nesmiřitelné skupiny, jsem přestal věřit už dávno. Dodnes se totiž vědci věhlasných jmen nemohou shodnout, zda jsou současné klimatické změny přirozeným procesem, který se v historii už několikrát zopakoval, nebo v tom má prsty pán tvorstva, neboli člověk.

 

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace