Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Duhové hory a čínský Grand Canyon. S cestovatelem Milošem Beranem posedmnácté do Číny

31.05.2020
Duhové hory a čínský Grand Canyon. S cestovatelem Milošem Beranem posedmnácté do Číny

Foto: Miloš Beran (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Duhové hory - Linze Danxia Scenic Area

FOTOREPORTÁŽ Do města Zhangye (Čang-jie) jsme rychlovlakem dorazili velmi brzo ráno. Toto město bylo odpradávna významnou zastávkou karavan a cestovatelů na hedvábné stezce a později významným posádkovým městem pro vojáky, chránící Velkou čínskou zeď.

Měli jsme rezervováno ubytování několik kilometrů od nádraží a shodou okolností všem členům naší výpravy došla finanční hotovost. Naproti nádraží se sice nachází několik bankomatů, ale k našemu zklamání fungovaly pouze na místní čínské kreditní karty. Byla docela zima, tak to vypadalo, že budeme muset do města s bágly na zádech pěšky.

Neodbytné děvče se vyplatilo

Zavěsila se na nás však relativně mladá  taxikářka s turistickými prospekty v rukou. Anglicky neuměla, ale měla v mobilu překladač. Snažili jsme se ji setřást s tím, že nemáme hotovost na zaplacení, ale byla opravdu velmi neodbytná. Vysvětlila nám nakonec, že nás zaveze do banky v centru, kde si můžeme vybrat peníze, a nabízela nám dlouhodobý servis. Původně jsme chtěli strávit den odpočinkem ve městě, ale nakonec jsme si uvědomili, že bychom na ubytování pravděpodobně stejně čekali ještě několik hodin, tak jsme se s ní nakonec domluvili.

 

Duhové hory - Linze Danxia Scenic Area

Duhové hory Linze Danxia Scenic Area si své pojmenování právem zaslouží

Ukázalo se, že jsme udělali velmi dobře. Poskytla nám v následujících třech dnech perfektní servis a spolehlivě nás dopravila na všechna místa v okolí, která jsme chtěli navštívit, a doporučila i některá další, která jsme původně v plánu neměli. Brala nás také na jídlo do běžných místních neturistických restaurací, což byl také speciální zážitek, ale o tom a o fantastické čínské kuchyni se zmíním příště. Cena byla pro nás velmi přijatelná, v přepočtu nás její celodenní servis každého vyšel na zhruba 500 korun denně.

Duhové pohoří jako z kreslené pohádky, kde se protíná realita s fantazií

Dnešní díl cestopisu bude celý věnován horám národního geoparku  Zhangye. Jedná se o oblast provincie Gansu, velmi vzdálenou běžným turistickým destinacím, tak ji zahraniční turisté navštěvují jen minimálně. Celý geopark pokrývá oblast 322 kilometrů čtverečních a národním parkem se stal až v roce 2016. Nejznámější a nejnavštěvovanější část, Linze Danxia Scenic Area, známá pod příznačným názvem Duhové hory, se nachází 30 kilometrů západně od centra města Zhangye. Dopravíte se sem snadno autobusem z nádraží West bus stationa autobus jezdí velmi často.

 

Ledové údolí - Binggou danxia

Majestátní a tajemné Ledové údolí Binggou danxia

Toto unikátní pohoří se rozkládá na ploše čtyřiceti kilometrů čtverečních. Výraz Danxia je široký pojem, používaný k popisu geologické formace složené z pískovce, který byl formován řadou specifických geologických procesů. Tyto struktury jsou pro Čínu jedinečné a vyznačují se sytě červenými odstíny, strmými útesy a výraznými tvary. Když jsem viděl první fotografie pohoří na internetu, skoro jsem nevěřil svým očím. Hory hrají všemi barvami, od bílé přes žlutou až po červenou, modrou nebo zelenou.

 

Ledové údolí - Binggou danxia

Pohled na nekonečné vrcholky je jakoby z jiné planety

Pravdou je, že v realitě jsou barvy trochu méně výrazné než na upravených fotografiích, ale i tak se jedná o hluboký vizuální zážitek. Pastelově barevný vzhled pohoří je způsoben načervenalým pískovcem s vysokým obsahem železa a ložisky dalších minerálů odlišných barev. Vrstvy pískovce a ztvrdlého bahna byly zformovány z usazenin během čtyřiadvaceti milionů let a následně zohýbány silami tektonických desek. Pestrobarevnou strukturu následně dotvarovaly živly - vítr a déšť, které napomohly vzniku roklí a údolí, věží či vodopádů. Není divu, že toto fascinující pohoří bylo v roce 2010 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Díky tomu se podstatně zvýšil zájem turistů o tuto oblast.  Úžasnou hru jejích barev mohou návštěvníci sledovat z instalovaných chodníků a pěti vyhlídkových plošin.

 

Ledové údolí - Binggou danxia

Strmé skalní stěny Ledového údolí působí chladně a opuštěně jenom na první pohled. Při bližším seznámení zjistíte, že tu naplno žije téměř každý centimetr.

Pitoreskní skalní útvary scénické oblasti Ledového údolí - Binggou danxia

Asi 10 kilometrů od Linze Danxia Scenic Area se nachází méně známá část geoparku – oblast Binggou danxia. Zklamáni její návštěvou jsme však rozhodně nebyli, ocitli jsme se totiž v dalším fotografickém ráji. Tato oblast zabírá plochu asi 300 čtverečních kilometrů a nachází se v nadmořské výšce 1500 až 2500 metrů.  Skalní útvary zde tvoří skutečná umělecká díla. Miliony let eroze vytvořily v rudém pískovci a ztvrdlém bahně unikátní skalní útvary, například ve tvaru velblouda, jiný byl pro změnu pojmenován po pařížském Louvre. Rudá barva pískovců úžasně kontrastuje se zasněženými vrcholy pohoří Qilian v dálce.

Čínský Grand Canyon

Asi  60 km od města Zhangye se nachází další, neméně unikátní horská oblast Pingshan Lake Grand Canyon, někdy oprávněně přezdívaná čínský Grand Canyon. Můžete se sem dostat autobusem ze Zhangye, ale výhodnější je najmout si taxi v ceně kolem 300 RMB za celý den.  Od vstupní brány vás do parku odveze turistický autobus.  První pohled na celý park mně téměř vyrazil dech. Neočekával jsem zde nic podobného. Měl jsem opravdu pocit, jako bych se ocitl v některém ze slavných přírodních parků Utahu či Arizony.

 

Pingshan Lake Grand Canyon

Pingshan Lake Grand Canyon nabízí návštěvníkům bohatý servis. A navíc to přivítání!

 

Pingshan Lake Grand Canyon

Utah, či Arizona? Pohádkové scenérie  jsou v čínském Grand Canyonu velmi podobné.

K dispozici je vám řada dobře zajištěných chodníků. Rozlohou 156 čtverečních kilometrů se sice park s americkým Grand Canyonem srovnávat nemůže, ale i tak určitě stojí za návštěvu.  Pokud jste již unaveni pěší túrou, můžete si připlatit za speciální okruh parkem. Část tohoto okruhu absolvujete na korbě terénního automobilu, část na vozíku za velbloudem, a další část dokonce v sedle velblouda. Zpět se vracíte pěšky strmými soutěskami i příkrými žebříky, zajištěnými ochrannou klecí.

 

Pingshan Lake Grand Canyon

Napohled zrádná divočina, bát se tu ale nemusíte. Provede vás systém dobře zajištěných chodníků.

 

Pingshan Lake Grand Canyon

I při putování strmými soutěskami a po příkrých žebřících je bezpečnost zajištěna na každém kroku

 

 

Miloš Beran

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace