Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svému pokladu by snesla modré z nebe. A dělala to tak, že od ní opisovala i legendární Coco Chanel. Tajnosti slavných

10.06.2020
Svému pokladu by snesla modré z nebe. A dělala to tak, že od ní opisovala i legendární Coco Chanel. Tajnosti slavných

Foto: lanvin.com

Popisek: Francouzská módní návrhářka Jeanne Lanvin, zakladatelka prvního dětského salonu, průkopnice módy pro čtyři roční období a kolekcí pro celou rodinu

Vše začalo kvůli největší lásce jejího života, podnikavá dáma ale mistrně vycítila, po čem lidé touží, a udělala vše, aby jim jejich přání splnila. Stala se jednou ze zakladatelek světa luxusní módy, v soukromí jí to ale moc štěstí nepřineslo.

Díky ní se před sto lety evropské ženy z gruntu proměnily. Svými modely jim dodávala křehkost, půvab a eleganci, především jí ale šlo o to, posílit ženskost a sebevědomí. Nejen v jejich, ale také v očích manželů a milenců, kteří platili účty. Byla tak dobrá, že se u ní inspirovala i úspěšná konkurentka, o šestnáct let mladší Coco Chanel, která od ní odkoukala základy svých budoucích slavných kolekcí. „Chanel se věnovala marketingu, Schiparelli šlo umění, jen Jeanne Lanvin myslela na ženy,“ prohlásil o ní Alber Elbaz, jeden z nejúspěšnějších módních návrhářů všech dob.

 

 

Jeden z prvních návrhů dětského modelu

Jeden z prvních návrhů dětského modelu; foto lanvin.com

Pilná holčička

Narodila se 1. ledna 1867 v Bretani jako nejstarší z jedenácti dětí Constantina Lanvin a Sophie Deshayes. Otec byl nepříliš úspěšný novinář, takže byla rodina často odkázána na pomoc přátel, k nimž patřil mimo jiné i vrcholný představitel francouzského romantismu, Victor Hugo. V tak velké rodině nejstarší dceři nezbývalo než od útlého věku doma pomáhat a velmi brzy začala i šít. Zprvu na panenky, poté i pro sourozence. A protože byla šikovná, začala se ve třinácti letech učit modistkou u Madame Félix, majitelky vyhlášeného pařížského kloboučnického salonu. Jako učnice ale strávila zprvu nejvíc času doručováním zakázek až do domu. V šestnácti si našla práci v krejčovství Suzanne Talbot, kde konečně získávala víc profesních zkušeností, a poté strávila nějakou dobu ve španělské Barceloně, kde se učila detailní ruční práci.

Klobouky pro high society

Po návratu do Paříže investovala uspořené peníze do první vlastní malé kloboučnické dílny. Dál ale pomáhala finančně rodičům, takže pracovala neúnavně od rána do noci. Byla nejen velmi šikovná, ale měla také smysl pro podnikání, a když zjistila, že je obchod úspěšný, rozhodla se pro radikální krok – v roce 1889 otevřela módní dům na rue du Faubourg Saint-Honoré, v samém centru francouzské metropole. Její nápadité klobouky, pro něž čerpala inspiraci v lidových krojích různých národů, na sebe upozorňovaly samy, takže postupně získávala klientelu i v nejbohatších kruzích. Do vysoké společnosti vstoupil nejprve její klobouk, časem pak i jeho tvůrkyně. Díky tomu se seznámila s italským hrabětem Emiliem di Pietro, za nějž se v roce 1895 provdala.

 

Plesová fotografie, která se stala předlohou pro firemní logo

Plesová fotografie, která se stala předlohou pro firemní logo; foto itsliquid.com

Živá inspirace

O dva roky později porodila jedinou dceru Margueritu, které všichni říkali Marie-Blanche, a mateřství dodalo její tvorbě nový rozměr. Ve volných chvílích pro ni šila pohádkově krásné šatičky, které obdivovaly nejen dcerčiny kamarádky a jejich maminky, ale také bohaté klientky jejího salonu. A všechny chtěly, aby pro jejich děti ušila podobné. Počet objednávek dětského oblečení narůstal, takže se výroba klobouků začínala měnit pouze v okrajovou záležitost. Po osmi letech se ale manželé rozvedli, což bylo počátkem minulého století rozhodnutí zcela výjimečné. V roce 1907 se Jeanne provdala podruhé, ani na druhý pokus však neměla při výběru životního partnera šťastnou ruku. Jejím vyvoleným se stal o pět let starší novinář Xavier Melet. Zprvu cestoval za reportážemi po celém světě, pak byl redaktorem konzervativního deníku Le Temps a nakonec se stal konzulem v anglickém Manchesteru. A zasvé pak definitivně vzalo i Jeannino druhé manželství.

Příliš nezávislá pro manželství

Příčinou rozpadu i dalšího vztahu nejspíš nebylo jen časté odloučení, podíl na něm měla i Jeannina přílišná nezávislost. Byla úspěšná, většinu času věnovala dceři a práci, takže muže, který byl neustále někde na cestách, k životu vlastně ani nepotřebovala. V roce 1907 pro ni ilustrátor Paul Iribe nakreslil logo značky Lanvin, matku držící za ruce malou dcerku, které bylo inspirováno plesovou fotografií Jeanne a její Marie-Blanche. V roce 1908 otevřela ve svém módním domě první dětské oddělení, což byl v té době téměř revoluční čin. A o rok později k němu konečně přidala i dámské, takže matky a jejich malé dcerky u ní konečně mohly nakupovat společně. Kupovaly vše, od spodního prádla přes večerní šaty až po kabáty, takže se už témže roce Jeanne stala členkou prestižní Chambre Syndicate de la Couture.

 

Jeanne s modelkou ve své pracovně v roce 1936

Jeanne s modelkou ve své pracovně v roce 1936; foto lanvin.com

Americký úspěch

V roce 1915 se stala Lanvin jednou z třinácti francouzských značek, které dostaly příležitost představit se za oceánem, na mezinárodní přehlídce v San Francisku. Jeanniny první modely byly inspirovány antikou, jemné, romantické a splývavé, poté sáhla po orientálních motivech. Její krajky, zlaté výšivky s korálky či perličkami a široké sukně, zdobené bohatými volány, se staly hitem během první světové války. Šaty z její dílny byly netradiční svou nápaditostí, ale zároveň byly i praktické a pohodlné. Po návratu ze Spojených států Jeanne navzdory válečné době mistrně rozšířila svou klientelu. V roce 1923 otevřela oddělení Lanvin Sport, v němž nabízela oblečení, vhodné pro jízdu na koni, plavání, tenis i zimní sporty. V témže období zahájila v Nanterre provoz vlastní barvírny, která vyráběla její typické květinové vzory, a díky ní poznal svět nové odstíny – modrý Lanven, růžový Polignac a zelený Velázquez. A jako první návrhářka uvedla módu pro čtyři roční období.

Pro celou rodinu

Mezi světovými válkami se značce Lanvin tak skvěle dařilo, že si Jeanne mohla dovolit otevřít pobočky v luxusních letoviscích Cannes, Nice či Biaritzu, v nichž se rekreovala nejbohatší evropská i americká smetánka. A v pařížském modelovém domě vzápětí přibyly další novinky – bytové dekorace a oddělení pro muže, takže u ní našla oblečení pro každou příležitost opravdu celá rodina. V roce 1924 představila světu první parfém Lanvin a o tři roky později věnovala své dceři Marie-Blanche k třicátým narozeninám svoji nejslavnější vůni Arpège. Úspěšná operní pěvkyně, která se poprvé vdávala ve dvaceti za vnuka francouzského ministerského předsedy Clemenceaua, byla v té době už podruhé provdána za hraběte Jeana de Polignac. Jeanne tenkrát bydlela v pařížské rue Barbet-de-Jouy číslo 16 a měla dva venkovské domy. Všechny interiéry sama zařizovala a její obývák, budoár a koupelna se staly v roce 1985 součástí pařížského Musée des Arts Décoratifs.

 

Lanvin Arpège

Slavný parfém Lanvin Arpège je jako plody zakázaného ovoce a už pohled na elegantní a luxusní design černého flakonu se zlatými detaily napovídá, že vás čeká něco výjimečného. Elegantní a nadčasová vůně se dočkala obnovení v roce 2009; foto opium-spa.ru

Maročan pochopil

Jeanne Lanvin stála v čele svého impéria do poslední chvíle, zemřela 6. července 1946. Po její smrti se vedení módního domu ujala dcera Marie-Blanche, bohužel pouze na několik let, protože u ní lékaři diagnostikovali nádor na mozku. Zemřela v roce 1958, protože ale neměla děti, postoupila ještě před smrtí společnost bratranci Yvesi Lanvinovi. Do počátku šedesátých let se značka Lanvin patřila do světa haute couture, poté přešla ke kolekcím prêt-à-porter, modelové konfence, vyráběné ve velkých sériích a prodávané po celém světě. Koncem devadesátých let převzala značku firma L'Oréal, od které ji v roce 2001 koupila obchodní skupina Harmonie SA, vedená tiskovým magnátem z Tchaj-wanu. Novým kreativním ředitelem se stal Maročan Alber Elbaz, který odstartoval kariéru poněkud netradičně. Nejprve totiž sloužil v izraelské armádě, teprve později vystudoval školu designu a konečně se začal věnovat tomu, po čem toužil. A přestože se narodil téměř patnáct let po Jeannině smrti, v jejím odkazu pokračuje věrně.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace