Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já tě udám, ty mě udáš. Piráti už zase donášejí do Bruselu. Trapnost. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.06.2020
Já tě udám, ty mě udáš. Piráti už zase donášejí do Bruselu. Trapnost. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Piráti v Evropském parlamentu

Ledva člověk Piráty trochu pochválí za jejich čistě mediální péči o chudé a potřebné, už se na ně musí rozkatit pro jejich už zavedenou značku udavačů. Marcel Kolaja, lídr pirátské kandidátky do Evropského parlamentu, na svém Twitteru oznámil, že se mu volba tří členů do Rady ČT hrubě nelíbí a že se jde ostře zeptat do Bruselu, jestli to míní tolerovat.

Doslova napsal: „Volba členů Rady ČT v režii ANO byla poslední kapkou. Ve výboru CULT, do kterého spadá nezávislost médií, jsem podnikl kroky, aby odpovědná komisařka přišla vysvětlit, co dělá pro svobodu médií. Jsem zvědavý, jak se k tomu tato komisařka postaví. Je jí Věra Jourová z ANO.“ O pár hodin později, když už byla bruselská kolesa v pohybu, napsal Kolaja další radostnou zprávu: „!Nesu dobré zprávy! Na základě mého podnětu se bude výbor dále zabývat situací kolem voleb do Rady ČT. Výbor si vyžádá další informace v této záležitosti nejen od Komise, ale i od Skupiny evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby (ERGA). Stay tuned!“

Oponentura

Marcel Kolaja pak v komentářích musel vzdorovat nařčení z udavačství. Hájil se následujícím: „Jde mi o zachování názorové vyváženosti a objektivity v Radě ČT. Ta, stejně jako další veřejnoprávní média, hraje nezaměnitelnou úlohu 'hlídacího psa', ze které nesmí být vyšachována. A situace, kterou volba vyvolala, je znepokojující a je na místě, abychom se nezávislostí médií vážně zabývali. Je to bezpochyby jeden z nejpalčivějších problémů v Evropě, zejména pak ve V4. Rada ČT musí zůstat nezávislá a svobodu médií si nesmíme nechat vzít. Nechci se v Česku dopracovat do stadia, v němž se nyní nachází Polsko nebo Maďarsko.“

Prostá tupohlavost

Kalousek, Němcová, Rakušan, Fiala a mnoho dalších politiků bědovalo nad volbou do Rady ČT v médiích i na sociálních sítích. Bědovali nad koncem demokracie, nad návratem před Listopad 89, nad agrofertizací České televize a podobnými nejapnostmi. Zkrátka a jednoduše – ukázali svou politickou impotenci. Už po sto tisící. Marcel Kolaja ukázal naopak potenci. Velkou. Obrátil se na Brusel a očekává, že ten zasáhne. Že volby anuluje? Na to samozřejmě nemá právo. Co jiného? Zkracování peněz, sankce, nastolení cesty Polska a Maďarska. Jak nás ten Brusel nádherně drží pod krkem. Polsko i Maďarsko se točí v problémech právě kvůli svým vlastním Vasilům Biľakům.

My máme na místě Vasila Biľaka udatného Marcela Kolaju, který veskrze demokratickou volbu, která nedopadla podle jeho světonázoru, nahlásí v Bruselu jako nedemokratickou a ohrožující demokracii. A v Bruselu mu nedají přes držku, oni jej s vážnou tváří vyslechnou a začnou skutečně jednat. Do boha, čím je ta Hana Lipovská tak strašně nebezpečná? Marcel Kolaja tak odstřeli mnoho dalších váhajících voličů, kteří by Pirátům ten hlas třeba i hodili, protože jejich přesvědčení je veskrze liberální a s Piráty se v mnohém shodují. Ale neshodují se právě s takovou 'liberální' metodou, kterou předvedl Kolaja.

Piráti vítězí

Představme si, a ano, bude to představa z nočních můr, že by Piráti příští volby vyhráli a sestavovali vládu. Přijde na řadu volba členů do Rady ČT. Kdo asi vyhraje? Piráti budou u vlády. Se svým koaličním poskokem budou mít většinu. Vyhrála by Lipovská? Nebo Xaver? Pochybuju. Zcela logicky by si na sesli v Radě ČT sedl jedinec, kterého by podpořili Piráti. A bylo by to, do kelu, demokratické. Měli by většinu. Teď ji má Babiš a zcela po právu si sedli na radní sesli lidé, kteří se jemu a jeho partaji zdají jako vhodní kandidáti. Zastupitelská demokracie. Zastupitelé volili. To Kolaja svým donášením do Bruselu napadl? To chce řešit? Vždyť on skutečně napadl demokracii a svým donášením ji zpochybňuje.

A ano, Česká televize má být vyvážená, nestranná, má být hlídacím psem. Teď stojí otázka zcela jednoduše: Plnila doposud svou roli hlídacího psa? Byla nestranná a názorově vyvážená? Ono to, i navzdory pirátskému Kolajovi, vypadá, že nebyla. Ba právě naopak. Její nevyváženost byla až pověstná. A je doposud.

Brusel jako pojistka

Svým způsobem lze brát Brusel a unii jako jistou formu pojistky proti návratu do jakékoliv formy totality. Povstal-li by v Itálii nový Mussolini, měl by Brusel zafungovat jako pojistka. Ale to bylo. Teď jsme pomalu ve fázi, kdy se sama Evropská unie může stát jistou totalitou, která netoleruje. Polsko a Maďarsko jsou varováním. A i my jsme ve V4. Tedy na černé listině. I nás je potřeba potrestat a převychovat. A k tomu báječně poslouží různí Biľakové nebo Kolajové. Kdysi jsem, když začínali, Piráty dvakrát volil. Teď bych si pracku urazil, než jim to hodit. Kdybych byl zapálený volič Pirátů doposud, tímto činem by mé nadšení dokonale a definitivně uhasili. Piráti se tímto napevno usadili vedle TOP 09.

A ještě jedna zarážející okolnost. Marcel Kolaja svou svodku na sociální síti zahájil zvoláním 'Dobrá zpráva'. Je to dobrá zpráva jen pro toho malého Biľaka, nebo je to dobrá zpráva i pro pirátské voliče? Pokud i pro voliče, tak se jejich pojetí svobody stává přinejmenším nemocné a krajně nebezpečné, protože skutečně přeje donášení někam 'vejš', kde to vyřeší za nás. To je poněkud skličující. Přitom je volba do Rady ČT krajně nezajímavá a ve své podstatě nedůležitá záležitost. To už se musíme nenáidět i nad takovými zhovadilostmi?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb