Moravcova noc na Karlštejně. Kolikpak nás asi zase stála? A kdo je ten představitel ´politické monstrologie´, to ČT utajila
29.05.2020
Autor: Facebook / ČT
Popisek: Fokus Václava Moravce se tentokráte, bůhví proč, odehrával na Karlštejně
Program České televize je často sestaven z neustálých repríz mnohokrát odvysílaných pořadů. Jejich nekonečná recyklace už je skutečně trapná, jenže ČT, štědře dotovaná povinnými koncesionářskými poplatky, se často vymlouvá, že na natáčení nových kvalitních pořadů ji chybí peníze. Zdá se však, že příliš nešetří na projektech, které mají jepičí život a daly by se jistě pořídit podstatně levněji.
Publicistický měsíčník Václava Moravce Fokus by se klidně mohl odehrávat v prostředí studií ČT. Namísto toho se však s celým početným technickým ansámblem stěhuje na různá prapodivná místa, která často nejsou komfortní jako pro hosty, tak pro diváky. Nejnověji se Fokus tento týden dosti nepochopitelně vysílal ze státního hradu Karlštejn. ČT deklaruje, že posláním tohoto formátu jsou fenomény dneška, na které prý v denním zpravodajství nezbývá čas. A tak jim jednou měsíčně velkoryse věnuje vždy celé dvě hodiny.
Akademická debata
V rámci jednotlivých fenoménů si hosté Václava Moravce (velmi často stejní či podobní) dlouhé minuty zdvořile povídají. Naposledy na téma, jaké podoby má moc, koho přitahuje a kdo po ní touží. Téma jistě zajímavé, kdyby se ovšem na jeho úkor v posvátných prostorách Karlštejna neodehrávala debata až příliš akademická a opatrná a jednotliví vážení hosté, například překladatel Martin Hilský, se nevěnovali především historii. Ne náhodou se tak vnucovala otázka, zda mluví tak, aby si diváci leccos domýšleli mezi řádky a hledali paralely mezi minulostí a současností. Ostatně, jak během večera vyplynulo, nejvíce Čechů stále obdivuje éru Karla IV. a považuje ji za vrchol našich dějin, se značným odstupem následuje doba první republiky a národního obrození. Stejně tak žebříčku nejpopulárnějších osobností neochvějně vévodí trio Karel IV., T.G. Masaryk a Václav Havel.
Jistá podobnost tady je...
Jedním z mála podnětných momentů noci na Karlštejně byl okamžik, kdy filosof Václav Němec připomněl, že nositelem moci jsou v demokratické společnosti všichni občané, a proto máme nejen právo volit, ale také další občanská práva a svobody, například právo shromažďovací a petiční. O tom, že jsou v současnosti bohužel často zpochybňována a zesměšňována našimi vrcholnými politiky, však nepadlo ani slovo. Zato se diskutující opřeli do zákulisních praktik prezidenta Masaryka a Václav Moravec jen nesměle glosoval: „Jistá podobnost tady je.“ Stejně tak se museli diváci domýšlet, kdo je u nás představitelem tzv. politické monstrologie, vyznačující se značnou mírou nestoudnosti, lživosti a kriminálních praktik. Václav Němec se je snažil identifikovat postesknutím nad tím, že naší politické ´obscéně´ podobná monstra vévodí, avšak občanům to nevadí. Zdůraznil nutnost osvětové kampaně a vzdělání, podle něj totiž řadě politiků nepříliš vzdělaní voliči vyhovují, protože s nimi mohou lépe manipulovat.
Debilizace společnosti
Neuropatolog František Koukolík v této souvislosti dokonce hovořil o „debilizaci“ společnosti s pomocí propagandy a v neposlední řadě i médií a školní výuky. „Podíváte-li se do těch knih, učebnic pro děti, tak je každá nějakým způsobem masíruje, učí je, vytváří jim neuronové sítě v mozku,“ postěžoval si. Zároveň připomněl, že se lidmi masově manipulovalo odjakživa. A tak je tomu i dnes, kdy nás manipulují mocenská centra, ať už USA, Číny či Ruska. Méně se podle něj mluví o mocenských centrech církve či o mocných lidech v pozadí, kteří vidět nejsou. Bohužel opět nebyl konkrétní a pouze naznačil, že někteří z nich se vyskytují i u nás.
Tentokrát bez diváků
Z nepochopitelných důvodů se Moravcovy noci na Karlštejně nemohli zúčastnit jako obvykle studenti, sedící v publiku, byť se v kinech či divadlech může sejít až stovka diváků. Namísto toho se někteří ptali naučeně na dálku, což celkový dojem kazilo ještě více.
Vložil: Adéla Hofmanová