Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatá panno Marie, útěcho migrantů… papež František a jeho filištínští. 5 x středa Štěpána Chába

24.06.2020
Svatá panno Marie, útěcho migrantů… papež František a jeho filištínští. 5 x středa Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Papež František vidí (skoro) všechnu nespravedlnost světa

Tak papež František jede bomby. Jak napsali katolíci na svém webu VaticanNews.va: „Loretánské litanie budou od nynějška rozšířeny o tři nové invokace. Z rozhodnutí papeže Františka v nich bude Maria vzývána také jako ‘Mater misericordiae‘ - Matka milosrdenství, ‘Mater spei‘ - Matka naděje a ‘Solacium migrantium‘ - Útěcha migrantů.“

Ono to dává smysl. Kdyby papež vyhlásil, že přidává popěvek ve znění Mater xenofobidae, nejspíš by se pozvedlo nejedno obočí v pobaveném neporozumění (znalost latiny v tomto případě jen předstírám). Takhle papež naplnil jen Kristovo – on do mě kamenem, já do něj chlebem – jen mi to přijde jako kázání Ježíše v Monty Pythonově Životě Briana, kde byli blahoslaveni sýraři v závěsu s blahoslavením nosálů, to vše následované hezkou ránou do frňáku. Je to moc pěkný film, proti kterému ve své době katolíci mohutně demonstrovali a snažili se o zastavení jeho distribuce do kin. Pokrokáři, no.

Pálení kostelů

Ale stejně je to trochu zvláštní. Papež František, ve své neukojitelné lásce ke všemu živému, přehlíží vyvražďování křesťanů v zemích třetího světa, přehlíží mohutné vypalování kostelů v Evropě, přehlíží, že migrující nemigrují před něčím, ale hlavně za něčím a že jejich utrpení, které František jistě křesťansky bere v potaz a adekvátně adoruje, je vlastně takové, no, ziskuchtivé. Pomodleme se prosím i za fronty na sociálkách, i tam je mnoho nespravedlnosti. Na Staroměstském náměstí v Praze nám tak vyrostl sloup útěchy migrantů. Jen nevím, jestli to ti mladí pánové ze zámoří ocení.

Americká verze tuzexové demokracie

V americkém Seattlu jim ta beztřídní společnost nevydržela bez příznaků příliš dlouho. Dva týdny? Ekonomický volnoběh tamní autonomní částí už má první oběti. 19letého kluka, kterého pod příkrovem tmy a anarchie zastřelil nějaký soudruh revolucionář. Další, tomu bylo 17, úpí v nemocnici. „Má to dvě stránky. Na jednu stranu si můžu jít třeba ve tři ráno zahrát basketbal a pít pivo, aniž bych se musel strachovat o to, že mě policista zastřelí. Na druhou stranu tu teď neplatí žádné zákony, takže tu není bezpečno,” uvedl jeden z obyvatel Capitol Hillu Bobby Stills a poreferovaly o tom Novinky.

 

Starostka Seattlu Jenny Durkan (v modré bundě) na návštěvě autonomní zóny ve svém městě. Zahrádka, u které stojí, má uživit do budoucna celou zónu, foto Facebook

A já bláhový myslel, že revoluce se dějí proto, aby se vymýtila chudoba, nespravedlnost, ne aby si mohl dorost zahrát basket ve tři ráno. Doba se mění, no. Jen už jsou patrné první příznaky totalitní chřipky. Zabíjení, krádeže, násilí, žhářství a nakonec i znásilňování. Holt, kde nejsou zákony, tam je přeci vše dovolené. Prostor ovládne gang a je po revoluci. Starostka Seattlu 12. června napsala: „Autonomní zóna Capitol Hill CHAZ není bezzákonná pustina anarchistického povstání – je to mírumilovný výraz kolektivního zármutku naší komunity a touhy budovat lepší svět. Vzhledem k jeho rekordu není těžké uvěřit, že Trump se mýlí, znovu.“ Následoval už čerstvější post po démonických nocích v komunitě mírumilovných anarchistů: „V Capitol Hill se současně téměř dva týdny shromažďují desítky tisíc lidí, aby pokračovaly ve svém protestu, aby budovaly komunitu a požadovaly změnu. Během dne bylo místem pro léčení, vzdělávání a komunitu – ale v noci je to velmi odlišné.“ A vyjádřila hluboké znepokojení nad vraždou mladíka s tím, že přemýšlí o policejní pomoci. Vyléčení? Můžeme zdatně pochybovat. Rudý rarach se zase ukáže.

Feťácká ekonomika

Ale s tím souvisí i rozkvět univerzitních revolucionářů. V poslední době se na světlo boží vyloupl německý výzkumník, jak jej nazval iDnes, Philipp Frey, který prohlásil, že pracovat pro zisk by lidé měli maximálně devět hodin týdně. Zbytek je pak na úkor životního prostředí. Doplnila ho profesorka ze španělské Univerzity ve Valladolidu Margarita Mediavilla: „Lidé v naší ‘feťácké’ ekonomice prostě musí neustále vyrábět víc a víc. Jinak by neměli na slušné živobytí,“ řekla a dodala, že tím máme nakročeno ke kolapsu. Práce je prý starost o děti, nošení vody, oblékání kalhot. Prostě věci, které děláme každý den a bez nároku na odměnu. No, nevím, vyrazit bez kalhot na náměstí, to by ta odměna přišla hodně rychle. Jinak ano, hrňte to na mě. Hlásím se do experimentální skupiny, která bude pracovat jen devět hodin týdně, ale plat za to bude brát normální. Jen nevím, kde výzkumníci seženou dostatečně ochotného zaměstnavatele. Ale ne, vážně, růst růstu je absurdita, která nás skutečně časem může dovést do okamžiku, kdy už poroste jen naše zoufalství. Nebral bych to zrovna přes Capitol Hill, ale někudy bych to přeci jenom vzal.

Práce na h*vno

Prací na h*vno přibývá. Propouští se a propouštět se bude. Naději dává doručování. E-shopy vzkvétají, jako kdyby byl poslední propršený měsíc stvořený přímo pro ně. A tak se můžete na chvíli, než vás vystřídají drony, usídlit v honbě za zákazníkem. Stačí řidičák a rozhodně daleko víc než devět hodin týdně za volantem. Blíží se vám stará kolena a vyhodili vás z práce? Tak prý se můžete přeučit na vývojáře softwaru, ti budou žádaní čím dál víc. Další profesí v rozkvětu je farmaceutický prodejce. Nejspíš se specializací na antidepresiva, dodávám.

 

Je to kýč, ale nádherný, foto Wikimedia

Na houby

Nakonec to nejlepší. Sucho poslední měsíc provázel nekončící déšť. Mykologové bijí na poplach. Chystá se invaze hub. A to i těch podzimních. Takže nabrousit košíky, vyleštit nožíky a do čtrnácti dnů se všichni setkáme v lese. Upřímně, když najdu prvního praváka, jsem schopen a ochoten pět minut skákat radostí a provádět kolem místa indiánské inicializační tance. Holt se mi ten český koníček lovu hříbků zažral hluboko pod kůži.

 

Vložil: Štěpán Cháb