Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moravcova noc na Karlštejně. Kolikpak nás asi zase stála? A kdo je ten představitel ´politické monstrologie´, to ČT utajila

29.05.2020
Moravcova noc na Karlštejně. Kolikpak nás asi zase stála? A kdo je ten představitel ´politické monstrologie´, to ČT utajila

Foto: Facebook / ČT

Popisek: Fokus Václava Moravce se tentokráte, bůhví proč, odehrával na Karlštejně

Program České televize je často sestaven z neustálých repríz mnohokrát odvysílaných pořadů. Jejich nekonečná recyklace už je skutečně trapná, jenže ČT, štědře dotovaná povinnými koncesionářskými poplatky, se často vymlouvá, že na natáčení nových kvalitních pořadů ji chybí peníze. Zdá se však, že příliš nešetří na projektech, které mají jepičí život a daly by se jistě pořídit podstatně levněji.

Publicistický měsíčník Václava Moravce Fokus by se klidně mohl odehrávat v prostředí studií ČT. Namísto toho se však s celým početným technickým ansámblem stěhuje na různá prapodivná místa, která často nejsou komfortní jako pro hosty, tak pro diváky. Nejnověji se Fokus tento týden dosti nepochopitelně vysílal ze státního hradu Karlštejn. ČT deklaruje, že posláním tohoto formátu jsou fenomény dneška, na které prý v denním zpravodajství nezbývá čas. A tak jim jednou měsíčně velkoryse věnuje vždy celé dvě hodiny. 

Akademická debata

V rámci jednotlivých fenoménů si hosté Václava Moravce (velmi často stejní či podobní) dlouhé minuty zdvořile povídají. Naposledy na téma, jaké podoby má moc, koho přitahuje a kdo po ní touží. Téma jistě zajímavé, kdyby se ovšem na jeho úkor v posvátných prostorách Karlštejna neodehrávala debata až příliš akademická a opatrná a jednotliví vážení hosté, například překladatel Martin Hilský, se nevěnovali především historii. Ne náhodou se tak vnucovala otázka, zda mluví tak, aby si diváci leccos domýšleli mezi řádky a hledali paralely mezi minulostí a současností. Ostatně, jak během večera vyplynulo, nejvíce Čechů stále obdivuje éru Karla IV. a považuje ji za vrchol našich dějin, se značným odstupem následuje doba první republiky a národního obrození. Stejně tak žebříčku nejpopulárnějších osobností neochvějně vévodí trio Karel IV., T.G. Masaryk a Václav Havel.

 

Jistá podobnost tady je...

Jedním z mála podnětných momentů noci na Karlštejně byl okamžik, kdy filosof Václav Němec připomněl, že nositelem moci jsou v demokratické společnosti všichni občané, a proto máme nejen právo volit, ale také další občanská práva a svobody, například právo shromažďovací a petiční. O tom, že jsou v současnosti bohužel často zpochybňována a zesměšňována našimi vrcholnými politiky, však nepadlo ani slovo. Zato se diskutující opřeli do zákulisních praktik prezidenta Masaryka a Václav Moravec jen nesměle glosoval: „Jistá podobnost tady je.“ Stejně tak se museli diváci domýšlet, kdo je u nás představitelem tzv. politické monstrologie, vyznačující se značnou mírou nestoudnosti, lživosti a kriminálních praktik. Václav Němec se je snažil identifikovat postesknutím nad tím, že naší politické ´obscéně´ podobná monstra vévodí, avšak občanům to nevadí. Zdůraznil nutnost osvětové kampaně a vzdělání, podle něj totiž řadě politiků nepříliš vzdělaní voliči vyhovují, protože s nimi mohou lépe manipulovat.

 

Debilizace společnosti

Neuropatolog František Koukolík v této souvislosti dokonce hovořil o „debilizaci“ společnosti s pomocí propagandy a v neposlední řadě i médií a školní výuky. „Podíváte-li se do těch knih, učebnic pro děti, tak je každá nějakým způsobem masíruje, učí je, vytváří jim neuronové sítě v mozku,“ postěžoval si. Zároveň připomněl, že se lidmi masově manipulovalo odjakživa. A tak je tomu i dnes, kdy nás manipulují mocenská centra, ať už USA, Číny či Ruska. Méně se podle něj mluví o mocenských centrech církve či o mocných lidech v pozadí, kteří vidět nejsou. Bohužel opět nebyl konkrétní a pouze naznačil, že někteří z nich se vyskytují i u nás.

 

Tentokrát bez diváků

Z nepochopitelných důvodů se Moravcovy noci na Karlštejně nemohli zúčastnit jako obvykle studenti, sedící v publiku, byť se v kinech či divadlech může sejít až stovka diváků. Namísto toho se někteří ptali naučeně na dálku, což celkový dojem kazilo ještě více.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace